Press "Enter" to skip to content

Jarná únava – aké sú príčiny, príznaky sezónnej únavy a ako jej čeliť

Aktualizované 17. marca 2023

Jarná únava, alebo sezónna únava, je jav, pri ktorom ľudia pociťujú všeobecný pocit únavy, nedostatok energie a malátnosť počas prechodu zo zimy do jari. Nejde o lekársku diagnózu, ale skôr o hovorový výraz používaný na opis tohto bežného zážitku.

Jarnú únavu možno charakterizovať niekoľkými hlavnými príznakmi, hoci tie sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť:

Únava a nedostatok energie

Ľudia s jarnou únavou sa môžu cítiť fyzicky a psychicky vyčerpaní, môžu mať problém nájsť motiváciu na každodenné úlohy alebo prácu.

Ťažkosti so sústredením

Jarná únava môže sťažovať sústredenie sa na úlohy a udržanie produktivity.

Podráždenosť a zmeny nálad

U niektorých ľudí môže sezónna zmena spôsobiť zvýšenú podráždenosť alebo náladovosť.

Poruchy spánku

Niektorí ľudia môžu pociťovať zmeny v spánkovom režime, napríklad ťažkosti so zaspávaním, s udržaním spánku alebo s pocitom sviežosti po spánku.

Oslabenie imunitného systému

Počas prechodu na jar môžu byť niektorí ľudia náchylnejší na prechladnutie a iné infekcie.

K jarnej únave môžu prispieť rôzne faktory, ako napr:

Zmeny denného svetla

S predlžujúcimi sa dňami môže zvýšená expozícia dennému svetlu ovplyvniť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok.

Teplotné zmeny

Telo sa musí prispôsobiť vyšším teplotám, čo môže viesť k zvýšenému výdaju energie a pocitu únavy.

Sezónne alergie

Peľ a iné alergény môžu u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie, ktoré spôsobujú príznaky ako únava, preťaženie a bolesti hlavy.

Nedostatok vitamínu D

Tento nedostatok môže prispieť k pocitu únavy a nízkej energie.

Ako zmierniť príznaky alebo sa zbaviť jarnej únavy?

Na zmiernenie alebo odstránenie jarnej únavy môžete prijať niekoľko stratégií, ktoré podporujú celkové zdravie a pohodu. Majte na pamäti, že individuálne skúsenosti sa môžu líšiť, preto je dôležité nájsť prístup, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Tu je niekoľko návrhov:

Pravidelné cvičenie

Fyzická aktivita môže pomôcť zvýšiť hladinu energie, zlepšiť náladu a podporiť lepší spánok. Zamerajte sa na aspoň 150 minút aeróbneho cvičenia strednej intenzity alebo 75 minút aeróbneho cvičenia intenzívnej intenzity týždenne spolu s posilňovacími aktivitami dvakrát týždenne.

Doprajte si dostatok spánku

Spánok uprednostnite tak, že si stanovíte dôsledný spánkový režim a vytvoríte si relaxačný režim pred spaním. Snažte sa spať 7 až 9 hodín denne, aby ste dosiahli optimálne zdravie a energiu.

Vyvážená strava

Konzumujte stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny a zdravé tuky, aby ste telu dodali základné živiny a udržali si stabilnú hladinu energie počas celého dňa.

Zostaňte hydratovaní

Pite veľa vody počas celého dňa, aby ste pomohli regulovať telesnú teplotu, podporili trávenie a zabránili dehydratácii, ktorá môže zhoršiť pocit únavy.

Trávte čas vonku

Vystavenie sa prirodzenému slnečnému žiareniu môže pomôcť regulovať váš cirkadiánny rytmus, zlepšiť vašu náladu a zvýšiť produkciu vitamínu D. Snažte sa každý deň stráviť vonku aspoň 15-30 minút, najlepšie ráno alebo skoro popoludní.

Zvládnite stres

Do svojho každodenného programu zaraďte techniky na zníženie stresu, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo joga, ktoré vám pomôžu zlepšiť sústredenie, náladu a celkovú pohodu.

Riešte alergie

Ak máte podozrenie, že k vašej jarnej únave môžu prispievať sezónne alergie, poraďte sa so lekárom, aby ste určili najlepší postup. Voľnopredajné lieky alebo lieky na predpis spolu s úpravou prostredia môžu pomôcť zvládnuť príznaky alergie.

Postupne sa prispôsobujte zmenám denného svetla

Na zmeny denného svetla sa prispôsobujte postupne, napríklad miernou zmenou času spánku a bdenia v priebehu niekoľkých týždňov.

Stretávajte sa s ľuďmi a venujte sa príjemným činnostiam

Stretávajte sa s priateľmi a rodinou a venujte sa koníčkom alebo záujmom, ktoré vám prinášajú radosť a pomáhajú vám načerpať energiu.

Poraďte sa s lekárom

Ak vaša jarná únava pretrváva napriek vyskúšaniu týchto stratégií alebo ak výrazne zasahuje do vášho každodenného života, poraďte sa s lekárom, aby sa vylúčili akékoľvek základné zdravotné problémy.

Nezabudnite, že môže trvať určitý čas, kým sa vaše telo prispôsobí sezónnym zmenám, a je nevyhnutné, aby ste počas tohto prechodu boli k sebe trpezliví.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *