Press "Enter" to skip to content

Oblaky Altostratus (vysoká sloha)

Aktualizované 31. marca 2023

Altostratus (alebo aj vysoká sloha) sú oblaky strednej výšky, ktoré sa zvyčajne tvoria vo výške od 2000 až 6000 metrov nad zemským povrchom. Vyznačujú sa jednotným, sivým alebo modrošedým vzhľadom a často pokrývajú veľké plochy oblohy. Oblaky altostratus sú zložené zo zmesi vodných kvapiek a ľadových kryštálikov a ich hrúbka sa môže meniť v závislosti od teploty a vlhkosti atmosféry.

Tieto oblaky sa často vytvárajú pred teplými frontami alebo v počiatočných fázach systému nízkeho tlaku vzduchu a môžu byť indikátorom blížiacich sa zrážok. Hoci samotné oblaky altostratus zvyčajne nevytvárajú dážď ani sneh, môžu predchádzať obdobiu stabilných, slabých až miernych zrážok. Ak oblaky zhustnú a klesnú k zemi, môžu prejsť do oblakov nimbostratus, ktoré sa spájajú so silnejšími a trvalejšími zrážkami.

Keď sú oblaky altostratus riedke, môže byť cez ne viditeľné Slnko alebo Mesiac, ktoré sa javia ako rozptýlený okrúhly disk so zmäknutými alebo zatienenými okrajmi. Tento jav sa často označuje ako „vodnaté slnko“ alebo „mliečny mesiac“. Vysoké slohy môžu tiež spôsobiť halový efekt okolo Slnka alebo Mesiaca, ktorý vzniká lomom svetla cez ľadové kryštáliky v oblaku.

Oblaky altostratus možno ďalej rozdeliť na dva podtypy na základe ich vlastností a vzhľadu:

  • Altostratus translucidus
    Tieto oblaky sú relatívne tenké a polopriehľadné, takže je cez ne vidieť slnko alebo mesiac, aj keď rozptýlene. Môžu pokrývať veľké plochy oblohy a často sú spojené s teplými frontami. Hoci samy o sebe zvyčajne neprinášajú zrážky, môžu byť znamením, že sa blíži dážď alebo sneh.
  • Altostratus opacus
    Tieto oblaky sú hustejšie a nepriehľadnejšie, často úplne zakrývajú výhľad na Slnko alebo Mesiac. Môžu sa javiť tmavšie a majú jednotnejšiu sivú farbu v porovnaní s podtypom translucidus. Podtyp opacus s väčšou pravdepodobnosťou spôsobuje slabé zrážky, napríklad mrholenie alebo slabé sneženie, ale zvyčajne predchádza silnejším zrážkam spojeným s oblakmi nimbostratus.

Vznik oblakov altostratus je zvyčajne spojený so zdvíhaním veľkých vzduchových hmôt v dôsledku systémov nízkeho tlaku, teplých frontov alebo iných atmosférických porúch. Ako vzduch stúpa, ochladzuje sa a dosahuje svoj rosný bod, čo vedie ku kondenzácii vodnej pary a tvorbe oblačných častíc. Špecifické zloženie oblakov vrátane pomeru vodných kvapiek a ľadových kryštálikov závisí od teploty a vlhkosti okolitej atmosféry.

V niektorých prípadoch môžu oblaky altostratus vznikať v dôsledku vertikálneho vývoja oblakov nižších vrstiev, ako sú stratus alebo stratocumulus. Ak tieto oblaky stúpajú a rozširujú sa v dôsledku prítomnosti inverznej vrstvy alebo iných atmosférických faktorov, môžu sa nakoniec vyvinúť do oblakov altostratus.

Treba tiež poznamenať, že oblaky altostratus sa líšia od iných oblakov strednej hladiny, ako sú altocumulus. Aj keď sa obidva formujú v podobných výškach, oblaky altocumulus majú výraznejší, „vatový“ alebo „škvrnitý“ vzhľad, zatiaľ čo oblaky altostratus sú rovnomernejšie a majú vzhľad listov.

Zdroj úvodného obrázka: Menno van der Haven / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *