Press "Enter" to skip to content

Objavte Cyprus: Ostrov slnka, bohyne lásky Afrodité, raj pláží a kultúrnych pamiatok

Aktualizované 7. decembra 2023

Južný Cyprus (oficiálny názov Cyperská republika), je vďaka svojmu krásnemu pobrežiu, krištáľovo čistej vode a bohatému kultúrnemu dedičstvu obľúbenou destináciou pre dovolenku na pláži. Ostrov sa nachádza vo východnej časti Stredozemného mora a môže sa pochváliť širokou škálou nádherných pláží, od zlatistých piesočných úsekov až po odľahlé skalnaté zátoky.

Najlepšími mesiacmi na návštevu Južného Cypru sú máj až október, keď je počasie teplé, slnečné a vo všeobecnosti ideálne na kúpanie a opaľovanie. V týchto mesiacoch sa teploty zvyčajne pohybujú od 25 °C do 35 °C, pričom najteplejšími mesiacmi sú júl a august. Príjemná je aj teplota mora, ktorá sa v tomto období pohybuje od 22 °C do 28 °C.

Počasie na južnom Cypre sa vyznačuje stredomorským podnebím s horúcimi a suchými letami a miernymi a vlhkými zimami. Ostrov má viac ako 300 slnečných dní v roku, čo z neho robí priaznivú destináciu pre milovníkov slnka. Je však dôležité poznamenať, že mesiace júl a august môžu byť pomerne horúce, takže ak dávate prednosť miernejším teplotám, zvážte návštevu počas letných mesiacov máj, jún, september alebo október.

Okrem krásnych pláží ponúka južný Cyprus turistom aj množstvo atrakcií a aktivít. Môžete preskúmať starobylé archeologické lokality, ako je napríklad svetové dedičstvo UNESCO v Pafose, navštíviť pôvabné dedinky alebo si užiť rušný nočný život v mestách ako Limassol a Ayia Napa. Ostrov tiež poskytuje veľa príležitostí na vodné športy, turistiku a spoznávanie miestnej kuchyne a vín.

Paphos (Pafos) – Hrobky Kráľov

Celkovo je južný Cyprus fantastickou plážovou dovolenkovou destináciou s rozmanitou ponukou atrakcií a vhodným počasím v neskorých jarných, letných a skorých jesenných mesiacoch.

Tipy a fakty

Ak sa chystáte na Južný Cyprus, tu je niekoľko faktov a tipov, ktoré by vám mohli byť užitočné:

Trvanie letu

Priame lety do Larnaky, hlavného medzinárodného letiska na južnom Cypre, trvajú zvyčajne približne 3 a pol hodiny.

Mena

EUR, rovnako ako u nás. Vďaka tomu môžete ľahko narábať s peniazmi bez starostí s výmenou mien.

Jazyk

Na Cypre sa hovorí cyperskou gréčtinou. Angličtina je však rozšírená, najmä v turistických oblastiach, takže komunikácia je pre cestovateľov vo všeobecnosti jednoduchá.

Časové pásmo

Južný Cyprus sa nachádza vo východoeurópskom časovom pásme (EET), ktoré je o jednu hodinu pred stredoeurópskym časom (SEČ). Majte to na pamäti pri plánovaní cesty a rezervácii.

Jazda autom

Na Cypre sa jazdí po ľavej strane cesty, čo je rozdiel oproti Rakúsku, kde sa jazdí po pravej strane. Ak si plánujete prenajať auto, oboznámte sa s miestnymi pravidlami cestnej premávky a dopravnými značkami.

Elektrina

Cyprus používa rovnaké napätie ako u nás (230 V), ale má iný typ zástrčky. Cyprus používa zásuvky typu G, ktoré sa používajú aj vo Veľkej Británii. Na nabíjanie elektronických zariadení si možno budete musieť priniesť napájací adaptér.

Podnebie

Podnebie na južnom Cypre je stredomorské, čo je úplne odlišné od kontinentálneho podnebia Viedne. Očakávajte vyššie teploty, najmä v letných mesiacoch, a podľa toho sa aj zabaľte. Na ochranu pred slnkom sú nevyhnutné opaľovacie krémy, slnečné okuliare a klobúk.

Prehliadka pamiatok

Južný Cyprus ponúka zmes historických a kultúrnych zaujímavostí, ako je starobylé mesto-kráľovstvo Kourion, hrobky kráľov a mešita Hala Sultan Tekke. Nezabudnite navštíviť pohorie Troodos, kde si môžete prezrieť tradičné dediny, byzantské kostoly a malebné chodníky.

Kuchyňa

Cyperská kuchyňa je zmesou gréckych, tureckých a blízkovýchodných vplyvov. Určite ochutnajte miestne jedlá, ako súvlaki, halloumi, moussaka a kleftiko, ako aj tradičné sladkosti, ako sú loukoumades a baklava.

Bezpečnosť

Cyprus sa považuje za bezpečnú destináciu pre cestujúcich. Ako v každej destinácii sa však odporúča prijať štandardné bezpečnostné opatrenia, ako napríklad zabezpečiť si svoje osobné veci a všímať si svoje okolie.

Pláže a atrakcie na Cypre

Pláž Nissi (Ayia Napa)

Nádherná, oceňovaná pláž s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou, známa svojou živou atmosférou a vodnými športmi.

Fig Tree Bay (Protaras)

Pláž vhodná pre rodiny s plytkou vodou, ideálna na kúpanie a šnorchlovanie. Pláž je pomenovaná podľa figovníka, ktorý tu rastie už viac ako sto rokov.

Koralová zátoka (Peyia)

Krásna piesočnatá pláž s pokojnou tyrkysovou vodou, obklopená vápencovými útesmi. Pláž je dobre vybavená zariadeniami, ležadlami a slnečníkmi.

Zátoka Konnos (Cape Greco)

Malebná, chránená pláž so zlatým pieskom a priezračne modrou vodou, obklopená zeleňou. Zátoka je ideálna na kúpanie, šnorchlovanie a iné vodné športy.

Zátoka Konnos

Pláž guvernéra (Limassol)

Jedinečná pláž s čiernym pieskom a bielymi vápencovými útesmi, ktorá ponúka pokojnú atmosféru a je obľúbeným miestom na šnorchlovanie a piknik.

Archeologický park Pafos

Lokalita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO s dobre zachovanými antickými ruinami, mozaikami a pamiatkami vrátane Dionýzovho domu, Odeónu a hrobiek kráľov.

Archeologické nálezisko Kourion

Pôsobivé grécko-rímske nálezisko nachádzajúce sa na svahu s nádherným výhľadom na pobrežie. Objavte antické divadlo, mozaiky a Achillov dom.

Pohorie Troodos

Malebné pohorie ponúkajúce turistické chodníky, tradičné dedinky, byzantské kostoly a kláštory, ako napríklad kláštor Kykkos a maľované kostoly zapísané na zozname UNESCO.

Národný lesný park Cape Greco

Chránená prírodná rezervácia s krásnou prírodou, morskými jaskyňami, turistickými chodníkmi a vyhliadkovými bodmi, ako je napríklad známy Most lásky a kaplnka Ayioi Anargyroi.

Hrad svätého Hilariona

Stredoveký hrad a pevnosť nachádzajúca sa v pohorí Kyrenia, odkiaľ sa naskytá úchvatný výhľad na okolie. Hrad má historický a architektonický význam a predpokladá sa, že inšpiroval Snehulienku Walta Disneyho.

Kato Lefkara

Pôvabná tradičná dedina známa ručne vyrábanými čipkami a striebornými výrobkami. Prejdite sa úzkymi uličkami, navštívte miestne dielne a vychutnajte si miestnu pohostinnosť.

Kato Lefkara – kostol svätého Michala archanjela

Hrad Limassol

V tomto stredovekom hrade, ktorý sa nachádza v srdci starého mesta Limassol, sídli Cyperské stredoveké múzeum, v ktorom sú vystavené artefakty a exponáty z byzantského, lusignanského a benátskeho obdobia.

Hrad Kolossi

Bývalá križiacka pevnosť, ktorá sa nachádza neďaleko Limassolu, má dobre zachované opevnenie a ponúka pohľad do stredovekej histórie ostrova.

Cyprus a bohyňa lásky Afrodité

Cyprus má hlboké spojenie s Afrodité, starogréckou bohyňou lásky, krásy a plodnosti. Podľa gréckej mytológie sa Afrodita zrodila z morskej peny pri pobreží Cypru. Ostrov je už dlho spájaný s bohyňou a jej podmanivými legendami, ktoré stále lákajú návštevníkov, aby preskúmali jej mýtické rodisko a súvisiace miesta.

Jedným z najznámejších miest spojených s Afrodité na Cypre je Petra tou Romiou, známa aj ako Afroditina skala. O tomto ikonickom morskom komíne, ktorý sa nachádza medzi mestami Pafos a Limassol, sa hovorí, že je to presné miesto, kde sa Afrodité vynorila z mora. Pláž v blízkosti Afroditinej skaly je obľúbenou turistickou destináciou a ponúka nádherný výhľad na skalný útvar a okolité pobrežie Stredozemného mora.

Petra tou Romiou, známa aj ako Afroditina skala

Ďalším významným miestom sú Afroditine kúpele, prírodná jaskyňa, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Polis na polostrove Akamas. Legenda hovorí, že Afrodité sa kúpala v krištáľovo čistej vode tohto bazéna. Dnes sú Afroditine kúpele súčasťou Národného parku Akamas, chránenej oblasti s rozmanitou flórou a faunou, turistickými chodníkmi a malebnou krajinou.

Afroditina svätyňa, známa aj ako Afroditin chrám, je staroveké archeologické nálezisko nachádzajúce sa v dedine Kouklia neďaleko mesta Pafos. Pozostatky svätyne, ktoré pochádzajú z 12. storočia pred n. l., zahŕňajú ruiny chrámov, oltárov a ďalších stavieb zasvätených bohyni. Lokalita bola v staroveku dôležitým náboženským centrom a navštevovali ju pútnici z celého Stredomoria.

Návšteva týchto miest spojených s Afrodité dodáva výletu na Cyprus vrstvu mytológie a romantiky a umožňuje cestovateľom ponoriť sa do bohatej kultúrnej histórie ostrova a zároveň si vychutnať jeho prírodné krásy.

Cyprus je skutočným klenotom Stredomoria, ktorý v sebe spája pôvab nedotknutých pláží s čarom starovekej histórie a rozmanitých kultúrnych vplyvov. Od rušných ulíc Ayia Napa až po pokoj pohoria Troodos, ostrov uspokojí túžby každého cestovateľa. Či už sa budete opaľovať na pláži Nissi alebo skúmať staroveké ruiny archeologického parku Pafos, Cyprus sľubuje neobyčajnú cestu, ktorá vo vás zanechá spomienky na celý život.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *