Press "Enter" to skip to content

Oblaky Cirrostratus (cirostratus, riasosloha, riasová sloha)

Cirostraty sú vysokopoložené oblaky, ktoré sa tvoria v zemskej atmosfére vo výškach zvyčajne od 5000 až do 13000 metrov. Tieto oblaky sú zložené z ľadových kryštálikov a majú tenký, chumáčovitý a vrstevnatý vzhľad. Často pokrývajú veľké plochy oblohy a môžu byť ťažko pozorovateľné, pretože sú polopriehľadné a prepúšťajú slnečné alebo mesačné svetlo.

Oblaky cirrostratus dostali svoj názov z dvoch latinských výrazov: „cirrus“, čo znamená „kučeravý“ alebo „chumáč“, odkazujúc na ich vysoký, chumáčovitý vzhľad, a „stratus“ znamenajúci „vrstva“ alebo „rozprestretý“, čo opisuje ich plochú, vrstevnatú štruktúru. Kombinovaný termín „cirrostratus“ odráža vysokú nadmorskú výšku oblakov a ich rozšírený, vrstevnatý vzhľad.

Oblaky cirrostratus sa zaraďujú medzi jeden z troch typov oblakov cirrus, popri oblakoch cirrus a cirrocumulus. Zvyčajne vznikajú rozširovaním a spájaním oblakov cirrus alebo vynášaním vlhkého vzduchu v stabilnej atmosfére. Prítomnosť oblakov cirrostratus môže naznačovať blížiaci sa teplý front a môže byť znakom zmeny počasia, ktorá často vedie k zrážkam v priebehu nasledujúcich 12 až 24 hodín.

Jednou z najvýraznejších vlastností oblakov cirrostratus je ich schopnosť vytvárať halové javy okolo Slnka alebo Mesiaca. K tomu dochádza, keď sa slnečné alebo mesačné svetlo pri prechode cez ľadové kryštáliky v oblakoch láme alebo ohýba. Výsledkom je halo, čo je svetelný kruh obklopujúci Slnko alebo Mesiac. Halo sa často používa ako indikátor cirrostratových oblakov, aj keď samotné oblaky nie sú ľahko viditeľné.

Zohrávajú dôležitú úlohu v zemskej atmosfére a v počasí. Tu je niekoľko ďalších informácií o oblakoch cirrostratus:

Formovanie

Zvyčajne vznikajú, keď vzduchové hmoty stúpajú a ochladzujú sa, čo spôsobuje kondenzáciu vodnej pary na ľadové kryštáliky. Tento proces môže byť poháňaný rozsiahlymi poveternostnými systémami, ako sú teplé alebo oklúzne fronty, pri ktorých sa teplý vzduch dvíha nad chladnejší vzduch. V niektorých prípadoch môžu oblaky cirrostratus vznikať aj pri šírení a spájaní oblakov cirrus alebo cirrocumulus.

Optické javy

Okrem halových oblakov môžu vytvárať aj iné optické javy, napríklad vedľajšie slnká – parhélium, čo sú jasné svetelné škvrny na oboch stranách Slnka, alebo cirkumzenitálny oblúk, čo je prevrátený dúhový oblúk umiestnený vysoko na oblohe. Tieto javy sú tiež spôsobené lomom svetla cez ľadové kryštáliky, ktoré tvoria oblaky cirrostratus.

Parhélium

Vplyv na klímu

Môžu mať na zemský povrch vplyv na otepľovanie aj ochladzovanie. Počas dňa môžu odrážať časť prichádzajúceho slnečného žiarenia späť do vesmíru, čo má za následok ochladzujúci účinok. V noci však môžu zachytávať vychádzajúce infračervené žiarenie emitované Zemou, čo vedie k otepľujúcemu účinku. Celkový vplyv oblakov cirrostratus na klímu Zeme závisí od ich rozsahu, hrúbky a umiestnenia.

Podtypy

Na základe svojho vzhľadu sa delia na dva podtypy: Cirrostratus fibratus a Cirrostratus nebulosus. Oblaky Cirrostratus fibratus majú viac vláknitý a chumáčovitý vzhľad, zatiaľ čo oblaky Cirrostratus nebulosus majú rovnomernejší a hladší vzhľad.

Letectvo

Hoci nepredstavujú priamu hrozbu pre letectvo, môžu byť indikátorom blížiaceho sa meteorologického systému. Piloti a meteorológovia sledujú prítomnosť a pohyb oblakov cirrostratus, aby mohli predvídať zmeny poveternostných podmienok, ktoré by mohli ovplyvniť lety, napríklad turbulencie, zrážky alebo zníženú viditeľnosť.

Celkovo sú oblaky cirrostratus dôležitým prvkom zemskej atmosféry a poveternostných systémov a ich prítomnosť môže signalizovať zmeny počasia, vytvárať fascinujúce optické javy a mať otepľujúci aj ochladzujúci vplyv na zemskú klímu.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *