Press "Enter" to skip to content

Föhn – čo je to, ako vzniká, podľa čoho dostal svoj názov

Keď sa vzduch pohybuje nahor, ochladzuje sa a môže vytvárať oblaky a dážď. Keď vzduch zostupuje z druhej strany pohoria, otepľuje sa a vysušuje, čím vzniká typ vetra nazývaný Föhn. Deje sa to preto, lebo vzduch na náveternej strane hory je chladnejší a vlhší ako vzduch na záveternej strane. Ako sa vzduch pohybuje nahor, stráca teplo a vlhkosť, zatiaľ čo vzduch na druhej strane získava teplo a stráca vlhkosť. Výsledkom je teplý a suchý vietor známy ako Föhn.

Názov „Föhn“ pochádza z nemeckého slova u nás známeho ako „sušič vlasov / fén“. Dôvodom je, že vietor Föhn sa môže javiť ako teplý, suchý poryv vzduchu, ktorý vháňa do vlasov, podobne ako keď fén fúka horúci vzduch.

Vetry Föhn sú bežné v mnohých horských oblastiach na celom svete vrátane Álp, Skalnatých hôr, Ánd a Himalájí. Môžu mať výrazný vplyv na miestne poveternostné podmienky, spôsobujú rýchle zmeny teploty a vlhkosti a niekedy vedú k vzniku lesných požiarov alebo iných nebezpečenstiev. Na druhej strane môžu mať aj priaznivé účinky, napríklad rýchle topenie snehu alebo otepľovanie plodín počas vegetačného obdobia.

Charakteristika

Vetry tohoto typu sú zvyčajne teplé, suché a nárazové. Môžu trvať niekoľko hodín alebo niekoľko dní a môžu prinášať výrazné zmeny teploty a vlhkosti.

Ako vzniká

Föhn vzniká, keď sa vlhký vzduch dostane nad pohorie, čo vedie k adiabatickému ochladeniu a zrážkam na náveternej strane. Keď vzduch klesá na záveternej strane, stláča sa a ohrieva, čo vedie k suchému a teplému vetru.

Vplyv na počasie

Föhn môže spôsobiť rýchle zmeny poveternostných podmienok, napríklad náhly nárast teploty a pokles vlhkosti. Môže tiež vytvoriť bezoblačnú oblohu a jeho suchý charakter môže zvýšiť riziko vzniku lesných požiarov.

Regionálne názvy

Vetry typu Föhn majú v rôznych regiónoch rôzne názvy. V Európe sú známe ako Föhn alebo Foehn, zatiaľ čo v Severnej Amerike sa nazývajú Chinook alebo vetry Santa Ana.

Kultúrny význam

Föhn zohráva významnú úlohu vo folklóre a kultúrnych tradíciách v mnohých horských oblastiach. Napríklad vo Švajčiarsku sa verí, že spôsobuje bolesti hlavy a ovplyvňuje náladu ľudí, z čoho vznikol pojem „Föhnkrankheit“ alebo „Föhnova choroba“.

Dá sa povedať, že Föhn je fascinujúcim poveternostným javom, ktorý môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na miestne poveternostné podmienky a ľudské aktivity.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *