Press "Enter" to skip to content

Blíži sa víchrica, orkán, búrka? Nezabudnite na hroziace nebezpečenstvá a chráňte sa pred nimi.

Aktualizované 4. mája 2023

Jarné búrlivé počasie môže priniesť nebezpečné javy ako sú víchrice, búrky, či prívalové povodne. Uvádzame niekoľko nebezpečenstiev a spôsobov, ako sa pred nimi chrániť alebo im predchádzať.

Silný vietor

Búrlivé počasie môže so sebou priniesť silné nárazy vetra, ktoré môžu spôsobiť škody na stavbách a vyvrátiť stromy. Počas silného vetra sa zdržiavajte vo vnútri a ak je to možné, nevychádzajte von. Ak musíte ísť von, dávajte pozor na svoje okolie a nepribližujte sa k stromom, elektrickému vedeniu a iným konštrukciám, ktoré by mohli spadnúť.

Búrky, údery blesku

Búrky sú na jar bežné a môžu priniesť blesky, silný vietor a krupobitie. Úder blesku môže byť smrteľný, preto je dôležité, aby ste počas búrky prijali preventívne opatrenia. Počas búrok sa zdržiavajte doma a pokiaľ možno, nepoužívajte elektroniku, ktorá je pripojená do siete. Ak musíte ísť von, vyhýbajte sa otvoreným priestorom a vysokým objektom, ako sú stromy alebo stĺpy. Ak je to možné, vyhľadajte úkryt vo vnútri alebo v nízko položenej oblasti.

Krupobitie

Krupobitie je ďalším potenciálnym nebezpečenstvom. Krupobitie môže spôsobiť značné škody na domoch, autách a inom majetku. Ak sa počas búrky s krúpami ocitnete vonku, vyhľadajte úkryt v uzavretej budove, v krajnom prípade vo vozidle.

Bleskové záplavy

Jarné dažde môžu spôsobiť prívalové povodne, ktoré môžu byť mimoriadne nebezpečné. Vyhnite sa jazde autom alebo chôdzi cez zaplavené oblasti, pretože voda môže byť hlbšia, ako sa zdá, a mohla by vás zmiasť. Ak sa nachádzate v oblasti ohrozenej povodňami, buďte pripravení na rýchlu evakuáciu a majte pripravenú núdzovú súpravu.

Lietajúce úlomky

Silný vietor môže spôsobiť lietajúce úlomky, napríklad konáre stromov a iné predmety. Počas silného vetra sa zdržiavajte vo vnútri a ak je to možné, nevychádzajte von. Ak musíte ísť von, noste pevnú obuv a dávajte pozor na svoje okolie.

Nebezpečenstvá na cestách

Na cestách sa môžu vytvoriť nebezpečné podmienky vrátane záplav, popadaných stromov a strhnutých elektrických vedení. Ak musíte počas búrky šoférovať, znížte rýchlosť a dávajte pozor na svoje okolie. Vyhnite sa jazde cez zaplavené oblasti a nepribližujte sa k popadaným stromom a elektrickým vedeniam.

Nízke teploty

Jarné prudké zmeny počasia môžu priniesť nízke teploty, najmä v noci. Pripravte si teplé oblečenie, prikrývky a náhradné lôžkoviny, aby ste sa v prípade výpadku prúdu zahriali.

Výpadky elektrickej energie

Výpadky elektrickej energie: Jarné búrky môžu spôsobiť výpadky elektrickej energie, čo môže byť nepríjemné a dokonca nebezpečné, ak sa spoliehate na elektrinu pre zdravotnícke zariadenia alebo iné dôležité služby. Pre taký prípad je dobré mať pripravený záložný zdroj energie. V každom prípade je dobré mať pripravený zdroj svetla, alebo aj viac zdrojov s dlhšou výdržou. Vo všeobecnosti je dobré mať celkový prehľad, aké rôzne spotrebiče používate v domácnosti, a či v prípade nejakého spotrebiča alebo technológie, ak by mal nastať dlhší výpadok elektriny, netreba urobiť špeciálne opatrenia na zamedzenie vzniku škody.

Zhodené elektrické vedenie

Výnimočne môže dôjsť k pádu elektrického vedenia. Ak uvidíte spadnuté elektrické vedenie, držte sa ďalej a hneď to nahláste energetickej spoločnosti alebo na núdzovú linku.

Zdroj úvodného obrázka: trendobjects / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *