Press "Enter" to skip to content

Vrstvy atmosféry a ich základné vlastnosti

Aktualizované 27. apríla 2023

Atmosféra je pre život na Zemi nevyhnutná, pretože nám poskytuje vzduch, ktorý dýchame, a chráni nás pred škodlivým slnečným žiarením. Jednotlivé vrstvy atmosféry majú aj dôležité úlohy, napríklad regulujú teplotu Zeme a prostredníctvom ionosféry podporujú komunikáciu a navigáciu.

Atmosféra sa zvyčajne delí na päť hlavných vrstiev na základe zmien teploty s nadmorskou výškou:

Troposféra

Troposféra je vrstva najbližšie k zemskému povrchu, ktorá siaha do výšky približne 7 – 20 km v závislosti od zemepisnej šírky a ročného obdobia. Väčšina počasia na Zemi sa vyskytuje v tejto vrstve. Teplota v troposfére klesá s výškou približne o 6,5 °C na kilometer.

Stratosféra

Stratosféra sa rozprestiera od vrcholu troposféry do výšky približne 50 km. V hornej časti stratosféry sa nachádza ozónová vrstva, ktorá pohlcuje väčšinu škodlivého ultrafialového slnečného žiarenia. Teplota v stratosfére sa zvyšuje s nadmorskou výškou v dôsledku absorpcie slnečného žiarenia ozónovou vrstvou.

Mezosféra

Mezosféra sa rozprestiera od vrcholu stratosféry do výšky približne 85 km. Teplota v mezosfére s výškou klesá a môže dosiahnuť až -90 °C.

Termosféra

Táto vrstva sa rozprestiera od vrcholu mezosféry do výšky približne 600 km. Teplota v termosfére môže dosiahnuť až 2 000 °C v dôsledku absorpcie extrémneho ultrafialového žiarenia zo Slnka. Napriek vysokej teplote by však termosféra bola pre ľudské telo veľmi chladná kvôli nízkej hustote častíc.

Exosféra

Ide o najvzdialenejšiu vrstvu atmosféry, ktorá sa rozprestiera od vrcholu termosféry do výšky približne 10 000 km alebo ďalej. Exosféra je veľmi riedka, s malým počtom častíc, a postupne prechádza do vesmírneho vákua.

Zdroj úvodného obrázka: Jaina The Cat / Shutterstock.com

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *