Press "Enter" to skip to content

Typická jar na Slovensku. Aké počasie môžeme očakávať v marci, apríli, máji a júni?

Aktualizované 26. júna 2023

Jar, ktorá trvá od konca marca do konca júna, je obdobím, ktoré sa vyznačuje postupne sa zvyšujúcimi teplotami, miernymi zrážkami a rozkvitajúcou prírodou. Počasie môže byť stále premenlivé a je nevyhnutné byť pripravený na náhle zmeny a nižšie teploty, najmä v prvých mesiacoch sezóny a vo vyšších polohách. Každý mesiac sezóny predstavuje svoje jedinečné meteorologické aspekty, od prechodného počasia v marci až po stabilnejšie a teplejšie podmienky v máji a júni.

Marec

Teplota

V marci sa priemerné denné teploty pohybujú v rozmedzí 5 až 10 °C. Denné teploty môžu byť relatívne mierne, ale noci môžu byť stále chladné, s občasnými mrazmi. S postupujúcim mesiacom sa zvyšuje pravdepodobnosť teplejších dní, ale stále sa môžu vyskytnúť občasné chladnejšie dni a studené prehánky.

Zrážky

V marci spadne približne 40-50 mm zrážok, vo vyšších polohách občas sneží. Frekvencia zrážok je v porovnaní s nadchádzajúcimi mesiacmi relatívne nižšia a prechod od snehu k dažďu sa stáva zreteľnejším s rastúcimi teplotami.

Počasie

Počasie v marci môže byť dosť premenlivé, so zmesou slnečných, zamračených a daždivých dní. V tomto mesiaci sa ešte stále môžu vyskytnúť podmienky podobné zime, najmä v horských oblastiach. V priebehu mesiaca sa dni predlžujú a počasie sa mení na stabilnejšie, jarné.

Celkovo je marec na Slovensku charakterizovaný postupne sa zvyšujúcimi teplotami, zmesou zrážok vo forme dažďa aj snehu a premenlivým počasím. Krajina pomaly prechádza zo zimy do jari, sneh sa topí a začína rásť vegetácia. Je potrebné byť pripravený na náhle zmeny počasia a nižšie teploty, najmä na začiatku mesiaca a vo vyšších polohách.

Apríl

Teplota

V apríli sa priemerné denné teploty pohybujú medzi 10 až 15 °C. Denné teploty sa stávajú príjemnejšími, zatiaľ čo nočné teploty zostávajú chladné. S postupujúcim mesiacom sa zvyšuje pravdepodobnosť teplejších dní, ale občas sa môžu vyskytnúť aj chladnejšie dni.

Zrážky

V apríli sa zvyšuje množstvo zrážok, pričom priemerný úhrn zrážok sa pohybuje od 40 do 60 mm. Frekvencia dažďových prehánok sa zvyšuje, a hoci sneh je menej častý, stále sa môže vyskytnúť, najmä vo vyšších polohách. Pravdepodobnosť sneženia sa v nižších polohách počas mesiaca výrazne znižuje.

Počasie

Počasie v apríli sa vyznačuje dlhšími slnečnými obdobiami a svojou premenlivosťou, najmä v prvej polovici mesiaca. V apríli sa však stále môžu vyskytnúť chladné prehánky a občasné mrazy, najmä na začiatku mesiaca. Počasie sa vo všeobecnosti vyznačuje zmesou slnečných, zamračených a daždivých dní s možnosťou rýchlych zmien podmienok.

Celkovo sa apríl na Slovensku vyznačuje stúpajúcimi teplotami, zvýšeným množstvom zrážok najmä vo forme dažďa a slnečnejším, v druhej polovici aj stabilnejším počasím. Krajina sa naďalej mení a je živšia. Je však stále potrebné byť pripravený na náhle zmeny počasia a nižšie teploty, najmä na začiatku mesiaca a vo vyšších polohách.

Máj

Teplota

V máji sa priemerné denné teploty pohybujú v rozmedzí 15-20 °C, pričom teplejšie dni sú stále častejšie. Zvýšia sa aj nočné teploty, takže noci sú príjemnejšie, ale občas sa môžu vyskytnúť aj chladnejšie noci.

Zrážky

V máji sa zvyšuje množstvo zrážok, pričom mesačné priemery sa pohybujú od 60 do 80 mm. Zrážky sú častejšie a občas sa môžu vyskytnúť aj búrky. Sneh je v máji zriedkavý, s výnimkou najvyšších vrcholov hôr, kde sa môže ešte vyskytovať alebo príležitostne padať.

Počasie

Počasie v máji sa stáva viac jarným, s väčším počtom slnečných a teplých dní. Je však potrebné byť pripravený na náhle zmeny počasia, najmä v horských oblastiach, kde môže byť počasie menej predvídateľné. Zvýšený počet hodín slnečného svitu a vyššie teploty podporujú rast vegetácie, vďaka čomu je krajina svieža a zelená.

Celkovo možno povedať, že máj na Slovensku sa vyznačuje vyššími teplotami, zvýšeným množstvom zrážok v podobe dažďa a občasných búrok a trvalo jarným počasím. Krajina je čoraz živšia a aktivity na čerstvom vzduchu sú príjemnejšie vďaka miernejším teplotám a dlhším dňom.

Jún

Teplota

V júni sa priemerné denné teploty pohybujú v rozmedzí 20 – 25 °C, pričom denné teploty sú teplé a príjemné. Nočné teploty sú tiež miernejšie a ponúkajú príjemné podmienky. Občas sa však môžu vyskytnúť aj chladnejšie noci, najmä vo vyšších polohách.

Zrážky

V júni je všeobecne vyšší úhrn zrážok, pričom mesačné priemery sa pohybujú od 60 do 100 mm. Častejšie sú dažďové zrážky a búrky, pričom frekvencia a intenzita búrok sa môže ku koncu mesiaca zvýšiť. Sneh je v júni veľmi zriedkavý, obmedzený len na najvyššie vrcholy v horách.

Počasie

Počasie v júni sa zvyčajne vyznačuje dlhšími slnečnými obdobiami, vysokými teplotami a zvýšenou vlhkosťou. Hoci sú dni vo všeobecnosti príjemné, zvýšená pravdepodobnosť búrok a náhlych zmien počasia si stále vyžaduje prípravu a opatrnosť, najmä pri aktivitách v prírode.

Súhrnne možno povedať, že máj a jún na Slovensku charakterizujú čoraz vyššie teploty, vyššie úhrny zrážok (najmä vo forme dažďa a búrok) a stabilnejšie, jarné počasie. Krajina sa stáva ešte živšou a sviežejšou, takže tieto mesiace sú ideálne na vonkajšie aktivity a objavovanie. Je však nevyhnutné byť pripravený na náhle zmeny počasia a búrky, najmä pri plánovaní dobrodružstiev v prírode.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *