Press "Enter" to skip to content

Oblaky Cirrus

Aktualizované 28. februára 2023

Oblaky typu cirrus sú typom oblakov s vysokou hladinou, ktoré sa tvoria vo výškach nad 6 100 metrov. Sú zložené skôr z ľadových kryštálikov ako z vodných kvapiek a často majú tenký a múdry vzhľad. Oblaky cirrus môžu mať rôzne tvary vrátane jemných vlákien, pernatých chumáčov a múdrych prúdov. Môžu sa tiež formovať do vzorov, ako sú napríklad kobylie chvosty, ktoré pripomínajú tenké kučeravé pramene vlasov, a oblaky cirrostratus, ktoré sú ploché a beztvaré.

Cirrusy sa zvyčajne spájajú s pekným počasím, ale môžu signalizovať aj zmenu počasia. Keď sa oblaky cirrus zahustia a rozšíria, môžu znamenať blížiaci sa teplý front a možnosť zrážok. Oblaky cirrus vznikajú, keď vodná para vo veľkých výškach zmrzne na kryštáliky ľadu. Často vznikajú v dôsledku vzostupných prúdov v atmosfére a prevládajúce vetry ich môžu prenášať na veľké vzdialenosti.

Tu je niekoľko ďalších zaujímavostí o cirrusoch:

  • Slovo „cirrus“ pochádza z latinského výrazu pre „kučeru“ alebo „prstienok“, ktorý opisuje tenký a chumáčovitý vzhľad týchto oblakov.
  • Oblaky cirrus sú jedným z troch hlavných typov vysokohorských oblakov, spolu s oblakmi cirrostratus a cirrocumulus.
  • Majú zvyčajne bielu alebo svetlosivú farbu, hoci počas východu alebo západu slnka môžu nadobudnúť ružové alebo oranžové odtiene.
  • Vzhľadom na svoju veľkú výšku sa často nachádzajú nad ostatnými typmi oblakov a môžu byť viditeľné z veľkej vzdialenosti.
  • Cirrusy sú tenké a nevytvárajú veľké tienenie, takže nemajú významný vplyv na energetickú bilanciu Zeme.
  • Napriek svojmu relatívne neškodnému vzhľadu majú významný vplyv na klímu a počasie. Môžu odrážať prichádzajúce slnečné žiarenie späť do vesmíru, čo môže ochladzovať zemský povrch a znižovať teploty. Môžu tiež zachytávať vychádzajúce infračervené žiarenie, čo môže prispievať k otepľovaniu vo veľkých výškach.
  • Meteorológovia môžu oblaky cirrus využívať na sledovanie atmosférických podmienok a na tvorbu predpovedí počasia. Výška, hrúbka a pohyb cirrusov môže poskytnúť cenné informácie o stave atmosféry a pravdepodobnosti zrážok alebo iných poveternostných udalostí.
  • Okrem vedeckého a meteorologického významu sú aj obľúbeným objektom fotografov a umelcov, pretože ich jemné a zložité vzory môžu na oblohe vytvárať ohromujúce vizuálne výjavy.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *