Press "Enter" to skip to content

Znečistenie ovzdušia a jeho vplyv na životné prostredie

Aktualizované 1. marca 2023

O účinkoch znečistenia ovzdušia a smogu na ľudský organizmus sa viedli rôzne debaty a výskumy. Vieme, že smog stojí za poškodením ľudského zdravia v mnohých ohľadoch, a preto si stále viac ľudí uvedomuje, že tento problém v mestách je potrebné okamžite riešiť. Je však naozaj problém len v poškodení ľudského zdravia alebo sa znečistenie ovzdušia a smog podpisujú i na už tak zdevastovanej prírode, kde bojujeme o záchranu každého živočíšneho a rastlinného druhu?

Smog je zmesou celej rady chemických látok a je jedným z hlavných prejavov znečistenia ovzdušia. Chemické substancie v podobe rôznych plynov a tuhých častíc sú toxické pre všetky živé organizmy. V miestach, kde je zaznamenaný vysoký výskyt smogu boli tiež popísané masové úhyny rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré už neboli schopné rozšíriť sa na pôvodne územia ani v prípade, že hladina smogu klesla do nižších hodnôt. Škody sa neobjavujú len u voľne žijúcich druhov, ale i v prípade rastlín, ktorých plody alebo časti slúžia na ľudskú obživu.

Najväčšie škody, ktoré smog a celkové znečistenie na plodinách napáchali, boli zaznamená v prípade sójových bôbov, pšenice, arašidov, bavlny a paradajok. Okrem toho sa však negatívne podpísali i na opeľovačoch, ktorí sú nevyhnutným článkom pri úspešnom dozrievaní plodov i zŕn. Prečo je to tak? Živé organizmy nedokážu v toxickom prostredí prežiť a chemické látky napádajú ich dýchaciu sústavu rovnako, ako napádajú dýchaciu sústavu človeka. V prípade živočíšnych a rastlinných druhov je však potrebný oveľa dlhší čas na to, aby sa prispôsobovali a dokázali v zamorenom prostredí prežiť.

Smog a znečistenie sú výrazným problémom najmä v dôsledku rýchlej modernizácie, ktorá zahŕňa použitie strojov a zvýšenú produkciu toxických látok. Zmena je potrebná, ak chceme žiť v prostredí, ktoré nie je zamorené. Zmenu môžete previesť už vo svojom životnom štýle, keď obmedzíte používanie automobilov na minimum.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *