Press "Enter" to skip to content

Oblaky Cumulus (Kumulus)

Aktualizované 8. marca 2023

Oblaky Cumulus sú veľké, nadýchané oblaky s plochou základňou a zaobleným vrcholom pripomínajúcim karfiol. Často sa spájajú s pekným počasím a niekedy sa nazývajú „oblaky s pekným počasím“. oblaky vznikajú, keď teplý, vlhký vzduch stúpa a ochladzuje sa, čo spôsobuje kondenzáciu vlhkosti vo vzduchu na vodné kvapky.

Oblaky typu Cumulus sa zvyčajne vyskytujú v nízkych až stredných výškach, od 300 až 2 000 metrov nad zemou. Môžu byť pomerne veľké, pričom niektoré oblaky dosahujú výšku až 18 000 metrov nad morom. Keď narastú do výšky, môžu sa nakoniec vyvinúť do oblakov cumulonimbus, ktoré môžu vytvárať búrky, blesky a silné dažde.

Oblaky cumulonimbus sa môžu vyskytovať v rôznych tvaroch a veľkostiach v závislosti od množstva vlhkosti vo vzduchu, teploty vzduchu a ďalších atmosférických podmienok. Môžu byť od malých a kompaktných až po veľké a vysoké a môžu mať hladký alebo drsný vzhľad.

Jednou zo zaujímavostí o oblakoch typu Cumulus je, že ich často využívajú piloti na predpovedanie vývoja počasia. Keď sú oblaky roztrúsené a majú výrazné okraje, zvyčajne to znamená, že počasie bude priaznivé. Ak však oblaky rastú do výšky a vyzerajú viac „nafúknuté“, môže to znamenať, že sa môže blížiť búrka.

Celkovo sú oblaky Cumulus fascinujúcim a krásnym prírodným javom, ktorý nám môže veľa povedať o počasí a atmosfére.

Tu je niekoľko ďalších zaujímavých faktov o oblakoch typu Cumulus:

  • Latinské slovo „cumulus“ znamená „hromada“ alebo „kopa“, čo opisuje vzhľad oblaku ako zaoblenej, nadýchanej hmoty.
  • Oblaky Cumulus vznikajú, keď teplý, vlhký vzduch stúpa a ochladzuje sa, čo spôsobuje kondenzáciu vlhkosti vo vzduchu na vodné kvapky. Tento proces je známy ako adiabatické ochladzovanie.
  • Zvyčajne sa spájajú s pekným počasím, ale ak narastú do dostatočnej výšky, môžu vytvárať aj prehánky alebo búrky. Keď sa tak stane, zmenia sa na oblaky cumulonimbus, ktoré sa spájajú so silným dažďom, bleskami a hromami.
  • Meteorológovia často používajú oblaky Cumulus na predpovedanie počasia. Môžu indikovať prítomnosť atmosférickej nestability, ktorá môže viesť k búrkam a iným formám nepriaznivého počasia.
  • Základňa oblaku je zvyčajne plochá a nachádza sa v určitej výške, ktorá sa môže meniť v závislosti od teploty a vlhkosti okolitého vzduchu. Táto výška je známa ako „zdvíhacia kondenzačná hladina“ alebo LCL.
  • V závislosti od atmosférických podmienok môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Môžu byť od malých a nadýchaných až po veľké a vysoké a môžu sa vyskytovať ako jednotlivé oblaky alebo v skupinách.
  • Kopovité oblaky sa často objavujú na obrazoch a v iných formách umenia, pretože sú bežným a ikonickým symbolom oblohy a atmosféry.
  • Niektorí ľudia veria, že pripomínajú určité predmety alebo zvieratá, a dali im mená ako „oblaky cukrovej vaty“ alebo „ovčie oblaky“. Tieto názvy nie sú vedecky uznané, ale odrážajú krásu a rozmanitosť tohto fascinujúceho typu oblakov.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *