Press "Enter" to skip to content

Najteplejšie a najchladnejšie obývané miesta na Zemi

Aktualizované 31. marca 2023

Naša planéta ponúka neuveriteľnú škálu klimatických podmienok, od spaľujúcej horúčavy po mrznutie až do špiku kosti, ktorým sa ľudia prispôsobili a vybudovali životaschopné spoločenstvá. V srdci Etiópie, v Danakilskej depresii, vedie Dallol ako najhorúcejšie obývané miesto na Zemi, kde obyvatelia znášajú horúčavy a neúprosné slnko. Na opačnom konci spektra sa titulom najchladnejšieho obývaného miesta pýši ruský Ojmjakon, kde sibírske zimy znižujú teploty na neuveriteľne nízke hodnoty. Napriek extrémnym podmienkam si odolní obyvatelia týchto pozoruhodných miest našli spôsob, ako nielen prežiť, ale aj prosperovať, čo svedčí o mimoriadnej prispôsobivosti ľudí.

Najteplejšie obývané miesto – Dallol, Etiópia

Dallol je malá osada v Afarskej nížine, ktorá sa nachádza na severovýchode Etiópie. Osada sa považuje za najhorúcejšie obývané miesto na Zemi s priemernou ročnou teplotou okolo 34,4 °C.

K extrémnemu teplu v Dallole prispieva niekoľko faktorov:

Nízka nadmorská výška

Dallol leží v nadmorskej výške približne 120 metrov pod úrovňou mora. V nižších polohách je vo všeobecnosti vyšší atmosférický tlak, čo môže prispievať k vyšším teplotám.

Blízkosť rovníka

Dallol sa nachádza severne od rovníka, čo má za následok trvalo vysoké teploty počas celého roka v dôsledku priameho slnečného žiarenia nad hlavou.

Geotermálna aktivita

Afarská depresia je geologicky aktívna oblasť s množstvom horúcich prameňov, gejzírov a fumarol. Geotermálna aktivita prispieva k vysokým teplotám v tejto oblasti.

Nedostatok vegetácie

Pustá krajina Dallolu a okolitého regiónu poskytuje len málo tieňa, čo zhoršuje horúčavy tým, že slnečné svetlo priamo ohrieva zem a vzduch.

Dallol, Etiópia – Ľudia prechádzajúci sa po minerálnych pôdnych útvaroch v okolí sírneho jazera
Zdroj: GenadijsZ / Shutterstock.com

Najchladnejšie obývané miesto – Oymyakon, Rusko

Oymyakon (Оймякон) je vidiecka lokalita v Sachskej republike (Jakutsko), ktorá sa nachádza v srdci Sibíri v Ruskej federácii. Je držiteľom rekordu za najchladnejšie trvalo obývané miesto na Zemi. Priemerná teplota v januári, najchladnejšom mesiaci, je približne -50 °C, pričom najnižšia teplota, aká kedy bola v Oymyakone zaznamenaná, bola -67,7 °C v roku 1933.

K extrémnemu chladu v Oymyakone prispieva niekoľko faktorov:

Vysoká zemepisná šírka

Oymyakon sa nachádza na 63,5° severnej zemepisnej šírky, čo znamená, že je tu výrazne menej slnečného svetla, najmä počas zimných mesiacov, keď slnko zostáva dlhší čas pod obzorom.

Kontinentálne podnebie

Oymyakon sa nachádza v srdci Sibíri, ďaleko od zmierňujúceho vplyvu oceánov, čo má za následok kontinentálne podnebie s extrémnymi teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou.

Okolitá topografia

Oymyakon sa nachádza v údolí medzi dvoma pohoriami, Verchojanským pohorím na východe a Čerským pohorím na západe. Okolité pohoria môžu v údolí zadržiavať studený vzduch, čo ďalej prispieva k nízkym teplotám.

Snehová pokrývka

V oblasti okolo mesta Oymyakon sa v zimných mesiacoch zvyčajne vyskytujú výdatné snehové zrážky. Snehová pokrývka pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá odráža slnečné svetlo a zabraňuje absorpcii a vyžarovaniu tepla zemou, čím udržiava nízke teploty.

Oymyakon, Rusko – Zábava s vriacou vodou, ktorá po rozprášení pri extrémne nízkej teplote okamžite zamrzne a zmení sa na sneh
Zdroj: Piu_Piu / Shutterstock.com

Napriek extrémnym klimatickým podmienkam obývajú Dallol aj Oymyakon ľudia, ktorí sa prispôsobili náročnému prostrediu. V Dallole žijú Afari už stáročia, zatiaľ čo v Oymyakone tvoria miestne obyvateľstvo najmä pôvodní Jakuti, ako aj Rusi, ktorí sa prispôsobili drsným životným podmienkam.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *