Press "Enter" to skip to content

Ako vysoko môžu lietať vtáky a ktoré dokážu letieť najvyššie?

Aktualizované 26. júna 2023

Svet vtákov schopných lietať vo veľkých výškach je obdivuhodnou ríšou, ktorá ukazuje pozoruhodnú prispôsobivosť a odolnosť týchto vtáčích druhov. Lietanie v extrémnych výškach vystavuje tieto vtáky náročným podmienkam, ako je nízka hladina kyslíka, mrazivé teploty a nepredvídateľné počasie. Vďaka kombinácii fyziologických, morfologických a behaviorálnych adaptácií sa však tieto vtáky vyvinuli tak, aby sa im v týchto drsných podmienkach darilo.

Medzi vtáky lietajúce najvyššie patria:

Hus vrchovská (Anser indicus)

Hus vrchovská (nazývaná aj hus pásikavá, hus tibetská) sa považuje za jeden z najvyššie lietajúcich vtákov, ktorý pri migrácii cez Himaláje medzi hniezdiskami v Strednej Ázii a zimoviskami v Južnej Ázii dosahuje výšku až 8800 metrov.

Hus vrchovská (Anser indicus)
Zdroj: Nejib Ahmed / Shutterstock.com

Žeriav popolavý (Grus grus)

Uvádza sa, že žeriav popolavý (niekedy nazývaný aj žeriav obyčajný) počas migrácie lieta vo výške až 10000 metrov.

Žeriav popolavý (Grus grus)
Zdroj: Piotr Krzeslak / Shutterstock.com

Sup krahujový (Gyps rueppelli)

Je známe, že tento sup lieta vo výške viac ako 11200 metrov. Je držiteľom rekordu za najvyššiu potvrdenú výšku letu vtáka po zrážke s lietadlom v tejto výške.

Sup krahujový (Gyps rueppelli)

Kondor veľký (Vultur gryphus)

O týchto veľkých vtákoch, ktoré pochádzajú z pohoria Andy, je známe, že lietajú vo výške približne 6500 metrov.

Labuť spevavá (Cygnus cygnus)

Počas migrácie môžu labute spevavé lietať vo výškach až do 8200 metrov.

Čavka žltozobá (Pyrrhocorax graculus)

Čavka žltozobá je vták podobný vrane, ktorý obýva vysokohorské oblasti v Európe, Ázii a severnej Afrike. Je známe, že lieta vo výškach okolo 8000 metrov.

Kačica divá (Anas platyrhynchos)

Je známe, že kačica divá počas migrácie lieta vo výškach až do 6400 metrov.

Bocian biely (Ciconia ciconia)

Bocian biely, dobre známy aj u nás, je druh brodivca, ktorý počas migrácie medzi svojimi hniezdiskami v Európe a zimoviskami v Afrike môže dosiahnuť výšku až 4900 metrov.

Bocian biely (Ciconia ciconia)

Žeriav stepný (Anthropoides virgo)

Je známe, že tieto elegantné žeriavy počas migrácie cez Himaláje lietajú vo výškach okolo 4900 metrov.

Sup himálajský (Gyps himalayensis)

Ako už názov napovedá, tento druh supa pochádza z Himalájí a je známy tým, že pri hľadaní potravy lieta vo výškach až do 7900 metrov.

Údaje o dosahovanej výške sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho vtáka a konkrétnych okolností. Faktory, ako sú poveternostné podmienky, terén a dostupnosť zdrojov potravy, môžu ovplyvniť výšky, v ktorých vtáky lietajú. Toto je len niekoľko príkladov a môžu existovať aj iné druhy vtákov, ktoré dokážu lietať v podobných alebo ešte väčších výškach. Takisto nie všetky jedince týchto druhov dosiahnu takú extrémnu výšku; tieto čísla predstavujú hornú hranicu ich schopností.

Zaujímavosti o lietaní vtákov v extrémnych výškach

Prispôsobenie na let vo veľkých výškach

Vtáky, ktoré lietajú vo veľkých výškach, si vyvinuli jedinečné fyziologické a morfologické adaptácie, ktoré im pomáhajú prežiť v prostredí s nízkym obsahom kyslíka. Napríklad húska vrchovská má účinnejší dýchací systém s väčšími pľúcami a vyššou hustotou kapilár na získavanie kyslíka zo vzduchu. Tieto vtáky majú tiež vyššiu koncentráciu hemoglobínu v krvi, čo im umožňuje prenášať viac kyslíka.

Vznášanie a plachtenie

Mnohé vysoko lietajúce vtáky, ako napríklad supy a kondory, využívajú termické stúpavé prúdy a horské vetry na šetrenie energie počas letu. Vznášaním sa a plachtením v týchto vzdušných prúdoch môžu prekonávať veľké vzdialenosti s minimálnym výdajom energie.

Tolerancia hypoxie

Vysoko lietajúce vtáky majú vyvinutú vyššiu toleranciu voči hypoxii (nízkym hladinám kyslíka). Dokážu si zachovať metabolizmus a kognitívne funkcie, aj keď je hladina kyslíka výrazne nižšia, ako znáša väčšina ostatných živočíchov.

Vyhýbanie sa extrémnemu chladu

Vtáky lietajúce vo veľkých výškach si vyvinuli stratégie na zvládanie extrémne nízkych teplôt, s ktorými sa stretávajú. Napríklad niektoré vtáky, ako napríklad húska vrchovská, majú v nohách systém protiprúdovej výmeny tepla, ktorý pomáha minimalizovať tepelné straty. Majú tiež schopnosť upravovať teplotu svojho tela, aby si udržali optimálne vnútorné podmienky.

Migračné stratégie

Vtáky, ktoré migrujú cez vysoké pohoria, ako napríklad Himaláje, často využívajú špecifické trasy a načasovanie, aby využili priaznivé poveternostné podmienky, ako napríklad vietor v chrbte, a vyhli sa silným búrkam a extrémnemu chladu.

Navigačné schopnosti

Vysoko lietajúce vtáky majú pôsobivé navigačné schopnosti, ktoré im pomáhajú nájsť cestu na obrovské vzdialenosti a v náročnom teréne. Na orientáciu počas svojich ciest využívajú kombináciu vizuálnych orientačných bodov, polohy Slnka a dokonca aj magnetického poľa Zeme.

Vtáky so schopnosťou lietať v extrémnych výškach vykazujú širokú škálu fascinujúcich prispôsobení, ktoré im umožňujú prežiť a rozvíjať sa v najnáročnejších prostrediach na Zemi. Ich jedinečné schopnosti, ako napríklad účinný dýchací systém, odolnosť voči hypoxii a pokročilé navigačné schopnosti, sú dôkazom neuveriteľnej rozmanitosti a prispôsobivosti vtáčieho sveta.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *