Press "Enter" to skip to content

Aké počasie a meteorologické javy je šanca pozorovať, či zažiť počas letu dopravným lietadlom

Aktualizované 23. apríla 2023

Keď sa pripravujete na blížiaci sa letecký zájazd, letnú alebo exotickú dovolenku, v mysliach sa vám vynárajú predstavy o slnku, piesku a relaxe. Cesta do vašej idylickej destinácie je však viac ako len dopravný prostriedok; ponúka jedinečnú príležitosť pozorovať a zažiť krásu a zázrak poveternostných systémov našej planéty z výšky. Keď sa budete vznášať po oblohe, nezabudnite sa pozrieť za okno lietadla a ponoriť sa do podmanivých pohľadov a úkazov, ktoré vám príroda ponúka, a dodať tak vašej dovolenke ďalšiu vrstvu kúzla a zázraku.

V cestovnej výške typického komerčného lietadla, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi 9000 a 12000 metrov (pri letoch sa stretnete skôr s údajom uvádzanom v stopách – 30 000 až 40 000 stôp), sú cestujúci vystavení jedinečnému súboru meteorologických podmienok za oknom lietadla. Medzi kľúčové aspekty počasia v týchto výškach patria:

Teplota

Teplota mimo lietadla je oveľa nižšia ako na povrchu Zeme. V tejto výške sa teplota zvyčajne pohybuje od -40 °C do -60 °C v dôsledku nižšieho tlaku vzduchu a nižšej hustoty.

Tlak vzduchu

Atmosférický tlak klesá s nadmorskou výškou, preto sú kabíny lietadiel natlakované, aby sa v nich udržalo príjemné prostredie pre cestujúcich. V cestovnej výške je tlak vzduchu len asi štvrtinový až tretinový v porovnaní s tlakom na úrovni hladiny mora.

Dýzové prúdenie

V týchto výškach sa vyskytujú vetry nazývané dýzové prúdenie, ktorých rýchlosť často presahuje 160 km/h. Tieto rýchlo sa pohybujúce vzdušné prúdy môžu výrazne ovplyvniť čas letu a spotrebu paliva v závislosti od toho, či lietadlo letí s prúdovým prúdom alebo proti nemu.

Zažiť zaujímavé poveternostné javy počas pravidelného letu môže byť fascinujúce aj poučné. Niektoré z javov súvisiacich s počasím, ktoré môžete počas letu pozorovať alebo zažiť, zahŕňajú:

Formácie oblakov

Oblačné formácie, od kumulov až po cirry, môžu byť krásnym pohľadom z okna lietadla. Môžete vidieť vysoké oblaky cumulonimbus alebo jemné chumáče oblakov cirrus vo veľkých výškach.

Kondenzačné stopy

Kondenzačné stopy vznikajú vo výfukových plynoch prúdových motorov vo veľkých výškach, kde vodná para vo výfukových plynoch motorov zmrzne na kryštáliky ľadu. Môžu vytvárať zaujímavé obrazce na oblohe, pretože sa udržiavajú a rozširujú.

Východ a západ slnka

Pri lete vo veľkých výškach môžete mať možnosť pozorovať úchvatné východy alebo západy slnka z jedinečnej perspektívy, keď slnečné lúče osvetľujú oblohu a krajinu pod vami.

Búrky

Hoci sa piloti zvyčajne vyhýbajú letu cez búrky, môžete tieto silné poveternostné javy vidieť v diaľke, pričom blesky osvetľujú mraky a vytvárajú dramatické predstavenie.

Turbulencie

Ide o náhly a nepredvídateľný pohyb vzduchu, ktorý môže spôsobiť nárazy a otrasy lietadla. Hoci je turbulencia vo všeobecnosti neškodná, môže byť zaujímavým javom, ktorý môžete zažiť na vlastnej koži.

Dúha

Ak letíte cez dažďovú prehánku alebo v jej blízkosti za prítomnosti slnečného svetla, môžete z okna lietadla zbadať krásnu dúhu.

Zakrivenie Zeme

Za jasného dňa a počas diaľkového letu môžete pozorovať zakrivenie Zeme, najmä ak letíte nad oceánom alebo rozsiahlou rovinatou krajinou.

Lietanie nad počasím

V niektorých prípadoch môžete letieť nad systémom počasia, napríklad nad vrstvou mrakov alebo hmly, čo vám poskytne jedinečný pohľad na počasie pod vami.

Prízemné teplotné inverzie

Počas letu si môžete všimnúť vplyv teplotných inverzií na zemi, najmä počas východu a západu slnka. Inverzia vzniká, keď sa teplý vzduch nachádza nad chladnejším vzduchom pri zemi, čo vedie k tvorbe hmly, oparu alebo smogu.

Virga

Ide o jav, pri ktorom zrážky padajú z oblakov, ale vyparia sa skôr, ako dosiahnu zem. Z okna lietadla môžete virguľu vidieť ako pruhy alebo chuchvalce zostupujúce zo základne oblakov.

Námraza alebo ľad na okne

V chladnejšom počasí alebo vo veľkých výškach sa na oknách lietadla môže tvoriť ľad alebo námraza, ktoré vytvárajú zložité obrazce, ktoré je fascinujúce pozorovať.

Šošovkovité oblaky (Altokumulus lenticularis)

Tieto jedinečné oblaky v tvare šošoviek sa môžu vytvárať nad pohoriami, keď nad nimi prúdi stabilný vlhký vzduch. Vytvárajú výrazný vizuálny efekt a možno ich pozorovať z okna lietadla.

Tieň lietadla na oblakoch

Ak je slnko v správnom uhle, môžete vidieť tieň lietadla premietnutý na neďaleký oblak, niekedy obklopený optickým javom podobným aureole, ktorý sa nazýva „glória“.

Miráž

Atmosférická refrakcia môže spôsobiť ilúziu vody na zemi, známu aj ako miráž. Z lietadla si môžete všimnúť mirage nad horúcim, rovným povrchom, napríklad nad púšťou.

Oheň svätého Elma

Zriedkavý jav, oheň svätého Elma, je svetelný plazmový výboj, ktorý sa môže objaviť na koncoch krídel lietadiel alebo iných ostrých predmetov počas búrky. Je spôsobený ionizáciou vzduchu v dôsledku silného elektrického poľa.

Mikrobursty

Hoci sa piloti vyhýbajú preletom cez mikrobursty, môžete vidieť dôkazy týchto silných, lokalizovaných zostupných prúdov vzduchu, ktoré keď narazia na zem pod sebou, spôsobia náhly náraz vetra a zdvihnú prach alebo úlomky.

Nezabudnite, že počasie, ktoré počas letu zažijete, môže byť nepredvídateľné, takže nie všetky lety ponúknu tieto javy. Ich sledovanie však môže urobiť vašu cestu zaujímavejšou a príjemnejšou.

Let na dovolenku sa môže zmeniť na fascinujúce dobrodružstvo, keď si nájdete čas na pozorovanie a oceňovanie rôznych poveternostných javov, ktoré sa odohrávajú za oknom lietadla. Obdivovaním rozmanitých a obdivuhodných atmosférických zázrakov si vytvoríte cenné spomienky a získate hlbšie uznanie pre svet okolo vás. Keď sa vydáte na letnú dovolenku, nezabudnite, že samotná cesta môže byť rovnako očarujúca ako cieľ vašej cesty, pričom obloha ponúka vizuálnu symfóniu krásy a sily prírody, ktorá vám zostane v pamäti ešte dlho po návrate domov.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *