Press "Enter" to skip to content

Najdaždivejšie miesta na Zemi, resp. miesta s najväčším úhrnom atmosférických zrážok za rok

Aktualizované 16. apríla 2023

Na Slovensku ročne spadne celoplošne v priemere do 1000 milimetrov zrážok. Dá sa to predstaviť tak, že ak by voda (a ani roztopený sneh) 1 rok nikam neodtekala, nemizla v pôde, ani sa neodparovala, celé územie by bolo ako bazén s výškou 1 meter. Najvyššie namerané hodnoty, kde je prekročená tisícka milimetrov, sú na Lomnickom štíte a v Oravskej Lesnej, na väčšine miest s meraním je to menej, okolo 600 – 700 milimetrov.

Hoci sa to môže zdať dosť, na celom svete sú miesta, kde ročne spadne oveľa väčšie množstvo dažďa a snehu. Najvyššie ročné úhrny zrážok na Zemi sa nachádzajú na rôznych miestach, často v tropických dažďových pralesoch, monzúnových oblastiach alebo pobrežných oblastiach s prevládajúcimi pobrežnými vetrami.

Mawsynram, India

Mawsynram sa nachádza v indickom štáte Meghalaya a často sa považuje za najvlhšie miesto na Zemi s ročným úhrnom zrážok približne 11900 milimetrov.

Mawsynram, India
Zdroj: UniS / Shutterstock.com

Cherrapunji, India

Cherrapunji je tiež v štáte Meghalaya a je ďalším uchádzačom o titul najvlhšieho miesta na Zemi. Priemerný ročný úhrn zrážok tu dosahuje približne 11800 milimetrov.

Tutunendo, Kolumbia

Táto malá dedina v Kolumbii je jedným z najvlhkejších miest v Južnej Amerike s ročným úhrnom zrážok približne 11800 milimetrov.

Cropp River, Nový Zéland

Cropp River sa nachádza v hornatej oblasti Južného ostrova a s približne 11500 milimetrami je rekordérom v ročných zrážkach na Novom Zélande.

Hora Waialeale, Havaj, USA

Hora Waialeale, ktorá sa nachádza na ostrove Kauai, je jedným z najvlhších miest v Spojených štátoch. Priemerný ročný úhrn zrážok tu dosahuje približne 11400 milimetrov.

Kukui, Maui, Havaj, USA

Ďalším extrémne vlhkým miestom na Havaji je dažďová zrážka v Kukui, ktorá zaznamenáva priemerný ročný úhrn zrážok približne 11200 milimetrov.

Debundscha, Kamerun

Debundscha sa nachádza na úpätí Kamerunskej hory a je jedným z najvlhkejších miest v Afrike s priemerným ročným úhrnom zrážok približne 10300 milimetrov.

Big Bog, Maui, Havaj, USA

Ďalšia lokalita na Havaji s vysokým množstvom zrážok, Big Bog dostáva priemerný ročný úhrn zrážok okolo 10300 milimetrov.

Emei Shan, Čína

V tomto pohorí v čínskej provincii S‘-čchuan spadne ročne približne 8200 milimetrov zrážok.

San Antonio de Ureca, ostrov Bioko, Rovníková Guinea

San Antonio de Ureca sa nachádza na ostrove Bioko a je najvlhkejším miestom v Rovníkovej Guinei s priemerným ročným úhrnom zrážok približne 8100 milimetrov.

Quibdo, Kolumbia

V tomto kolumbijskom meste počas roka spadne veľa zrážok, pričom priemerný ročný úhrn zrážok je približne 8000 milimetrov.

Hilo, Havaj, USA

Mesto Hilo, ktoré sa nachádza na Veľkom ostrove Havaj, je jedným z najvlhších miest v Spojených štátoch. Priemerný ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 7000 milimetrov.

Henderson Lake, Britská Kolumbia, Kanada

Hendersonské jazero je rekordérom v počte ročných zrážok v Kanade s priemerom približne 6500.

Mlawula, Svazijsko (Eswatini)

V tejto lokalite v Eswatini (predtým Svazijsko) je vysoký ročný úhrn zrážok s priemerom približne 6200 milimetrov.

Tabubil, Papua-Nová Guinea

Tabubil je banícke mesto v západnej časti Papuy-Novej Guiney, známe vysokým ročným úhrnom zrážok, ktorý sa pohybuje v priemere okolo 6200 milimetrov.

La Paz, Bolívia

La Paz sa nachádza vysoko v Andách a je jedným z najvlhších miest v Bolívii. Jeho priemerný ročný úhrn zrážok je približne 6000 milimetrov.

Buenaventura, Kolumbia

Buenaventura je hlavné prístavné mesto na tichomorskom pobreží Kolumbie, kde ročný priemer zrážok dosahuje približne 5800 milimetrov.

Baguio, Filipíny

Baguio, známe ako „mesto borovíc“, je jedným z najvlhkejších miest na Filipínach s ročným priemerom zrážok približne 5700 milimetrov.

Bellenden Ker, Queensland, Austrália

Bellenden Ker, ktorý sa nachádza vo vlhkých trópoch Queenslandu, je známy vysokými ročnými zrážkami. Priemerný úhrn zrážok tu dosahuje približne 5600 milimetrov.

Ketchikan, Aljaška, USA

Ketchikan sa nachádza na juhovýchode Aljašky a je jedným z najvlhších miest v Spojených štátoch. Jeho priemerný ročný úhrn zrážok je približne 3900 milimetrov.

Konkrétne množstvá zrážok a poradie sa môžu z roka na rok líšiť v dôsledku prirodzených výkyvov a vplyvov klimatických zmien.

Tento zoznam objavuje širokú škálu miest s extrémnymi zrážkami, ktoré ďaleko presahujú ročný úhrn zrážok 1000 milimetrov, na ktorý sme v strednej Európe zvyknutí. Najdaždivejšie miesta, ako napríklad Mawsynram a Cherrapunji v Indii, dosahujú viac ako desaťnásobok nám známeho množstva zrážok, čo poukazuje na pozoruhodné rozdiely v globálnych klimatických pomeroch. Tieto oblasti s veľkými zrážkami podporujú bujné ekosystémy, podporujú rozmanitú faunu a flóru a predstavujú jedinečné výzvy pre ľudské spoločenstvá žijúce v takýchto podmienkach.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *