Press "Enter" to skip to content

Šunbun no Hi (春分の日) a Hanami (花見) – jarné oslavy a tradície v Japonsku

Aktualizované 20. marca 2023

Šunbun no Hi a Hanami sú v Japonsku oslavami jari a krásy prírody. Oslavujú ich ľudia v celej krajine. Sú príležitosťou na to, aby ľudia strávili čas s rodinou a priateľmi a ocenili pominuteľnosť života a dôležitosť života v prítomnom okamihu. Hoci majú odlišný historický a kultúrny pôvod, Šunbun no Hi aj Hanami odrážajú japonské hodnoty harmónie s prírodou, úcty k predkom a ocenenia krásy života.

Šunbun no Hi

Šunbun no Hi (春分の日) je japonský štátny sviatok, ktorý pripadá na 20. alebo 21. marca a pripomína jarnú rovnodennosť. Slovo „šunbun“ znamená „jar“ (šun) a „rovnodennosť“ (bun) a sviatok je určený na oslavu zmeny ročných období a začiatku jari. V tento deň sa tradične navštevujú hroby predkov a konajú sa obrady na počesť mŕtvych.

 • Okrem návštevy hrobov predkov mnohí ľudia v tento deň tiež čistia svoje domovy a zdobia ich jarnými kvetmi.
 • Tento sviatok je jedným z 24 štátnych sviatkov v Japonsku a je súčasťou obdobia sviatkov „zlatého týždňa“, ktoré zahŕňa niekoľko ďalších sviatkov, ktoré pripadajú blízko seba.
 • Šunbun no Hi sa tiež považuje za jeden z piatich výročných sviatkov, ktoré sú súčasťou tradičného japonského kalendára.
 • Šunbun no Hi sa považuje za čas obnovy a nových začiatkov, pretože predstavuje prechod zo zimy do jari.
 • Niektorí ľudia sa zúčastňujú aj na tradičných japonských čajových obradoch, ktoré sa často konajú vonku, aby využili jarné počasie.
 • Šunbun no Hi sa spája aj s japonským pojmom „jin a jang“, pretože označuje bod rovnováhy medzi temnotou zimy a svetlom jari.

Hanami

Hanami (花見) je japonská tradícia vychutnávania krásy čerešňových kvetov (sakúr) počas jarného obdobia. Tento zvyk sa traduje už mnoho storočí a je hlboko zakorenený v japonskej kultúre. Počas hanami si ľudia často organizujú pikniky alebo večierky pod rozkvitnutými čerešňami a vychutnávajú si jedlo, nápoje a krásnu scenériu. Hanami sa zvyčajne koná od konca marca do začiatku mája, v závislosti od lokality a času kvitnutia čerešní. Vrchol kvitnutia čerešní je veľmi očakávanou udalosťou a mnohí ľudia si naplánujú výlety, aby videli kvety, keď sú najkrajšie rozkvitnuté.

 • Tradícia hanami sa začala v období Nara (710 – 794), keď cisár a jeho dvorania usporadúvali kvetinové večierky pod rozkvitnutými čerešňami.
 • Hanami sa rozšírilo v období Edo (1603 – 1868), keď sa sakura stala obľúbeným symbolom samurajov a konceptu „mono no aware“ (pominuteľnosť vecí).
 • Dnes sa na hanami tešia ľudia všetkých vekových kategórií a spoločenských vrstiev a je to čas, keď sa oceňuje krása prírody a pominuteľnosť života.
 • Okrem piknikovania a zábavy pod rozkvitnutými čerešňami sa niektorí ľudia počas hanami venujú aj tradičnému japonskému umeniu a remeslám, ako je kaligrafia a aranžovanie kvetov.
 • Medzi najobľúbenejšie miesta na pozorovanie čerešňových kvetov v Japonsku patria Ueno Park a Shinjuku Gyoen v Tokiu, Osaka Castle Park v Osake a Maruyama Park v Kjóte.
 • V Japonsku sa hanami stalo inšpiráciou pre mnohé formy umenia a literatúry vrátane poézie haiku a drevotlače ukiyo-e.
 • Obdobie kvitnúcich čerešní je tiež dôležitým obdobím pre podniky v Japonsku, najmä v oblasti cestovného ruchu a pohostinstva. Mnohé hotely, reštaurácie a obchody ponúkajú špeciálne akcie a podujatia s tematikou hanami.
 • V posledných rokoch začali niektoré japonské mestá vysádzať nepôvodné čerešňové kvety v snahe predĺžiť sezónu hanami a prilákať viac turistov.
 • Hoci tradičným spôsobom, ako si vychutnať hanami, je piknik alebo večierok pod rozkvitnutými čerešňami, niektorí ľudia sa rozhodnú pozrieť si kvety aj v noci, keď sú osvetlené lampášmi a vytvárajú magickú atmosféru.

Či už ide o návštevu hrobov a organizovanie obradov, alebo o piknik a vychutnávanie si čerešňových kvetov, tieto tradície poskytujú ľuďom príležitosť spojiť sa so svojimi blízkymi a oceniť krásu života.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *