Press "Enter" to skip to content

Saharský prach: Ako sa piesok zo Sahary dostane až na Slovensko a ako sa prejavuje?

Aktualizované 31. marca 2023

Piesok zo Sahary sa môže dostať aj na Slovensko, keď silný vietor, ako napríklad sirocco alebo harmattan, prenáša častice piesku na veľké vzdialenosti. Tieto vetry môžu preniesť častice piesku na vzdialenosť tisícov kilometrov a za určitých poveternostných podmienok môžu piesok usadzovať na povrchoch vrátane budov, áut a ulíc.

Tento jav je známy ako „saharský prach“ a vyskytuje sa pravidelne, najmä počas jarných a letných mesiacov. Počas týchto udalostí sa obloha môže zdať zahmlená alebo mliečna a slnko môže mať oranžový alebo červenkastý odtieň. Čiastočky piesku môžu ovplyvniť aj kvalitu ovzdušia a spôsobiť dýchacie problémy alergikom alebo astmatikom.

Saharský prach sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od poveternostných podmienok a množstva preneseného prachu. Niekedy môže byť prach viditeľný ako tenká vrstva pokrývajúca povrchy, zatiaľ čo v iných prípadoch môže byť výraznejší a vzduch sa môže javiť ako hmlistý. V extrémnych prípadoch môže prach viesť k zníženej viditeľnosti, narušiť leteckú dopravu a dokonca spôsobiť zdravotné problémy.

Saharský prach sa skladá z malých čiastočiek piesku, prachu a minerálov, ktoré vietor dvíha z povrchu saharskej púšte. Sahara je najväčšia horúca púšť na svete a pokrýva obrovskú oblasť severnej Afriky s rozlohou viac ako 9 miliónov km2. Na púšti panujú vysoké teploty a málo zrážok, čo spôsobuje vysychanie pôdy a jej eróziu.

Keď cez púšť fúka silný vietor, zachytáva čiastočky piesku a vynáša ich vysoko do atmosféry. Tieto vetry môžu prenášať častice na vzdialenosť tisícov kilometrov a cez kontinenty, niekedy sa dostanú až do Karibiku, Južnej Ameriky a na juh Spojených štátov.

K výskytu saharskému prachu dochádza najčastejšie počas jarných a letných mesiacov, keď sú vetry najsilnejšie. Môžu mať významný vplyv na kvalitu ovzdušia, viditeľnosť a vývoj počasia. Prachové častice môžu absorbovať a rozptyľovať slnečné svetlo, čo vedie k zahmlenej oblohe a červenkastým alebo oranžovým západom slnka. Môžu tiež ovplyvniť priebeh počasia tým, že menia množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, a ovplyvňujú tvorbu oblakov.

Sahara na satelitnej snímke

Hoci saharský prach môže mať negatívny vplyv, má aj určité výhody. Prachové častice obsahujú dôležité živiny a minerály, ktoré sa prenášajú po celom svete a ukladajú sa v iných regiónoch. Tieto živiny môžu obohatiť pôdu a podporiť rast rastlín, čo môže byť prospešné pre ekosystémy a poľnohospodárstvo v iných častiach sveta.

Okrem toho saharský prach môže mať vplyv aj na oceán, pretože poskytuje živiny, ktoré podporujú rast fytoplanktónu, ktorý je základom oceánskeho potravinového reťazca. To môže mať kaskádovitý účinok na morské ekosystémy a podporovať rast rýb a iných morských živočíchov.

Hoci saharský prach môže mať určité negatívne dôsledky, zohráva aj dôležitú úlohu pri udržiavaní ekosystémov na Sahare a v okolitých oblastiach tým, že prenáša dôležité živiny a minerály do iných regiónov. Saharské prachové javy sú fascinujúcim prírodným javom. Pripomínajú nám vzájomnú prepojenosť systémov Zeme a dôležitosť pochopenia ich vzájomného fungovania.

Zdroj úvodného obrázka: Ladanifer / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *