Press "Enter" to skip to content

Sviatky, ktoré sa oslavujú v súvislosti s príchodom jari v rôznych častiach sveta

Aktualizované 25. marca 2023

V súvislosti s príchodom jari sa na celom svete slávi množstvo sviatkov a festivalov. Tu je niekoľko najznámejších:

Veľká noc

Veľká noc je kresťanský sviatok, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Zvyčajne pripadá na koniec marca alebo začiatok apríla a oslavuje sa náboženskými obradmi, hľadaním vajíčok a rodinnými stretnutiami. Veľkonočné vajíčka, ktoré predstavujú nový život a znovuzrodenie, sa často zdobia a dávajú ako darčeky.

Pesach

Pesach je židovský sviatok, ktorý pripomína oslobodenie Izraelitov z otroctva v starovekom Egypte. Zvyčajne pripadá na marec alebo apríl a oslavuje sa sederovým jedlom, ktoré obsahuje symbolické jedlá, ako sú macesy a horké byliny.

Jarná rovnodennosť

Jarná rovnodennosť označuje začiatok jari na severnej pologuli a zvyčajne pripadá na 20. alebo 21. marca. Mnoho kultúr na celom svete oslavuje rovnodennosť festivalmi a tradíciami.

Nourúz – Perzský nový rok

Nourúz, čo v perzštine znamená „nový deň“, sa oslavuje v prvý jarný deň (20. alebo 21. marca) v Iráne a ďalších krajinách Strednej Ázie. Označuje začiatok nového roka v perzskom kalendári a oslavuje sa tradičnými jedlami, rodinnými stretnutiami a prestieraním stola nazývaného haft sin, ktorý obsahuje sedem predmetov začínajúcich sa perzským písmenom „sin“, ktoré predstavujú rôzne aspekty života.

Shunbun no Hi

Shunbun no Hi je štátny sviatok v Japonsku, ktorý pripadá na deň jarnej rovnodennosti. Shunbun no Hi je čas, keď Japonci tradične navštevujú svoje rodinné hroby a na znak úcty k predkom ponúkajú kvety a kadidlo. Je to tiež čas, keď ľudia upratujú svoje domovy a zdobia ich jarnými kvetmi, ako sú čerešňové a slivkové kvety. Okrem týchto tradícií je Shunbun no Hi aj časom, keď sa mnoho Japoncov venuje aktivitám v prírode, ako je piknik, turistika a užívanie si krásne jarné počasie. Je to čas obnovy a omladenia a ľudia často využívajú príležitosť zamyslieť sa nad svojím životom a dať si nové predsavzatia na nasledujúci rok.

Hanami – Festival rozkvitnutých čerešní

Hanami je japonská tradícia pozorovania rozkvitnutých čerešní. Zvyčajne sa koná koncom marca alebo začiatkom apríla. Festival sa oslavuje piknikmi pod rozkvitnutými čerešňami, sprievodmi a tradičnou japonskou hudbou a tancom.

Holi

Holi je hinduistický festival, ktorý sa oslavuje v Indii a Nepále a zvyčajne pripadá na koniec februára alebo začiatok marca. Je známy ako „festival farieb“ a oslavuje víťazstvo dobra nad zlom, ako aj príchod jari. Účastníci na seba hádžu pestrofarebný prášok a vodu, tancujú a pochutnávajú si na tradičných jedlách.

Songkran

Songkran je budhistický sviatok, ktorý označuje thajský nový rok a oslavuje sa od 13. do 15. apríla. Je známy ako „sviatok vody“ a oslavuje sa striekaním vody na priateľov a rodinu, ako aj prinášaním obiet budhistickým mníchom a návštevou chrámov.

Medzinárodný deň žien

8. marca sa v mnohých krajinách sveta oslavuje Medzinárodný deň žien. Je to deň oslavy úspechov žien a výzvy k rodovej rovnosti. Niektoré krajiny tento deň využívajú aj na oslavu začiatku jari.

Deň Zeme

Deň Zeme: Deň Zeme sa oslavuje 22. apríla a je to deň zameraný na zvyšovanie povedomia o otázkach životného prostredia a podporu trvalo udržateľných postupov. Často sa oslavuje komunitnými čistiacimi akciami, sadením stromov a vzdelávacími aktivitami.

Prvý máj – Sviatok práce

Prvý máj je štátnym sviatkom v mnohých krajinách sveta vrátane Spojených štátov a Spojeného kráľovstva. Oslavuje sa ním príchod jari a často sa pripomína sprievodmi, festivalmi a tancom okolo májov.

Karnevaly

Karneval je festival, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta vrátane Brazílie, Trinidadu a Tobaga a Talianska. Festival sa zvyčajne koná vo februári alebo v marci a označuje začiatok pôstu.

Beltane

Beltane je keltský sviatok, ktorý sa oslavuje v Írsku a Škótsku na počesť začiatku leta. Festival sa zvyčajne koná 1. mája a oslavuje sa ohňami, tancom a hodovaním.

Vesak

Vesak je budhistický sviatok, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta vrátane Srí Lanky, Thajska a Nepálu. Sviatok pripomína narodenie, osvietenie a smrť Budhu a zvyčajne sa oslavuje v máji.

Toto je len niekoľko príkladov sviatkov, ktoré sa oslavujú v súvislosti s príchodom jari na celom svete.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *