Press "Enter" to skip to content

Krajiny s najhoršou kvalitou ovzdušia na svete

Výrazné znečistenie ovzdušia je typickou črtou veľkých miest, kde sa koncentruje obyvateľstvo a dochádza k nadmernému používaniu dopravných prostriedkov. Z toho dôvodu každý rok prebieha meranie kvality ovzdušia, ktoré zostavuje jednotlivé svetové miesta do rebríčka podľa znečistenia ovzdušia. Merania, ktoré prebiehajú každý rok a sú realizované spoločnosťou IQAir Air Visual, ukazujú, ako sa mení kvalita ovzdušia v mestách.

Nechvalne známe prvenstvo patrí indickým mestám, ktoré sa vyznačujú naozaj katastrofálnou kvalitou ovzdušia a alarmujúcou hladinou smogu. Hoci by sme čakali zlé výsledky predovšetkým z Číny, pravdou je, že čínske mestá si vedú v meraniach z roka na rok lepšie a kvalita ovzdušia sa v nich pomalými ale istými krokmi stále zlepšuje. Na druhej strane sa v Indii situácia neustále zhoršuje a i v rebríčku 30 miest s najvýraznejším znečistením ovzdušia sa nachádza až 21 indických miest. V prvej desiatke ich nájdeme až 6.

Za najviac znečistené mesto na svete sa považuje indické mesto Ghaziabad, ktoré sa vyznačuje najmä extrémne vysokou koncentráciou PM 2,5. Hodnota PM 2,5 je v mesta Ghaziabad vo viacerých meraniach dvojnásobná, než je pre živý organizmu odporúčané. Čo táto hodnota ukazuje?

PM 2,5 je označenie pre častice, ktorých veľkosť je menšia ako 2,5 mm. Za škodlivé sa považujú najmä preto, lebo dokážu veľmi jednoducho a účinne prenikať do dýchacej sústavy človeka a postarať sa o vznik celej rady rôznych poškodení. Hodnoty, ktoré plynú z meraní, udávajú obsah jemných častíc PM 2,5 na jeden meter kubický. Okrem dýchacej sústavy dokážu prenikať aj do kardiovaskulárneho systému. Tieto vlastnosti jemných častíc sa považujú za zvlášť nebezpečné pre ľudský organizmus.

Do rebríčka najviac znečistených krajín sa každý rok dostávajú tiež Bangladéš, Pakistan, Mongolsko a Afganistan. Vysoké znečistenie ovzdušia, ktoré trvalo vládne v daných krajinách, je pre miestne obyvateľstvo nebezpečné, pretože okrem vyššie spomínaných ochorení dochádza k trvalému poškodeniu imunitného systému i kognitívnych funkcií.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *