Press "Enter" to skip to content

Iné ako naše štyri – Spoznajte miesta na Zemi so zvláštnymi a nezvyčajnými ročnými obdobiami

Aktualizované 11. apríla 2023

V našich končinách sme zvyknutí na štyri odlišné ročné obdobia – jar, leto, jeseň a zimu, ktoré sa vyznačujú špecifickými teplotnými rozsahmi a zrážkami. Naša fascinujúca planéta je však domovom celého radu rozmanitých klimatických podmienok, ktoré majú za následok nezvyčajné a jedinečné sezónne pomery v rôznych regiónoch na celom svete. Tieto charakteristické podnebia možno pripísať faktorom, ako sú geografické podmienky, nadmorská výška, oceánske prúdy a blízkosť pólov alebo rovníka. Prečítajte si viac o niektorých z týchto miest.

Tropický dažďový prales

V Amazónii, Konžskej panve a juhovýchodnej Ázii panuje rovníkové podnebie, v ktorom počas roka nedochádza k výrazným teplotným rozdielom. Namiesto tradičných štyroch ročných období sa v týchto regiónoch vyskytujú obdobia dažďa a sucha, pričom väčšinu roka sú tu výdatné zrážky.

Polárne oblasti

Arktické a antarktické regióny sa vyznačujú jedinečnými sezónnymi výkyvmi vzhľadom na extrémne zemepisné šírky. Počas letných mesiacov sa v nich vyskytuje polárny deň (24 hodín denne) a počas zimných mesiacov polárna noc (24 hodín tma). Ročné obdobia sa tu delia predovšetkým na chladné a studené, pričom teploty často klesajú pod bod mrazu.

Skupina tučniakov v Davisovom Mori / pobrežie Antarktídy
Zdroj: Sergey 402 / Shutterstock.com

Monzúnové oblasti

Na miestach, ako je India, Bangladéš a časti juhovýchodnej Ázie, sa vyskytuje výrazné monzúnové podnebie s dvoma hlavnými ročnými obdobiami: vlhkým obdobím (monzún) a obdobím sucha. Vlhké obdobie je charakteristické výdatnými zrážkami, zatiaľ čo suché obdobie je málo alebo žiadne.

Púšť Atacama, Čile

Púšť Atacama je jedným z najsuchších miest na Zemi. Táto púšť má suché podnebie s takmer žiadnymi zrážkami počas celého roka, takže je náročné definovať ročné obdobia na základe zrážok. Teplotné rozdiely medzi dňom a nocou sú významnejšie ako sezónne zmeny teploty.

Oymyakon, Rusko

Táto malá dedina na Sibíri je jedným z najchladnejších trvalo obývaných miest na Zemi. Extrémne nízke teploty v zime môžu trvať niekoľko mesiacov, zatiaľ čo krátke leto je chladné a trvá len niekoľko týždňov.

Podnebie na Islande

Na Islande panuje subpolárne oceánske podnebie, ktoré sa napriek vysokej zemepisnej šírke vyznačuje chladnými letami a pomerne miernymi zimami. Jeho klímu výrazne ovplyvňuje teplý severoatlantický prúd, ktorý zmierňuje teplotu. Ročné obdobia na Islande sa často opisujú ako chladné a chladnejšie, s častými zrážkami a premenlivým počasím.

Zelené polia, podhorská krajina na Islande

Ushuaia, Argentína

V tomto meste, známom ako najjužnejšie mesto na svete, panuje subpolárne oceánske podnebie. Jeho ročné obdobia sa vyznačujú chladnými letami a chladnými zimami s častými zrážkami a pomerne úzkym teplotným rozsahom.

Andské Altiplano

V oblasti náhornej plošiny v centrálnych Andách, ktorá sa rozprestiera v Bolívii, Peru, Čile a Argentíne, panuje jedinečné podnebie vďaka vysokej nadmorskej výške (viac ako 3 500 metrov). Altiplano má dve hlavné ročné obdobia: obdobie sucha (od mája do októbra) a obdobie dažďov (od novembra do apríla). Teplotné rozdiely medzi dňom a nocou sú výraznejšie ako sezónne zmeny teploty.

Púšť Namib, Namíbia

Táto pobrežná púšť v juhozápadnej Afrike má suché podnebie s veľmi malým množstvom zrážok. Jedinečnou črtou tejto púšte je častá hmla, ktorá vzniká v dôsledku stretávania sa studených oceánskych prúdov s teplým vzduchom z púšte. Hmla poskytuje rastlinám a živočíchom v tejto oblasti veľmi potrebnú vlhkosť.

Púšť Namib, Namíbia

Stredoaustrálske púšte

V centrálnej časti Austrálie, ktorá zahŕňa Veľkú piesočnatú púšť, Gibsonovu púšť a Simpsonovu púšť, panuje suché podnebie s veľmi premenlivými zrážkami. Ročné obdobia sa tu vyznačujú horúcim a suchým počasím počas celého roka, s občasnými nepredvídateľnými dažďami.

Saharská púšť

Severná Afrika: Púšť Sahara, ktorá pokrýva veľkú časť severnej Afriky, je najväčšou horúcou púšťou na svete. Podnebie tu charakterizujú spaľujúce teploty cez deň a nízke teploty v noci. Zrážky sú zriedkavé a nepredvídateľné a ročné obdobia sa vyznačujú najmä zmenami teplôt, nie zmenami zrážok.

Ohňová zem, Čile a Argentína

Ohňová zem sa nachádza na južnom cípe Južnej Ameriky a má subpolárne oceánske podnebie s chladnými teplotami počas celého roka. Ročné obdobia sa vyznačujú dlhými, chladnými a vlhkými zimami a krátkymi, chladnými letami. Región je známy silnými vetrami a nepredvídateľným počasím.

Torres del Paine, Chile

Faerské ostrovy, Dánsko

Na Faerských ostrovoch, ktoré sa nachádzajú medzi Islandom a Nórskom, panuje prímorské subarktické podnebie s chladnými letami a miernymi zimami. Vzhľadom na polohu v severnom Atlantiku sú na ostrovoch časté zrážky, často je tu zamračené a počasie sa rýchlo mení.

Galapágy, Ekvádor

Galapágy sa nachádzajú na rovníku v Tichom oceáne a majú jedinečné podnebie ovplyvňované oceánskymi prúdmi. Na ostrovoch sa vyskytujú dve hlavné ročné obdobia: teplé, vlhké obdobie (od januára do júna) a chladné, suché obdobie (od júla do decembra). Podnebie súostrovia sa vyznačuje miernymi teplotami a rôznym množstvom zrážok v závislosti od konkrétneho ostrova.

Rozmanité klimatické podmienky na Zemi vedú k širokej škále modelov ročných období, ktoré sa odchyľujú od tradičného modelu štyroch ročných období, ktorý zažívame v strednej Európe. Od extrémov polárnych oblastí a púští až po jedinečné podnebie vysokohorských náhorných plošín a odľahlých ostrovných súostroví tieto nezvyčajné sezónne pomery demonštrujú pozoruhodnú prispôsobivosť prírody a nespočetné množstvo spôsobov, akými môže život prosperovať v rôznych podmienkach.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *