Press "Enter" to skip to content

Oblaky Cumulonimbus (Kumulonimbus)

Aktualizované 4. mája 2023

Oblaky cumulonimbus sú typom veľkých vertikálnych oblakov, ktoré sa často spájajú s búrkami, silnými zrážkami, bleskami a niekedy aj krúpami. Vyznačujú sa vysokou výškou, ktorá môže dosahovať až 10 km a viac do atmosféry.

Oblaky cumulonimbus vznikajú z oblakov cumulus (kumulus), čo sú nadýchané biele oblaky, ktoré často vidíme počas slnečného dňa. Oblaky cumulus sa môžu vyvinúť na oblaky cumulonimbus, keď pokračujú vo vertikálnom raste poháňané stúpajúcimi prúdmi teplého vzduchu.

Ako oblaky cumulonimbus rastú, môžu mať charakteristický kovadlinovitý vrchol, ktorý vzniká v dôsledku silných vetrov vo vyšších hladinách, ktoré sploštia vrchol oblaku. Základňa oblaku je často tmavá a zlovestne vyzerajúca, čo je spôsobené veľkým množstvom vlhkosti obsiahnutej v oblaku.

Oblaky cumulonimbus sa často spájajú s búrkami a môžu spôsobovať prudký dážď, krupobitie, silný vietor a blesky. Môžu tiež vytvárať tornáda, hoci u nás je to ešte veľmi zriedkavý jav. Tieto oblaky môžu byť nebezpečné pre letectvo, pretože môžu spôsobiť turbulencie, námrazu a iné nebezpečné podmienky pre lietadlá.

Stručne povedané, oblaky cumulonimbus sú veľké vertikálne oblaky, ktoré sú spojené s búrkami, silnými zrážkami a inými nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Vznikajú z oblakov cumulus a môžu byť nebezpečné pre letectvo a iné činnosti.

Tu sú niektoré ďalšie podrobnosti o oblakoch cumulonimbus:

  • Oblaky cumulonimbus môžu vznikať v rôznych podmienkach, ale najčastejšie sa vyskytujú v teplom a vlhkom prostredí. Často sa tvoria popoludní a večer, keď slnko zohreje povrch a vytvorí stúpavé prúdy teplého vzduchu.
  • Tieto oblaky môžu byť veľmi vysoké a môžu siahať až do vyšších vrstiev atmosféry. Vrcholky oblakov môžu byť veľmi studené, pričom teplota môže dosahovať až -60 °C alebo aj menej.
  • Môžu vytvárať silné zrážky s úhrnom až 100 mm za hodinu. Dážď môže byť intenzívny a môže spôsobiť bleskové záplavy v nízko položených oblastiach.
  • Ďalšou bežnou vlastnosťou oblakov cumulonimbus je krupobitie. Keď silné stúpavé prúdy vynesú kvapky dažďa vysoko do oblaku, môžu zamrznúť a zväčšiť sa, až nakoniec padajú na zem ako krúpy.
  • Blesky sú tiež častým znakom oblakov cumulonimbus. Blesk vzniká, keď sa v oblaku nahromadí elektrický náboj a náhle sa vybije. Blesky môžu byť nebezpečné a treba sa im vyhýbať.
  • Môžu vytvárať silný vietor, a to pri povrchu aj vo veľkých výškach. Tieto vetry môžu byť nebezpečné pre letectvo, pretože môžu spôsobiť turbulencie a iné nebezpečné podmienky.
  • Niektoré oblaky cumulonimbus môžu vytvárať tornáda, čo sú intenzívne rotujúce stĺpy vzduchu, ktoré môžu spôsobiť značné škody na budovách a vozidlách. Tornáda sú pomerne zriedkavé, ale môžu byť veľmi nebezpečné a treba ich brať vážne.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *