Press "Enter" to skip to content

Oblaky Altocumulus (Altokumulus)

Oblaky typu Altocumulus sú typom oblakov strednej výšky, ktoré sa zvyčajne tvoria vo výške od 2000 do 6000 metrov nad zemou. Sú zložené z vodných kvapiek a javia sa ako biele alebo sivé nadýchané oblaky s vlnitým alebo rovnobežne zvlneným vzorom.

Altokumulusy sa často tvoria v skupinách alebo škvrnách a na oblohe ich bežne vidno ráno alebo popoludní. Niekedy sa označujú ako oblaky s „ovčím chrbtom“, pretože svojím vzhľadom môžu pripomínať ovčiu vlnu.

Vznikajú stúpaním a ochladzovaním vlhkého vzduchu. Často sa spájajú s teplým a vlhkým počasím, ale môžu sa tvoriť aj pred studeným frontom alebo po búrke. Altocumulus oblaky zvyčajne nie sú predzvesťou nepriaznivého počasia, ale niekedy môžu signalizovať zmenu počasia.

Môžu mať rôzny tvar a vzhľad v závislosti od množstva vlhkosti, rýchlosti vetra a teploty. Medzi bežné typy altocumulusov patrí altocumulus castellanus, ktorý má vežičky pripomínajúce hrady, a altocumulus lentikularis, ktorý má tvar šošovky.

Oblaky Altocumulus môžu mať rôzne podoby a ich vzhľad sa môže rýchlo meniť v dôsledku výkyvov atmosférických podmienok. Môžu vyzerať ako zaoblené, hrudkovité masy alebo ako pretiahnuté pásy a môžu mať vláknitú alebo zvlnenú štruktúru. Niekedy môžu altocumulusové oblaky vykazovať aj vrstevnatý vzhľad s horizontálnymi pruhmi.

Jednou z ich jedinečných vlastností je, že môžu vrhať tieň na zem alebo na iné oblaky. K tomu dochádza, keď je slnko nízko na oblohe a oblaky altocumulus sa nachádzajú medzi slnkom a zemou.

Oblaky Alcumulus sa niekedy spájajú aj so zrážkami, najmä vo forme slabého dažďa alebo mrholenia. Je to preto, že sa často tvoria v prítomnosti vlhkého vzduchu a môžu byť znakom zvýšenej atmosférickej nestability. Zvyčajne sa však nespájajú s nepriaznivým počasím, ako sú búrky alebo tornáda.

Môžu byť tiež užitočným indikátorom vývoja počasia. Ak sa napríklad zahusťujú a tmavnú, môže to signalizovať zmenu poveternostných podmienok. Vo všeobecnosti sa oblaky altocumulus považujú za oblaky „priaznivého počasia“, čo znamená, že sa často tvoria v relatívne stabilných atmosférických podmienkach a zvyčajne nesignalizujú blížiacu sa búrku.

Dá sa povedať, že sú krásnym a fascinujúcim typom oblakov, ktoré môžu poskytnúť cenné informácie o stave atmosféry. Na oblohe sú bežným javom a môžu dodať svetu prírody jedinečný prvok krásy.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *