Press "Enter" to skip to content

Polárna žiara – Aurora

Polárna žiara je prírodný svetelný úkaz, ktorý sa vyskytuje v polárnych oblastiach Zeme. Polárna žiara na severnej pologuli sa pomenúva aj ako Aurora borealis, zatiaľ čo polárna žiara na južnej pologuli sa pomenúva Aurora australis.

Farby polárnej žiary sú aj na servernej aj na južnej pologuli podobné, vrátane zelenej, ružovej, fialovej a červenej. Tvar a intenzita prejavov sa však môže meniť v závislosti od sily a smeru slnečného vetra, ktorý nesie nabité častice smerom k Zemi.

Polárna žiara sa považujú za jeden z najkrajších prírodných divov sveta a priťahujú turistov a vedcov z celého sveta, ktorí ich prichádzajú pozorovať a študovať.

Polárna žiara vzniká pri zrážke nabitých častíc zo Slnka, známych aj ako slnečný vietor, s magnetickým poľom Zeme. Táto interakcia spôsobuje, že častice sa zachytia v magnetickom poli a putujú smerom k pólu, kde sa zrážajú s plynmi v horných vrstvách zemskej atmosféry.

Pri týchto zrážkach nabité častice odovzdávajú svoju energiu atómom a molekulám plynov v atmosfére, čo spôsobuje ich excitáciu. Keď sa atómy a molekuly plynov vrátia do normálneho stavu, vyžarujú fotóny svetla rôznych farieb a vytvárajú veľkolepé svetelné predstavenia, ktoré poznáme ako polárna žiara.

Polárna žiara na servernej pologuli je zvyčajne viditeľná od konca augusta do začiatku apríla, pričom najlepšie možnosti pozorovania sú v zimných mesiacoch. Najlepšie miesta na pozorovanie polárnej žiary sa nachádzajú vo vysokých zemepisných šírkach severnej pologule vrátane Nórska, Islandu, Švédska, Fínska, Kanady a Aljašky.

Polárna žiara na južnej pologuli je zvyčajne viditeľná od marca do septembra, pričom najlepšie možnosti pozorovania sú v zimných mesiacoch. Najlepšie miesta na pozorovanie južnej žiary sa nachádzajú vo vysokohorských oblastiach južnej pologule vrátane Antarktídy, Nového Zélandu, Austrálie a Južnej Ameriky.

Aurora borealis aj Aurora australis sú veľmi nepredvídateľné a ich intenzita, trvanie a farba sa môžu líšiť od jedného zobrazenia k druhému. Považujú sa za jeden z najkrajších prírodných divov sveta a sú obľúbeným cieľom turistov aj vedcov.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *