Press "Enter" to skip to content

Jarná rovnodennosť, prvý jarný deň 2023

Aktualizované 10. decembra 2023

Jarná rovnodennosť, známa aj ako marcová rovnodennosť, je jednou z dvoch rovnodenností, ktoré nastávajú každý rok a označujú prvý jarný deň na severnej pologuli. Pripadá každoročne na 20. marca alebo 21. marca alebo okolo tohto dátumu a je to deň, keď sa dĺžka dňa a noci takmer vyrovná.

Niekoľko kľúčových faktov o jarnej rovnodennosti:

Astronomický význam

Jarná rovnodennosť označuje okamih, keď Slnko prekročí nebeský rovník, pomyselnú čiaru na oblohe, ktorá vedie priamo nad zemským rovníkom. V tomto okamihu je Slnko priamo nad zemským rovníkom a dĺžka dňa a noci je na Zemi takmer rovnaká.

V roku 2023 je tento moment v pondelok 20. marca o 22.24 stredoeurópskeho času (SEČ).

Význam z hľadiska ročných období

Jarná rovnodennosť označuje začiatok jari na severnej pologuli, keď sa začína otepľovať, stromy a rastliny začínajú pučať a zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku. Na južnej pologuli je to začiatok jesene.

Deň a noc

Hoci sa jarná rovnodennosť často opisuje ako deň, keď sa dĺžka dňa a noci vyrovná, nie je to celkom pravda. Vzhľadom na zemskú atmosféru spôsobuje refrakcia, že Slnko sa zdá byť mierne nad horizontom, hoci v skutočnosti je pod ním, čo znamená, že deň je o niečo dlhší ako noc v deň rovnodennosti.

Rovnodennosti a slnovraty

Jarná rovnodennosť je jednou z dvoch rovnodenností, ktoré nastávajú každý rok, druhou je jesenná rovnodennosť v septembri. Medzi rovnodennosťami sú letný slnovrat a zimný slnovrat, keď Slnko dosahuje najvyšší a najnižší bod na oblohe.

Podnebie a počasie

Jarná rovnodennosť označuje začiatok jari, ktorý sa zvyčajne spája s vyššími teplotami, dlhšími dňami a väčším množstvom slnečného svetla. Správanie počasia sa však môže v závislosti od lokality veľmi líšiť a v niektorých častiach sveta nie je zriedkavosťou, že koncom sezóny napadne sneh alebo sa ochladí.

Vedecký význam

Jarná rovnodennosť je dôležitou udalosťou pre vedcov, ktorí skúmajú obežnú dráhu a rotáciu Zeme. Pomáha definovať ročné obdobia a poskytuje referenčný bod na meranie polohy hviezd a iných nebeských objektov na oblohe. Vedci využívajú jarnú rovnodennosť na rôzne výskumy vrátane merania sklonu osi Zeme, skúmania vplyvu klimatických zmien na ročné obdobia a pozorovania nebeských objektov na nočnej oblohe.

Kultúrny význam, oslavy

Jarná rovnodennosť sa v histórii oslavovala a oslavuje v mnohých kultúrach a náboženstvách. Napríklad starovekí Peržania oslavovali sviatok Nourúz, aby si pripomenuli začiatok nového roka a začiatok jari, zatiaľ čo mnohé moderné kultúry slávia Veľkú noc v čase jarnej rovnodennosti. Oslavuje sa často ako symbol nových začiatkov, obnovy a plodnosti. Okrem Veľkej noci a Nourúzu sa oslavuje aj hinduistický sviatok Holi a japonský sviatok Šunbun no Hi.

Jarná rovnodennosť dôležitou udalosťou s vedeckým, kultúrnym a sezónnym významom, ktorá označuje začiatok jari a poskytuje referenčný bod pre astronomický výskum a pozorovanie.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *