Press "Enter" to skip to content

Počasie v rozprávkach

Aktualizované 24. marca 2023

Počasie zohráva významnú úlohu v mnohých rozprávkach. Často sa počasie používa na navodenie atmosféry a vytvorenie pocitu napätia alebo predtuchy. Napríklad búrky, hromy a blesky môžu znamenať nebezpečenstvo, zatiaľ čo slnečný svit a jasná obloha môžu predstavovať radosť a šťastie. V niektorých rozprávkach sa počasie používa ako dejový prostriedok, ktorý pomáha postavám prekonávať prekážky, napríklad keď sa postava ukryje pred búrkou a stretne niekoho, kto jej pomôže na ceste.

Počasie sa môže použiť aj na symbolizovanie emócií a zážitkov postáv. Napríklad postava sa môže cítiť smutná alebo deprimovaná, čo sa odráža v počasí okolo nej, s tmavými mrakmi a dažďom. Naopak, postava, ktorá je šťastná, môže zažívať slnečnú oblohu a teplé počasie.

V niektorých prípadoch je počasie neoddeliteľnou súčasťou samotného príbehu, ako napríklad v knihe Snehová kráľovná, kde Snehová kráľovná počas zimnej búrky unáša chlapca. Striedanie ročných období sa používa aj ako symbol premeny a rastu, ako je to vidieť v rozprávke „Škaredé káčatko“, kde káčatko prežíva kruté zimy a búrky, vďaka čomu zosilnie a nakoniec sa premení na krásnu labuť.

Dá sa povedať, že počasie zohráva dôležitú úlohu v mnohých rozprávkach a jeho použitie je často účelové a významné pre rozprávaný príbeh.

Niektoré príklady rozprávok, v ktorých počasie zohráva dôležitú úlohu:

„Snehová kráľovná“ od Hansa Christiana Andersena

V tejto rozprávke zlá Snehová kráľovná svojou ľadovou silou zmrazí svet a hlavná hrdinka Gerda musí odolať krutej zime, aby zachránila svojho priateľa Kaya z pazúrov Snehovej kráľovnej.

„Tri prasiatka“

Aj keď nejde o tradičnú rozprávku, v tomto príbehu vystupuje veľký zlý vlk, ktorý funí a snaží sa rozbiť domčeky troch malých prasiatok. Nakoniec je to silný poryv vetra, ktorý vlka odfúkne a prasiatka zachráni.

„Malá morská víla“ od Hansa Christiana Andersena

V tejto rozprávke hrá dôležitú úlohu more a počasie na hladine ovplyvňuje morské panny a morské tvory pod hladinou. Rozbúrené more zohráva kľúčovú úlohu vo vyvrcholení príbehu.

„Zlatá rybka“ od Alexandra Sergejeviča Puškina

V tejto ruskej rozprávke rybár chytí čarovnú rybu, ktorá mu plní želania. V príbehu zohráva úlohu rybárova chamtivosť a počasie, pretože jeho želania spôsobia búrku, ktorá ohrozí jeho rodinu.

„Jack a fazuľka“

V tejto rozprávke Jack vylezie na čarovný fazuľový stonok, ktorý ho zavedie do zámku obra na oblohe. Počasie zohráva v príbehu dôležitú úlohu, pretože keď Jack ukradne obrovský poklad a snaží sa utiecť po fazuľovom stonku, spustí sa búrka.

„Princezná a žabiak“

V tomto príbehu princezná pobozká žabu a tá sa premení na princa. Počasie zohráva v príbehu dôležitú úlohu, keďže princeznú a žabiaka počas ich cesty na princov hrad zastihne búrka.

„Zlatá hus“

V tejto rozprávke dostane prostáčik od láskavého starca zlatú hus. Zlaté perie husi upúta pozornosť ľudí na ulici a spôsobí rozruch, ktorý nakoniec vedie k prostáčkinmu šťastiu. V príbehu zohráva úlohu aj počasie, pretože mesto zasiahne búrka a prostáčik sa ukryje pod strom, kde stretne láskavého starca, ktorý mu dá zlatú hus.

„Škaredé káčatko“

V tejto rozprávke sa káčatku vyhýbajú jeho súrodenci a ostatné zvieratá pre jeho neatraktívny vzhľad. V príbehu zohráva úlohu počasie, pretože káčatko prežije kruté zimy a búrky, vďaka čomu zosilnie a nakoniec sa premení na krásnu labuť.

„Odvážny malý krajčír“

V tejto rozprávke krajčír zabije sedem múch jednou ranou a vyšije si opasok s nápisom „Sedem na jednu ranu“. Ľudia to zle pochopia a myslia si, že zabil sedem ľudí. V príbehu zohráva úlohu aj počasie, keď krajčír povie obrovi, že môže vypiť celú rieku. Obor zdvihne krajčíra a odnesie ho k rieke, kde krajčír pomocou korku zastaví tok vody a nechá obra uviaznuť, kým nepríde dážď a rieka sa znovu naplní.

„Cisárove nové šaty“

V tejto rozprávke dvaja podvodníci presvedčia cisára, aby si obliekol oblek z neviditeľnej látky, pričom tvrdia, že ho nevidia len tí, ktorí sa nehodia na jeho postavenie. V príbehu zohráva úlohu počasie, keď sa cisár počas horúceho letného dňa promenáduje po meste vo svojich „šatách“ a všetci sa tvária, že vidia jeho neviditeľný odev, až kým malé dieťa neupozorní, že je v skutočnosti nahý.

„Potkaniar“

V tomto príbehu mesto sužujú potkany a potkaniar súhlasí, že sa ich za odmenu zbaví. Počasie zohráva v príbehu dôležitú úlohu, pretože potkaniar hrá na flaute a odvedie krysy k rieke, kde sa počas búrky všetky utopia.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *