Press "Enter" to skip to content

Tropické cyklóny – Hurikány / Tajfúny

Hurikány a tajfúny sú silné tropické cyklóny, ktoré sú rotujúcimi búrkovými systémami charakterizovanými stredmi nízkeho tlaku, silným vetrom a prudkými zrážkami. Oba sa klasifikujú ako tropické cyklóny, ale ich názov sa líši podľa toho, kde sa búrka vo svete vyskytuje. V Atlantickom oceáne a severovýchodnej časti Tichého oceánu sa tieto búrky nazývajú hurikány, zatiaľ čo v západnej časti Tichého oceánu sa nazývajú tajfúny.

Vznikajú nad teplými oceánskymi vodami s teplotou nad 27 °C, ktoré poskytujú energiu potrebnú na poháňanie búrky. Keď teplý a vlhký vzduch nad oceánom stúpa, ochladzuje sa a kondenzuje, vytvárajú sa oblaky a uvoľňuje sa teplo, ktoré poháňa rast búrky. Rotujúce vetry v búrkovom systéme sú spôsobené rotáciou Zeme a rozdielom tlaku vzduchu medzi stredom búrky a jej okolím.

Môžu byť veľmi ničivé, spôsobujú záplavy, silný vietor a búrkové vlny, ktoré môžu poškodiť budovy, infraštruktúru a prírodné biotopy. Závažnosť búrky sa meria podľa rýchlosti vetra na Saffirovej-Simpsonovej stupnici, ktorá sa pohybuje od kategórie 1 (119 – 152 km/h) po kategóriu 5 (249 km/h a viac).

V rámci prípravy na tropické cyklóny by si ľudia žijúci v oblastiach náchylných na tieto búrky mali vytvoriť núdzové plány a zásobiť sa základnými zásobami, ako sú potraviny, voda a lieky. Okrem toho by mali sledovať správy o počasí a v prípade potreby sa evakuovať. Na tieto búrky sa pripravujú aj vlády a organizácie, ktoré vydávajú varovania, zriaďujú núdzové prístrešky a koordinujú záchranné a pomocné práce.

Niektoré ďalšie podrobnosti o hurikánoch/tajfúnoch:

  • Hurikány a tajfúny sú sezónne javy, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach sveta v rôznych ročných obdobiach. V Atlantickom oceáne trvá sezóna hurikánov od 1. júna do 30. novembra, zatiaľ čo v západnej časti Tichého oceánu trvá sezóna tajfúnov od mája do novembra.
  • Vznik tropických cyklón si vyžaduje špecifické poveternostné podmienky vrátane teplých oceánskych vôd, vysokej vlhkosti vzduchu a nízkeho strihu vetra (rozdiel v rýchlosti a smere vetra v rôznych výškach atmosféry).
  • Zvyčajne ich sprevádzajú silné dažde, ktoré môžu spôsobiť prívalové povodne, zosuvy pôdy a bahenné zosuvy. Okrem toho búrkové prívaly – zvýšenie hladiny mora spôsobené silným vetrom a nízkym tlakom – môžu spôsobiť záplavy na pobreží.
  • Saffirova-Simpsonova stupnica, ktorá meria ich intenzitu, je založená na trvalej rýchlosti vetra, ale nezohľadňuje ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k ničivému potenciálu búrky, ako je búrková vlna a zrážky.
  • Názvy hurikánov/tajfúnov vyberá Svetová meteorologická organizácia (WMO) a používajú sa v šesťročnom cykle, pokiaľ búrka nie je mimoriadne smrtiaca alebo ničivá, v takom prípade sa jej názov môže vyradiť a nahradiť novým.
  • Najsilnejšie zaznamenané výskyty týchto tropických cyklón spôsobili katastrofálne škody a straty na životoch. Najsmrteľnejším zaznamenaným hurikánom bol Veľký hurikán z roku 1780, ktorý v Karibiku zabil približne 22 000 ľudí. Najsilnejším zaznamenaným tajfúnom podľa rýchlosti vetra bol tajfún Tip, ktorý mal v roku 1979 v západnej časti Tichého oceánu vietor s trvalou rýchlosťou 306 km/h.
  • Očakáva sa, že klimatické zmeny ovplyvnia frekvenciu a intenzitu tohoto javu v budúcnosti, hoci presná povaha týchto zmien sa stále skúma. Niektoré prognózy naznačujú, že hurikány/tajfúny môžu byť častejšie a/alebo intenzívnejšie, pretože teplota oceánov sa bude naďalej zvyšovať.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *