Press "Enter" to skip to content

Ako šetriť energie

Energie, či už vo forme elektrickej, ktorá poháňa rôzne spotrebiče, ktoré nám slúžia alebo spríjemňujú život alebo tepelnej, ktorá slúži na vykurovanie a ohrev teplej vody, sa aktuálne stávajú omnoho významnejšou nákladovou položkou každej domácnosti.

Prinášame niekoľko tipov ako šetriť energie v našich domovoch.

1. Vypínajte nepotrebné svietidlá, používajte úsporné žiarovky.

2. Úplne vypnite nepoužívanú elektroniku, tzv. stand-by režim rôznych spotrebičov má síce nízku spotrebu, ale na druhej strane spotrebúva elektrickú energiu non-stop.

3. Udržiavajte čisté, vzduchotesné tesnenia dverí chladničky, resp. mrazničky. Ak používate viac chladiacich spotrebičov, zvážte, či nie je možné niektoré odstaviť a chladiť potraviny v menšom pošte spotrebičov. V zimnom období časť vhodná obsahu môže byť chladená prirodzenou cestou mimo vykurované priestory.

4. Sprchujte sa kratšie, hospodárnejšie využívajte teplú vodu – nenechávajte ju zbytočne tiecť napr. pri umývaní, holení a podobných činnostiach.

5. Pomáhajte kúriť a ochladzovať prorodzenou cestou. Púšťajte slnečný svit, keď je treba ohrievať, zatemňujte, keď je príliš teplo.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *