Press "Enter" to skip to content

Ako ovplyvnil koronavírus kvalitu ovzdušia

Aktualizované 1. marca 2023

Pandémia koronavírusu zasiahla do našich životov viac, než by nám bolo milé pripustiť. Oveľa viac sme sa začali zaujímať o svoje zdravie i o každodenné činnosti, ktoré sme dovtedy vykonávali automaticky. Z jedného dňa na druhý sa nákup potravín v miestnom supermarkete zmenil na výsadu, obmedzili sa kultúrne akcie a v neposlednom rade sme si opäť museli zvykať na zatvorené hranice a nemožnosť cestovať. Je pravdou, že koronavírus sme vnímali predovšetkým negatívne. Na druhej strane sa však obmedzenie všetkých našich bežných aktivít z dôvodu koronavírusu pozitívne podpísalo na našom životnom prostredí. Ako ovplyvnil koronavírus ovzdušia Vám prezradíme v dnešnom článku.

India na čele rebríčka najviac znečistených krajín

Množstvo automobilov, motoriek, továrne rozhodne neriešiace svoj dopad na ekosystém. I tak by sme mohli opísať Indiu, ktorá už niekoľko rokov kraľuje rebríčku najviac znečistených krajín sveta. Smogová situácia je v Indii na takej úrovni, že bežne známe pamiatky, ako je napríklad Brána Indie či početné paláce, halí hustý smog, cez ktorý nie je možné vidieť. Často sa popisuje, že stráviť deň v hlavnom meste Indie Dillí sa rovná vyfajčeniu jednej krabičky cigariet.

India však rovnako ako ostatné krajiny bola nútená vyhlásiť karanténu a zatváranie tovární. Tento krok mal za následok zníženie automobilovej dopravy a zároveň sa do ovzdušia neuvoľňovali jedovaté splodiny z tovární. V priebehu niekoľkých dní sa index kvality ovzdušia v Indii začal pohybovať medzi 50 až 60. Hoci je toto číslo považované za priaznivé, keď klesne pod hodnotu 50, musíme pripomenúť, že až do vyhlásenia karantény bol index kvality ovzdušia v Indii až 500.

Aký má vplyv katastrofálny stav ovzdušia na mieste obyvateľstvo? Podľa prieskumu časopisu Lancet Planetary Health spôsobil extrémne toxický vzduch v Indii úmrtie viac ako 1,24 milióna obyvateľov (dáta sa vzťahujú na rok 2017). Dovolíme si podotknúť, že toxický vzduch spôsobuje vývoj ochorení spojených s dýchacou sústavou. Časté zápaly sú spojené so zníženou aktivitou pľúcneho tkaniva i so vznikom chronického ochorenia, akým je astma.

Ako sa podpísala situácia s koronavírusom na Európe?

Nebudeme však zostávať len v ďalekej Indii. Situácia s koronavírusom sa podpísala i na Európe. Podľa Európskej kozmickej agentúry (ESA) stačilo len 10 dní, kým v ovzduší nad Európou klesla hodnota oxidu dusičitého, ktorý je produkovaný automobilovou dopravou a početnými továrňami. K najnápadnejšiemu zníženiu koncentrácie oxidu dusičitého došlo nad Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Španielskom, Belgickom, Holandskom i nad južnou Európou predovšetkým v oblasti Jadranského mora.

Zlepšenie kvality ovzdušia má na našu populáciu mimoriadne priaznivý vplyv i s prihliadnutím na nový typ vírusu. Niekoľké štúdie totiž ukázali, že koronavírus má oveľa horší dopad na organizmus, ak sa človek dlhodobo nachádza v extrémne znečistenom ovzduší. Dokonca panujú teórie, že v prašnom prostredí dochádza k jeho lepšiemu šíreniu.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *