Press "Enter" to skip to content

Erupcia sopky Tambora v apríli roku 1815

Aktualizované 11. apríla 2023

Erupcia sopky Tambora v roku 1815 je jednou z najvýznamnejších sopečných udalostí v histórii. Tambora je stratovulkán nachádzajúci sa na ostrove Sumbawa, ktorý je súčasťou dnešnej Indonézie. Erupcia bola taká silná, že je klasifikovaná ako udalosť VEI-7 (index vulkanickej aktivity 7), čo z nej robí jednu z najničivejších erupcií za posledných niekoľko tisíc rokov.

Erupcia sa začala 5. apríla 1815 sériou menších výbuchov. Hlavná erupcia však nastala 10. apríla, keď sopka uvoľnila do atmosféry obrovské množstvo popola, síry a ďalších sopečných materiálov. Výbuch bol taký silný, že ho bolo počuť až do vzdialenosti 2 000 km. Erupcia spôsobila zrútenie vrcholu sopky, ktorý vytvoril mohutnú kalderu a uvoľnil pyroklastické prúdy, ktoré zdevastovali okolie. Odhaduje sa, že erupcia priamo zabila približne 10 000 ľudí a ďalšie desaťtisíce zomreli v dôsledku následných cunami, hladomoru a chorôb.

Erupcia mala aj významný globálny vplyv. Obrovské množstvo popola a oxidu siričitého uvoľneného do atmosféry viedlo k sopečnej zime, ktorá spôsobila pokles priemernej globálnej teploty približne o 0,4 až 0,7 stupňa Celzia. Táto klimatická anomália, často označovaná ako „rok bez leta“, mala za následok rozsiahle neúrody, nedostatok potravín a hladomory v mnohých častiach sveta, najmä na severnej pologuli.

Erupcia Tambory v roku 1815 mala aj určité kultúrne dôsledky. Nezvyčajné výkyvy počasia vrátane pretrvávajúcich pochmúrnych a búrlivých podmienok v Európe počas leta 1816 inšpirovali rôzne literárne diela. Slávny román Mary Shelleyovej „Frankenstein“ a báseň lorda Byrona „Temnota“ boli napísané v tomto období, keďže autorov ovplyvnila zvláštna a zlovestná atmosféra vytvorená následkami erupcie.

Erupcia Tambory v roku 1815 mala ďalekosiahle následky nielen kvôli bezprostredným účinkom na životné prostredie a ľudskú populáciu, ale aj kvôli globálnym klimatickým poruchám, ktoré vyvolala. Tu je niekoľko ďalších informácií o erupcii a jej následkoch:

Sírové aerosóly

Pri erupcii sa do stratosféry uvoľnilo približne 150 až 180 miliónov ton oxidu siričitého. Keď oxid siričitý reaguje s vodnou parou, vytvára sulfátové aerosóly, ktoré majú chladiaci účinok na zemský povrch tým, že odrážajú slnečné svetlo späť do vesmíru. To viedlo k výraznému poklesu globálnych teplôt a spôsobilo spomínaný „rok bez leta“.

Neúroda a nedostatok potravín

Neobvyklé klimatické podmienky, ktoré nasledovali po erupcii, viedli k slabej úrode a neúrode na celom svete, najmä v Európe, Severnej Amerike a niektorých častiach Ázie. Výsledný nedostatok potravín spôsobil hladomor, podvýživu a prudký nárast cien potravín. V niektorých oblastiach viedla potravinová kríza k občianskym nepokojom a zvýšeniu kriminality.

Vypuknutie chorôb

Narušenie normálneho priebehu počasia a následný nedostatok potravín prispeli k šíreniu chorôb, najmä v oblastiach, kde už boli ľudia oslabení podvýživou. Jedným z významných príkladov je vypuknutie epidémie škvrnitého týfusu v Írsku v rokoch 1816 – 1819, ktoré si vyžiadalo desaťtisíce obetí.

Neobvyklé poveternostné udalosti

Sopečná zima spôsobená výbuchom sopky Tambora viedla v nasledujúcich rokoch k sérii neobvyklých poveternostných udalostí. Patrili k nim silné snehové zrážky na severovýchode Spojených štátov a Kanady počas leta 1816, rozsiahle záplavy v Európe a extrémne výkyvy teplôt v mnohých častiach sveta.

Vplyv na výskum globálnej klímy

Výbuch sopky Tambora a jeho klimatické dôsledky vyvolali obnovený záujem o štúdium vulkanizmu a jeho potenciálnych vplyvov na klímu Zeme. To viedlo k lepšiemu pochopeniu úlohy sopečných erupcií pri ovplyvňovaní globálnych teplôt a klimatických modelov.

Obnova životného prostredia

Obnova postihnutých ekosystémov bola pomalým procesom, pretože sopečný popol, pyroklastické prúdy a iné usadeniny, ktoré po erupcii zostali, zničili veľké plochy vegetácie a biotopov voľne žijúcich živočíchov. Postupom času sa však do regiónu postupne vracali rastlinné a živočíšne druhy a dnes je oblasť okolo Tambory domovom rozmanitej flóry a fauny.

Kultúrne a spoločenské dôsledky

Literatúra

Abnormálne počasie po erupcii vytvorilo pochmúrnu atmosféru, ktorá inšpirovala autorov ako Mary Shelleyová a lord Byron. Mary Shelleyová napísala svoj klasický román „Frankenstein“ počas „roka bez leta“ v roku 1816.

Umenie

Atmosférické účinky erupcie ovplyvnili kvalitu svetla a farieb na oblohe a inšpirovali maliarov, ako napríklad J. M. W. Turnera, aby vo svojich dielach zachytili nezvyčajné farby a živé západy slnka.

Vedecké skúmanie

Globálne narušenie klímy spôsobené erupciou Tambory viedlo k zvýšenému záujmu o štúdium vzťahu medzi sopečnou činnosťou a zmenou klímy, čo prispelo k nášmu pochopeniu týchto javov.

Vynález bicykla

Nedostatok koní a krmiva pre zvieratá podnietil hľadanie alternatívnych spôsobov dopravy. Karl Drais vynašiel v roku 1817 „Laufmaschine“ alebo „Draisine“ (slovensky drezina), predchodcu moderného bicykla.

Drezina
Zdroj: Gabi Siebenhuehner / Shutterstock.com

Migrácia ľudí

Extrémne poveternostné podmienky, neúroda a nedostatok potravín spôsobené erupciou viedli k migrácii za lepšími životnými podmienkami, napríklad k expanzii amerických osadníkov na západ.

Udržateľnosť a produkcia potravín

Erupcia poukázala na zraniteľnosť poľnohospodárskych systémov a podnietila diskusie o udržateľných metódach výroby potravín, diverzifikácii plodín a lepšom riadení prírodných zdrojov.

Erupcia sopky Tambora v roku 1815 je príkladom ďalekosiahlych dôsledkov, ktoré môžu mať prírodné katastrofy na ľudskú civilizáciu. Dôsledky erupcie, ktorá zmenila chod dejín v literatúre, umení, vede, technológii a spoločenskom vývoji, poukazujú na zložitú súhru medzi prírodou a ľudským pokrokom. Slúži ako pripomienka dôležitosti pochopenia zložitých súvislostí medzi naším životným prostredím a spoločnosťou, keďže aj naďalej čelíme výzvam v neustále sa vyvíjajúcom svete.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *