Aktualizované 11. apríla 2023
Podnebie na Zemi možno všeobecne rozdeliť do siedmich pásiem na základe ich zemepisnej šírky a všeobecných klimatických charakteristík. Tieto zóny poskytujú rámec na pochopenie rozmanitosti zemskej klímy a toho, ako ju ovplyvňujú rôzne faktory. Sedem podnebných pásiem Zeme je nasledovných:
Arktické / Antarktické podnebné pásmo
Polárna zóna, ktorá sa nachádza v zemepisných šírkach vyšších ako 65 stupňov, má veľmi chladné podnebie s dlhými, krutými zimami a krátkymi, chladnými letami. Zrážky sú vo všeobecnosti nízke a padajú väčšinou vo forme snehu. Táto zóna zahŕňa arktické a antarktické oblasti, ako aj časti Grónska a severnej Kanady.
Polárne podnebie je do veľkej miery ovplyvnené vysokou zemepisnou šírkou, ktorá má za následok zníženie slnečného žiarenia a dlhé, tmavé zimy. V polárnych oblastiach prevládajú vysokotlakové systémy, ktoré môžu viesť k jasnej oblohe a nízkemu množstvu zrážok. Miestne klimatické podmienky môžu ovplyvňovať aj oceánske prúdy a prítomnosť ľadových kryh.
Subarktické / subantarktické podnebné pásmo
Táto zóna sa nachádza medzi 55 a 65 stupňami zemepisnej šírky a vyznačuje sa studenými zimami a chladnými až miernymi letami. Zrážky sú zvyčajne mierne a krajinu tvoria boreálne lesy a tundra. Príkladom sú časti Aljašky, Kanady a severnej Európy.
Subpolárne podnebie sa vyznačuje dlhými, studenými zimami a krátkymi, chladnými letami. Významnú úlohu v počasí tejto zóny zohráva polárny front a prúdové prúdenie. Polárne a arktické vzduchové hmoty môžu spôsobiť extrémne chladné obdobia, zatiaľ čo prímorské vzduchové hmoty môžu priniesť miernejšie teploty a zrážky.
Mierne podnebné pásmo
Mierne pásmo, ktoré sa nachádza medzi 35 a 55 stupňami zemepisnej šírky, sa vyznačuje podnebím, pre ktoré sú charakteristické rôzne ročné obdobia s teplými až horúcimi letami a chladnými až studenými zimami. Zrážky sú relatívne rovnomerne rozložené počas celého roka. Príkladom tejto zóny je veľká časť Európy, niektoré časti Spojených štátov a južná Austrália.
Mierne podnebie ovplyvňujú západné vetry, ktoré prinášajú vlhký vzduch z oceánov na kontinenty. To môže mať za následok relatívne rovnomerné rozloženie zrážok počas celého roka. Poloha polárneho frontu, na ktorom sa stretáva studený vzduch z pólov s teplým vzduchom z trópov, môže tiež ovplyvniť priebeh zrážok a teplôt.
Subtropické podnebné pásmo
Subtropické pásmo, ktoré sa nachádza medzi 25 a 35 stupňami zemepisnej šírky, má teplé až horúce podnebie s miernymi až vysokými zrážkami. Letá sú zvyčajne horúce a vlhké, zatiaľ čo zimy sú mierne až chladné. Príkladom subtropického podnebia sú juhovýchodné Spojené štáty, južná Čína a časti Stredomoria.
Subtropické podnebie je ovplyvnené prítomnosťou subtropických systémov vysokého tlaku, ktoré môžu spôsobiť výrazné letné obdobie dažďa a zimné obdobie sucha. Oceánske prúdy, ako napríklad Golfský prúd v Atlantickom oceáne a Kurošio prúd v Tichom oceáne, môžu ovplyvňovať regionálne teploty a zrážky.
Tropické podnebné pásmo
Tropické pásmo, ktoré sa nachádza medzi 15 a 25 stupňami zemepisnej šírky, má teplé podnebie s výraznými obdobiami dažďa a sucha. Zrážky môžu byť veľmi premenlivé a vegetácia sa pohybuje od tropických dažďových pralesov po savany a trávnaté plochy. Príkladom tohto pásma sú časti Indie, Brazílie a Austrálie.
Tropické podnebie ovplyvňuje sezónny pohyb slnka, ktorý môže spôsobiť striedanie vlhkých a suchých období. Poloha zón vysokého tlaku, ako sú subtropické výšiny, môže tiež ovplyvňovať priebeh zrážok. Oceánske prúdy a prítomnosť veľkých vodných plôch môžu zmierňovať teploty v pobrežných oblastiach.
Subekvatoriálne podnebné pásmo
Táto zóna sa nachádza medzi 5 a 15 stupňami zemepisnej šírky na oboch stranách rovníka. Má o niečo chladnejšie podnebie ako rovníkové podnebné pásmo a vyznačuje sa vlhkým a suchým obdobím. Subekvatoriálne oblasti zahŕňajú časti strednej Afriky, severnej časti Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie.
Subekvatoriálne podnebie je ovplyvnené pohybom intertropickej zóny konvergencie (ITCZ), ktorá sa mení spolu s ročnými obdobiami. Výsledkom je výrazné obdobie dažďov, keď je je prítomná ITCZ, a obdobie sucha, keď sa vzďaľuje. Rastlinstvo sa mení v závislosti od množstva zrážok, pričom vo vlhkejších oblastiach sú dažďové pralesy a v suchších oblastiach trávnaté plochy alebo savany.
Rovníkové (ekvatoriálne) podnebné pásmo
Toto pásmo sa nachádza okolo rovníka, zvyčajne medzi 5 stupňami severnej a južnej zemepisnej šírky. Počas roka sa tu vyskytujú stále vysoké teploty a výdatné zrážky. Pre túto oblasť sú charakteristické husté dažďové pralesy, ako napríklad Amazonka a Konžská panva.
Rovníková klíma sa vyznačuje intenzívnym slnečným žiarením vzhľadom na svoju polohu v blízkosti rovníka. Vysoké teploty spôsobujú stúpanie vzduchu, čím sa vytvára systém nízkeho tlaku, ktorý má za následok výraznú tvorbu oblačnosti a zrážok. Táto zóna sa vyznačuje vysokou vlhkosťou a prítomnosťou ITCZ, v ktorej sa zbiehajú pasáty z oboch pologúľ.
Klimatické pásma nie sú pevne dané a klimatické zmeny môžu časom meniť charakteristiky týchto pásiem. Okrem toho sa v určitých oblastiach môžu vytvoriť mikroklimatické podmienky v dôsledku faktorov, ako sú topografia, nadmorská výška a blízkosť vodných plôch, čo vedie k jedinečným klimatickým podmienkam v rámci danej zóny.
Komentujte ako prvý