Press "Enter" to skip to content

Očarujúca Sardínia – Stredomorský klenot s nedotknutými plážami, krištáľovo čistou tyrkysovou vodou a malebnou krajinou

Aktualizované 10. apríla 2023

Sardínia je nádherný stredomorský ostrov ležiaci na západ od talianskej pevniny a patriaci k Taliansku ako jeho autonómny región. Sardínia je známa svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistou tyrkysovou vodou a malebnou krajinou. Ako destinácia pre dovolenku na pláži ponúka kombináciu oddychu, dobrodružstva a kultúrnych zážitkov. Ostrov sa môže pochváliť 2000 kilometrami pobrežia so širokou škálou pláží, od bielych piesočných úsekov až po odľahlé skalnaté zátoky. Medzi obľúbené plážové oblasti patria Costa Smeralda, Villasimius a Chia.

Najlepší čas na návštevu Sardínie na plážovú dovolenku je od mája do septembra, keď je tu teplé a slnečné počasie. V týchto mesiacoch sa priemerná teplota pohybuje od 20 °C do 30 °C, pričom najteplejšími a najrušnejšími mesiacmi sú júl a august. Príjemná je aj teplota mora, ktorá sa pohybuje od 18 °C do 26 °C, čo je ideálne na kúpanie a vodné športy.

Čo sa týka počasia, Sardínia má stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje horúcimi a suchými letami a miernymi a vlhkými zimami. Ostrov má v priemere 300 slnečných dní v roku, čo z neho robí obľúbenú destináciu pre milovníkov pláží. Najslnečnejšie mesiace sú zvyčajne jún, júl a august, zatiaľ čo najdaždivejšie mesiace sú zvyčajne november a december.

Okrem plážových aktivít ponúka Sardínia aj množstvo kultúrnych a historických zaujímavostí vrátane starobylých ruín, pôvabných dediniek a miestnej kuchyne. Návštevníci môžu preskúmať archeologické náleziská nuragskej civilizácie alebo ochutnať tradičné jedlá, ako sú malloreddus, druh cestovín, a porceddu, pečené prasiatko.

Costa Smeralda

Ak cestujete na Sardíniu, tu je niekoľko užitočných faktov a tipov, o ktorých by ste mali vedieť:

Dĺžka letu

Priemerný čas priameho letu z Bratislavy, a rovnako aj z Viedne, je približne 1 hodina a 20 minút.

Mena

Sardínia používa euro (€) ako svoju menu, rovnako ako Slovensko. To je pre dovolenkárov výhodné, pretože nie je potrebné vymieňať peniaze.

Jazyk

Úradným jazykom na Sardínii je taliančina, pričom mnohí miestni obyvatelia hovoria aj sardínskym regionálnym jazykom. Hoci niektorí ľudia hovoria anglicky, najmä v turistických oblastiach, pred cestou je užitočné naučiť sa niekoľko základných talianskych fráz.

Časové pásmo

Sardínia sa nachádza v stredoeurópskom časovom pásme (SEČ), ktoré je rovnaké ako časové pásmo u nás. Pri cestovaní si nemusíte upravovať čas na hodinkách.

Doprava

Pri návšteve Sardínie sa odporúča prenajať si auto, pretože možnosti verejnej dopravy môžu byť obmedzené, najmä pri spoznávaní odľahlejších oblastí. Taliani jazdia po pravej strane cesty, rovnako ako u nás.

Potraviny

Sardínska kuchyňa ponúka jedinečné chute a jedlá, ktoré sa líšia od typických talianskych jedál. Určite ochutnajte miestne špeciality, ako je pane carasau (tenký, chrumkavý chlieb), pecorino sardo (sardínsky ovčí syr) a seadas (sladké pečivo plnené syrom a poliate medom).

Festivaly

Na Sardínii sa počas roka koná niekoľko tradičných festivalov a podujatí. Ak sa vaša návšteva zhoduje s niektorým z nich, oplatí sa ho navštíviť, aby ste spoznali miestnu kultúru a zvyky. Medzi významné podujatia patria Sagra del Redentore v Nuoro (august), Cavalcata Sarda v Sassari (máj) a Sartiglia v Oristane (február).

Aktivity v prírode

Okrem oddychu na pláži ponúka Sardínia aj rôzne outdoorové aktivity, ako sú turistika, horolezectvo a vodné športy. Medzi obľúbené miesta na tieto aktivity patrí roklina Gola Su Gorropu, pohorie Supramonte a súostrovie La Maddalena.

La Maddalena

Pláže

Spiaggia La Pelosa (Stintino)

La Pelosa je známa svojím jemným bielym pieskom a plytkou tyrkysovou vodou a patrí k najznámejším plážam na Sardínii. Je ideálnym miestom pre rodiny a ponúka nádherný výhľad na neďaleký ostrov Asinara.

Spiaggia del Principe (Costa Smeralda)

Spiaggia del Principe, ktorá sa nachádza v srdci očarujúceho pobrežia Costa Smeralda, je krásna pláž v tvare polmesiaca s krištáľovo čistou vodou, obklopená žulovými skalami a bujnou stredomorskou vegetáciou.

Cala Goloritzé (Baunei)

Cala Goloritzé je odľahlá pláž s bielymi kamienkami, priezračne modrou vodou a úžasným vápencovým oblúkom, na ktorú sa dostanete len loďou alebo náročnou túrou. Je ideálna na šnorchlovanie a vychutnávanie si nedotknutých prírodných krás.

Cala Goloritzé

Cala Luna (záliv Orosei)

Táto malebná pláž sa vyznačuje bielym pieskom, tyrkysovou vodou a nápadnými vápencovými útesmi. Je prístupná loďou alebo stredne náročnou túrou, takže je vynikajúcou voľbou pre milovníkov dobrodružstva.

Pláž Chia (Domus de Maria)

Chia je krásny úsek jemného zlatého piesku, ktorý je podložený piesočnými dunami a obklopený čistou, plytkou vodou. Je to obľúbené miesto na windsurfing a kitesurfing.

Zaujímavosti

Cagliari

Hlavné mesto Sardínie je živé mesto s bohatou históriou. Preskúmajte stredovekú štvrť Castello, rímsky amfiteáter a katedrálu v Cagliari.

Nuraghe Su Nuraxi (Barumini)

Su Nuraxi, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je pôsobivý archeologický komplex s dobre zachovanými stavbami z doby bronzovej nazývanými nuraghi, ktoré sú na Sardínii jedinečné.

Grotta di Nettuno (Alghero)

Do Grotta di Nettuno, ohromujúcej siete jaskýň plných stalaktitov a stalagmitov, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Alghero, sa môžete dostať loďou alebo zostúpiť po dramatickom 654-stupňovom schodisku Escala del Cabirol.

Staré mesto Alghero

Staré mesto Alghera je očarujúce, opevnené mesto so zmesou katalánskej a talianskej architektúry, s dláždenými uličkami, živými námestiami a malebným výhľadom na more.

Alghero

Súostrovie La Maddalena

Súostrovie La Maddalena, ktoré je chráneným národným parkom, tvorí sedem hlavných ostrovov a množstvo menších ostrovčekov. Návštevníci môžu preskúmať nedotknuté pláže, skryté zátoky a krištáľovo čisté vody na lodi alebo kajaku.

Tharros (Cabras)

Starobylé fénické a rímske mesto Tharros ponúka fascinujúci pohľad do minulosti ostrova. Archeologické nálezisko ponúka dobre zachované ruiny vrátane chrámu, rímskych kúpeľov a siete starovekých ulíc.

Giara di Gesturi

Rozsiahla čadičová plošina Giara di Gesturi je domovom jedinečnej krajiny a populácie divokých koní nazývaných Giara. Náhorná plošina ponúka malebné turistické chodníky, starobylé kamenné obydlia a panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Sardínia ako „Karibik Európy“

Sardínia je často označovaná ako „Karibik Európy“ vďaka svojim nádherným plážam, krištáľovo čistej tyrkysovej vode a malebnej krajine, ktorá pripomína Karibik. Hoci sa ostrov nachádza v Stredozemnom mori a má svoje jedinečné kultúrne a historické aspekty, z hľadiska prírodných krás sa nápadne podobá Karibiku.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k príťažlivosti Sardínie podobnej Karibiku, patria:

Krásne pláže

Sardínia sa môže pochváliť viac 2000 km pobrežia so širokou škálou pláží s bielym a zlatistým pieskom, odľahlými zátokami a priezračnou vodou pripomínajúcou Karibik.

Tyrkysové vody

Vody ostrova sú známe svojou výnimočnou čistotou a žiarivými odtieňmi modrej a zelenej farby, ktoré sú podobné odtieňom Karibského mora.

Vodné športy

Podobne ako Karibik, aj Sardínia je obľúbenou destináciou pre milovníkov vodných športov. Návštevníci sa môžu venovať aktivitám, ako je šnorchlovanie, potápanie, windsurfing, kitesurfing a plachtenie.

Podnebie

Sardínia má stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje horúcimi a suchými letami a miernymi a vlhkými zimami, čo je trochu podobné tropickému podnebiu v Karibiku. V letných mesiacoch sú na ostrove dlhé slnečné dni a teplé more, čo je ideálne pre dovolenku na pláži.

Atmosféra ostrova

Sardínia ponúka uvoľnenú ostrovnú atmosféru, ktorú si mnohí cestovatelia spájajú s Karibikom. Kultúra, kuchyňa a spôsob života na ostrove sú silne ovplyvnené jeho stredomorskou polohou, ale uvoľnená atmosféra pripomína karibské destinácie.

Je dôležité poznamenať, že hoci má Sardínia niektoré podobnosti s Karibikom, má aj svoj osobitý charakter, históriu a kultúru. Sardínia ako súčasť Talianska ponúka jedinečnú zmes stredomorského šarmu, starobylej histórie a úžasných prírodných krás, ktoré ju odlišujú od Karibiku.

Sardínia je vďaka svojmu nádhernému pobrežiu, azúrovým vodám a priaznivému podnebiu ideálnou destináciou na plážovú dovolenku. Ostrov vyhovuje rôznym záujmom, od pokojného opaľovania až po vzrušujúce vodné športy a kultúrne poznávanie. Ak si vyberiete Sardíniu ako miesto svojej dovolenky na pláži, nepochybne vám zostanú nezabudnuteľné spomienky na stredomorský raj, v ktorom sa dokonale spájajú prírodné krásy, bohatá história a srdečná, pohostinná atmosféra.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *