Press "Enter" to skip to content

Ako sa predpovedalo počasie v dávnych dobách?

Aktualizované 27. februára 2023

V staroveku sa predpovede počasia zakladali predovšetkým na prírodných pozorovaniach a zákonitostiach. Tu je niekoľko príkladov:

Pozorovanie oblohy

Staroveké civilizácie pozorne sledovali oblohu a hľadali na nej znaky meniaceho sa počasia. Napríklad Babylončania verili, že postavenie planét a hviezd môže ovplyvniť počasie. Všimli si tiež, že určité súhvezdia sa na oblohe objavujú pred určitými poveternostnými udalosťami, ako napríklad objavenie sa súhvezdia Plejády pred začiatkom obdobia dažďov.

Správanie zvierat

Na predpovedanie počasia sa využívalo aj správanie zvierat. Napríklad starí Egypťania si všimli, že pred dažďom sa rojí určitý hmyz, a na predpovedanie počasia pozorovali správanie vtákov. Rimania tiež verili, že správanie zvierat, ako napríklad pohyb mravcov a cvrlikanie cvrčkov, môže predpovedať počasie.

Lunárny kalendár

V mnohých starovekých kultúrach zohrával lunárny kalendár významnú úlohu pri predpovedaní počasia. Napríklad Číňania pozorovali fázy mesiaca a postavenie hviezd, aby predpovedali počasie a poľnohospodárske podmienky. Verili, že ubúdanie a zväčšovanie Mesiaca môže ovplyvniť počasie.

Prístroje a zariadenia

Postupom času boli vyvinuté rôzne prístroje a zariadenia, ktoré pomáhali pri predpovedaní počasia. Gréci vynašli meteorologickú lopatku na meranie smeru vetra, zatiaľ čo Číňania vyvinuli prvý seizmometer na meranie zemetrasení, ktoré môžu byť niekedy predzvesťou poveternostných udalostí.

Tieto metódy predpovedania počasia však mali obmedzenú presnosť a rozsah. Až vynález moderných meteorologických prístrojov, ako je barometer a teplomer v 17. storočí, začal spresňovať a vedecky zdokonaľovať predpovede počasia. V súčasnosti je predpoveď počasia založená na kombinácii pozorovaní, počítačového modelovania a moderných technológií, čo umožňuje presnejšie a podrobnejšie predpovede vývoja počasia a udalostí.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *