Press "Enter" to skip to content

Najveternejšie miesta na Zemi

Aktualizované 4. apríla 2023

Svet je plný rôznorodých klimatických podmienok a poveternostných podmienok, ktoré vytvárajú jedinečné prostredie v rôznych regiónoch. Medzi nimi sa niektoré miesta vyznačujú trvalo silnými a mohutnými vetrami. Od ľadovej krajiny Antarktídy až po drsné pobrežia vzdialených ostrovov – tieto najveternejšie divy sveta ponúkajú pohľad na prírodné sily, ktoré formujú našu planétu.

Niektoré z najveternejších miest na Zemi sú známe extrémnou a stálou rýchlosťou vetra. Hoci miestne poveternostné podmienky môžu na mnohých miestach spôsobiť dočasne silný vietor, tieto miesta sú známe svojimi trvalo silnými vetrami:

Zátoka Commonwealth Bay, Antarktída

Záliv neďaleko mysu Denison sa považuje za jedno z najveternejších miest na Zemi, kde katabatické vetry z polárnej plošiny dosahujú rýchlosť viac ako 240 km/h.

(Katabatické vetry sú studené, husté vzduchové hmoty, ktoré vplyvom gravitácie prúdia z kopca. Vznikajú, keď sa vzduch pri povrchu vysoko položených miest, ako je napríklad ľadovec alebo hora, ochladí a stane sa hustejším. Tento studený, hustý vzduch sa potom pohybuje smerom nadol a pri tom naberá rýchlosť, čo vedie k silným, nárazovým vetrom.)

Port Martin, Antarktída

Na tejto francúzskej výskumnej stanici sa vyskytujú silné katabatické vetry s priemernou rýchlosťou vetra okolo 65 km/h a nárazmi dosahujúcimi oveľa vyššie hodnoty.

Mys Blanco, Oregon, Spojené štáty americké

Mys Blanco, ktorý sa nachádza na severozápadnom pobreží Tichého oceánu, je známy silnými vetrami, pričom časté nárazy dosahujú viac ako 100 km/h.

Wellington, Nový Zéland

Hlavné mesto Nového Zélandu, známe ako „veterný Wellington“, zažíva silný vietor, ktorý sa valí cez Cookov prieliv medzi Severným a Južným ostrovom. Priemerná rýchlosť vetra sa pohybuje okolo 30 km/h, ale nárazy vetra môžu dosiahnuť 160 km/h.

Ostrov Barrow, Austrália

Na tomto ostrove pri pobreží Západnej Austrálie sa vyskytol cyklonálny vietor, ktorý v nárazoch dosahuje rýchlosť až 240 km/h.

Revúce štyridsiatky

Tieto silné západné vetry sa vyskytujú medzi 40° a 50° južnej zemepisnej šírky na južnej pologuli. Sú známe svojimi stálymi vysokorýchlostnými vetrami a pre námorníkov môžu vytvárať náročné podmienky.

Ohňová zem, Argentína a Čile

V oblasti, ktorá sa nachádza na južnom cípe Južnej Ameriky, fúka silný vietor z Ánd a Južného oceánu, pričom nárazy vetra často presahujú rýchlosť 120 km/h.

Mount Washington, New Hampshire, Spojené štáty americké

Mount Washington v pohorí White Mountains kedysi držal rekord v najvyššej zaznamenanej rýchlosti vetra s rýchlosťou 372 km/h.

Patagónia, Argentína a Čile

Oblasť na juhu Južnej Ameriky je známa silným vetrom, ktorého nárazy pravidelne presahujú rýchlosť 110 km/h v dôsledku západných vetrov z Ánd a Južného oceánu.

Shetlandské ostrovy, Škótsko, Spojené kráľovstvo

Odľahlé ostrovy v severnom Atlantiku sú vystavené silným prevládajúcim západným vetrom, ktorých nárazy často dosahujú rýchlosť 100 km/h alebo viac.

Aleutské ostrovy, Aljaška, Spojené štáty americké

Tieto sopečné ostrovy nachádzajúce sa v severnom Tichom oceáne sú vystavené silným vetrom, ktoré vytvára polárne tryskové prúdenie, pričom nárazy pravidelne presahujú 160 km/h.

Hornov mys, Čile

Najjužnejší bod súostrovia Ohňová zem je povestný silným vetrom a zradnými podmienkami plavby kvôli západným vetrom a polohe v tzv. Zúrivých päťdesiatkach.

Falklandské ostrovy, južný Atlantik

Na Falklandských ostrovoch fúka silný západný vietor, ktorý sa valí cez Drakeov prieliv, pričom jeho nárazy často presahujú 100 km/h.

St. John’s, Newfoundland a Labrador, Kanada

Toto mesto na východnom pobreží Kanady je vystavené silným atlantickým vetrom a častým búrkam, pričom rýchlosť vetra často presahuje 50 km/h.

Ostrov Gough, južný Atlantik

Odľahlý ostrov je súčasťou britského zámorského územia Svätá Helena, Ascension a Tristan da Cunha a je známy silnými vetrami a drsnými poveternostnými podmienkami.

Kerguelenské ostrovy, Francúzske južné a antarktické územie

Na týchto odľahlých ostrovoch v južnej časti Indického oceánu sa vyskytujú silné západné vetry vďaka ich polohe v oblasti Revúcich štyridsiatok.

Najveternejšie miesta na Zemi sú ukážkou sily a krásy prírodných síl našej planéty. Od zamrznutej divočiny Antarktídy až po burácajúce západné vetry južnej pologule nám tieto miesta pripomínajú dynamickú a neustále sa meniacu povahu počasia na našom svete. Či už by ste boli vášnivým cestovateľom, ktorý hľadá svoje ďalšie dobrodružstvo, alebo ste jednoducho zvedaví na najbúrlivejšie miesta na svete, tieto veterné zázraky ponúkajú fascinujúci pohľad na rozmanité podnebia, ktoré tvoria našu Zem.

Zdroj úvodného obrázka: Free Wind 2014 / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *