Press "Enter" to skip to content

Oblaky Nimbostratus

Oblaky Nimbostratus sú nízko položené oblaky, ktoré majú zvyčajne sivú alebo tmavú farbu a často vytvárajú zrážky. Vznikajú, keď teplý, vlhký vzduch stúpa a ochladzuje sa, čo spôsobuje kondenzáciu vodnej pary na kvapky alebo ľadové kryštáliky. Môžu pokrývať veľké plochy oblohy a zvyčajne sa spájajú s trvalým, dlhotrvajúcim dažďom alebo snežením.

Tieto oblaky sú často viditeľné pred búrkovým frontom a môžu trvať hodiny alebo dokonca dni. Zvyčajne sa vyskytujú vo výškach pod 2000 metrov a často ich sprevádza nízka viditeľnosť a znížená výška stropu.

Na rozdiel od oblakov cumulonimbus, ktoré môžu vytvárať búrky a krupobitie, oblaky nimbostratus vytvárajú relatívne slabý dážď alebo sneh. Sú bežné v oblastiach s miernym podnebím a vyskytujú sa najmä v zimných mesiacoch.

Oblaky nimbostratus sú pre meteorológov dôležité, pretože často signalizujú blížiaci sa meteorologický systém, čo môže byť užitočné pri predpovedaní zrážok a iných poveternostných podmienok.

Niektoré ďalšie fakty o oblakoch nimbostratus:

  • Slovo „nimbostratus“ pochádza z latinských slov „nimbus“ (znamená dážď alebo zrážky) a „stratus“ (znamená rozprestretý alebo sploštený).
  • Oblaky nimbostratus často vznikajú postupnou premenou iných typov oblakov, ako sú oblaky stratus alebo altostratus.
  • Hoci zvyčajne vytvárajú slabý až mierny dážď alebo sneh, niekedy môžu vytvárať intenzívnejšie zrážky, ak sú súčasťou väčšieho búrkového systému.
  • Základňa oblaku nimbostratus je často relatívne plochá a bezvýrazná, ale niekedy môže byť členitá alebo zvlnená.
  • Oblaky nimbostratus sa niekedy môžu zamieňať s oblakmi stratus alebo stratocumulus, ale odlišujú sa tmavšou sivou farbou a schopnosťou produkovať zrážky.
  • Okrem produkcie dažďa alebo snehu môžu oblaky nimbostratus niekedy spôsobovať aj turbulencie v nízkych hladinách alebo námrazu pre lietadlá.
  • Najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach stredných zemepisných šírok a v polárnom podnebí, kde sú často spojené s frontálnymi systémami a cyklónami.

Oblaky sú nimbostratus dôležitou súčasťou atmosférického systému a môžu mať významný vplyv na vývoj počasia a zrážky.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *