Press "Enter" to skip to content

Udivujúce meteorologické javy

Aktualizované 4. mája 2023

Existuje mnoho meteorologických javov, ktoré sú známe svojou dramatickosťou a vzbudzujú údiv. Medzi najznámejšie meteorologické javy patria:

Búrky

Búrky sa vyznačujú bleskami, hromami a silným dažďom. Môžu spôsobovať silný vietor, krupobitie a tornáda a sú bežné v mnohých častiach sveta.

Hurikány/Tajfúny

Hurikány (v niektorých častiach sveta známe aj ako tajfúny) sú silné búrky, ktoré sa tvoria nad teplými oceánskymi vodami. Môžu spôsobovať silný vietor, prudký dážď a búrkové vlny a pri dopade na pevninu môžu spôsobiť značné škody.

Tornáda

Tornáda sú prudké rotujúce stĺpy vzduchu, ktoré sa tvoria počas silných búrok. Môžu spôsobiť značné škody na budovách a infraštruktúre a môžu byť obzvlášť nebezpečné, ak zasiahnu obývané oblasti.

Snehové búrky

Blizardy sú silné zimné búrky, ktoré spôsobujú husté sneženie, silný vietor a nízku viditeľnosť. Môžu spôsobiť výrazné prerušenie cestovania a môžu ohroziť životy osôb, ktoré sa v nich ocitnú.

Polárna žiara

Aurora borealis (polárna žiara na severnej pologuli) a aurora australis (polárna žiara na južnej pologuli) sú veľkolepé prírodné svetelné úkazy, ktoré sa vyskytujú v polárnych oblastiach. Sú spôsobené interakciou nabitých častíc zo Slnka s magnetickým poľom Zeme.

Prachové búrky

Prachové búrky sú veľké víriace oblaky prachu a piesku, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku silného vetra v suchých oblastiach. Môžu spôsobiť značné škody na úrode a infraštruktúre a môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie.

Hmla

Hmla je hustý oblak drobných vodných kvapiek, ktoré sa tvoria blízko zeme. Môže znižovať viditeľnosť a sťažovať riadenie a lietanie.

Vlny horúčav

Vlny horúčav sú dlhotrvajúce obdobia abnormálne vysokých teplôt, ktoré často sprevádza vysoká vlhkosť vzduchu. Môžu byť nebezpečné pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú starší ľudia a osoby s určitými zdravotnými problémami.

Vlny chladu

Vlny chladu sú dlhotrvajúce obdobia abnormálne nízkych teplôt. Môžu byť nebezpečné pre osoby, ktoré nie sú riadne pripravené alebo sú bez domova.

Prachové víry

Prachové víry sú malé rotujúce stĺpy vzduchu, ktoré sa tvoria nad horúcou a suchou krajinou. Sú zvyčajne slabšie ako tornáda a zvyčajne trvajú len niekoľko minút.

Námraza

Námraza je tenká vrstva ľadu, ktorá sa vytvára na povrchu, keď teplota klesne pod bod mrazu. Môže poškodiť úrodu a spôsobiť, že cesty a chodníky sú klzké.

Mikrobursty

Mikrobursty sú intenzívne, lokálne prúdy vzduchu, ktoré môžu spôsobiť silný, škodlivý vietor na zemi. Často sa spájajú s búrkami.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *