Press "Enter" to skip to content

Kapilárne rohože – ekologické, zdravé a komfortné vykurovanie a chladenie

Aktualizované 23. apríla 2023

Súčasné trendy bývania sa, okrem úspornosti a poskytovaného komfortu, posúvajú viac smerom k zdraviu ľudí a šetrnosti vo vzťahu k životnému prostrediu. Kvalita stavieb je vo veľkej miery určená systémom vykurovania a chladenia.

Vykurovanie aj chladnie bez prievanu, bez vlhkých filtrov, na ktorých vzniká živná pôda pre baktérie a vírusy, bez prachom zanášaných potrubí. Zdravý rozum, spolu so súčasnými znalosťami ukazujú ten správny smer.

Celoročné, zdravé a komfortné vnútorné prostredie s minimálnymi energetickými nákladmi? Vďaka technológii INFRACLIMA ® to nie je problém.

Čo môžeme z prírody získať už dnes? Čo nás čaká v najbližších rokoch?

Bližšie vysvetľuje a na časté otázky odpovedá Ing. Anton Matejčík, technickým riaditeľ spoločnosti INFRACLIMA, s. r. o.

Vlajkovou loďou spoločnosti sú kapilárne rohože, ktoré získali titul technologickej inovácie v rámci ocenenia Inovatívny čin roka udeľovaného Ministerstvom hospodárstva SR. Ako sa odvtedy etablovali na trhu? Oceňujú sa u nás inovácie aj v praxi?

Je tu 21. storočie, ľudia lietajú na mesiac, skúmajú častice v urýchlovačoch a napriek tomu sa v okolí stavia technológiami starými niekoľko desiatok rokov. My však ideme dopredu a vidíme v tom zmysel svojej práce. Stále viac ľudí si už uvedomuje vzťah medzi zdravým bývaním a ekonomikou prevádzky. S potešením tak môžeme konštatovať, že kapilárne rohože sa stávajú čoraz oblúbenejšími a získavajú si stabilné postavenie na trhu.

V čom je podstata systému kapilárnych rohoží?

Ide o systém, pri ktorom možno využiť na dosiahnutie tepelnej pohody nižšiu teplotu vykurovacej vody, ako je teplota ľudského tela. A práve táto nízka teplota posúva hranice využitelnosti solárnej a termálnej energie v oblasti vykurovania a chladenia. Zdrojom tepla a chladu môžu byť, pri oveľa vyššej účinnosti oproti alternatívnym systémom, slnko cez slnečné kolektory, vzduch, zem a voda cez tepelné čerpadlo. Tieto zdroje sa neustále obnovujú. Systémom kapilárnych rohoží možno teda vykurovať aj chladiť a výsledkom je príjemné a zdravé prostredie s ideálnym teplotným profilom, bez vírenia prachu, prievanu, hluku či potreby údržby. Bonusom je všestranné využitie a možnost vzájomných kombinácií inštalácií do stien, stropov alebo podláh. Navyše, tento systém ako jediný otvára možnost využitia velkoplošného sálania v panelových a bytových domoch, a to vďaka svojej nízkej stavebnej výške. Jeho výhodou je aj univerzálnosť využitia nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách a v rôznych druhoch priestorov či prevádzok. Okrem toho je cenovo výhodnejší ako klasické veľkoplošné systémy a má prakticky neobmedzenú životnost. Zhotovený je z polypropylénového potrubia, ktoré nekoroduje a možno ho recyklovať.

Čo koronavírus a tento systém? Aké sú vzájomné interakcie?

Vírusy a baktérie sa množia tam, kde majú živnú pôdu. Všetci poznáme vlhké kúty obrastené plesňou, či nepríjemný zápach zo vzduchotechniky alebo klimatizácie. Presne toto sú nebezpečné prejavy živnej pôdy pri neželanom výskyte vírusov a baktérií.

Pri kapilárnych rohožiach toto nehrozí, pretože tu nie je potreba inštalovat žiadne filtre, ventilátory, či potrubia, kde by môhlo vzniknúť prostredie aké nechceme. Navyše prehrievaním stien, stropov alebo podláh je teplota nad rosným bodom. Preto je systém kapilárnych rohoží bezpečný a zdravý.

Ako sa kapilárne rohože inštalujú?

V jednoduchosti je krása. Systém kapilárnych rohoží sa inštaluje do omietky, prípadne do poteru. Stáva sa tak súčastou stavby samotnej. Takto dokážeme udržiavat teplotu v interiéri na želanej konštantnej úrovni počas celého roka.

Ako je to so vstupnými investičnými nákladmi a návratnosťou technológie?

Filozofia návratnosti je len jedným z parametrov, ktorými disponuje naša technológia. Za veľmi dôležité považujeme zdravotné hľadisko a pohodu, ktorých hodnota je preukázaná, nie však vyčísliteľná. Pri inštalovaní kompletnej technológie INFRACLIMA možno dosiahnúť až 5x nižšie prevádzkové náklady na vykurovanie a chladenie objektov ako pri súčasných alternatívach tradičných úsporných systémov. Počas životnosti stavby sa táto investícia niekoľkokrát vráti, čo je však dôležitejšie, vytvorí to najzdravšie prostredie na bývanie, prácu či relax.

Existujú pri tejto technológii okrajové podmienky, ktoré determinujú vhodnosť alebo spôsob jej využitia? Hovorili sme o všestrannosti a rôznych schémach kombinácií, ako sa v nadväznosti na to rozhodujú klienti?

Kapilárne rohože sú velmi flexibilné a vhodné na riešenie množstva prípadov v rozličných typoch budov. Okrem toho ich možno umiestnovat na rôzne povrchy – či už na steny, stropy, podlahy alebo rôzne tvary (oblúky, šikminy a pod). Takto vedia svojimi prednosťami uspokojiť aj toho najnáročnejšieho klienta. Ak zákazník požaduje TOP technológiu, odporúčame mu celoplošnú inštaláciu s využitím tepelného čerpadla a solárneho systému. Obľúbenou voľbou zákazníkov, ktorí chcú najlepší pomer ceny a kvality, je stropný systém vykurovania a chladenia pri minimálnych nadobúdacích nákladoch a maximalizácii úspor.

Má záujemca o kapilárne rohože možnosť využit aj iný zdroj tepla? Napríklad už jestvujúci plynový kondenzačný kotol, alebo kotol na pelety?

Samozrejme áno. Medzi základné výhody kapilár patrí fakt, že voda v nich sa dá ohrievať akýmkoľvek spôsobom, takže možno použiť ľubovoľný zdroj tepla alebo chladu.

Určite sa často stretávate aj s otázkou, či sú kapilárne rohože vhodné na podlahové vykurovanie?

Kapilárne rohože sú dokonca vhodnejšie na podlahové vykurovanie oproti bežným, doteraz známym systémom. Kapilárne rohože vykurujú každé 3cm podlahy. Bežná rúrková podlahovka vykuruje každých 15 cm až 30cm. tj. 5x až 10x menej. Hlavná výhoda je najmä v nižšej teplote vykurovacej vody, čo prináša vyššiu účinnost solárnych systémov, tepelných čerpadiel a kondenzačných kotlov. Dalším bonusom sú nižšie prevádzkové náklady, nižšia stavebná výška, rovnomernejšie rozmiestnenie teplôt v podlahe bez chladných a prehriatych zón a vyšší stupeň tepelnej pohody.
Nižšie teploty = menej vírenia prachu. Prach totiž býva nosičom baktérií a vírusov. Je to ich prepravný prostriedok.

Ako je to s reguláciou systému? Môžeme ho porovnať s klasickým podlahovým alebo stenovým systémom?

Pri celoplošnej inštalácii zaniká otázka regulácie, pretože systém sa správa podobne ako organizmus ľudského tela. Referenčnou hodnotou je teplota spätného potrubia z kapilár, ktorá sa drží pri teplotách 22 °C (+- 2°C). Pri väčšej odchýlke sa zmení teplota prívodu tak, aby sa spätné potrubie upravilo na tento rozsah.

Pri ostatných inštaláciách funguje regulácia štandardne ekvitermicky, alebo na základe priestorových termostatov, s možnostou komfortného ovládania aplikáciou v PC či mobile. Oproti bežným sálavým systémom sa kapiláry vyznačujú rýchlejšou reakčnou schopnosťou a jednoduchšou reguláciou.

Čo býva podľa vašich skúseností hlavnou motiváciou záujemcov o túto technológiu?

Závisí to od jednotlivých zákazníkov, prevažne im však záleží na kvalite priestoru, v ktorom bývajú, pracujú č inak sa podieľajú na jeho tvorbe. Čoraz viac zákazníkov si uvedomuje aj to, že vykurovanie a chladenie patria k tým položkám v rozpočte stavby, ktorých celkový náklad neskončí ich kúpou.

V akých objektoch sa vám už podarilo svoju technológiu nainštalovať? Máte nejaké zaujímavé referencie, ktoré aj v skutočnosti ukazujú na jej univerzálnost?

Po dlhom čase testovania vo svojich objektoch v súčasnosti inštalujeme systémy aj do množstva dalších stavieb. Medzi najvýznamnejšie patrí Rehabilitačný ústav Kladruby, kde sálavý efekt stropov vplýva na rýchlejšie zotavovanie pacientov. Ďalej je to administratívna budova east Point v Poprade, kde sa použila celoplošná inštalácia s cieľom vytvoriť jednotné zdravé prostredie. Prirodzená zónová regulácia tam funguje najmä na jar a jesen, kedže každá miestnosť sa správa ako veľký výmenník tepla. V prechodnom období je tento objekt v režime cirkulácie vody v kapilárach, ktorá vyrovnáva teplotné rozdiely južných a severných miestností. Pri tomto režime je vypnutý zdroj tepla aj chladu. V porovnaní so štvorrúrkovými systémami tu hovoríme o úspore cca 30 % z celkovej potreby tepla a chladu.

Naprojektovali sme množstvo budov na bývanie v bytových a rodinných domoch, ako aj v administratívnych budovách.

V súčasnosti máme rozbehnutých niekoľko inovačných projektov, ktoré zahŕňajú napríklad aplikovaný výskum a vývoj v oblasti tepelnej techniky, maximálne využitie priamej a difúznej slnečnej energie na zabezpečenie tepelnej pohody alebo využitie slnečnej energie akumulovanej v hornej vrstve zemskej kôry. Zároveň sa zaoberáme aj analýzou ďalších možností úspor pri prevádzke budov.

Aká je filozofia našej spoločnosti?

Jednoduchá a určitá. Dosiahnút úspory energie a zdravé bývanie.

Jedna firma, jeden systém, jeden výrobca, jeden projekt, jedna realizačná firma, jedna zodpovednosť = kvalita pod jednou strechou.

Aké služby poskytujeme našim klientom?

  • inovácia a vývoj
  • výroba kapilárnych rohoží
  • projektovanie na širokom úseku činností a služieb
  • technická podpora
  • dodávka materiálu a montáž
  • inštalácie na klúč
  • záručný a pozáručný servis

Zdroj: INFRACLIMA

Tel. kontakt: 02/33872813

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *