Press "Enter" to skip to content

Búrky – Blesky a hromy, ktoré vzbudzujú rešpekt aj obdiv

Aktualizované 26. júna 2023

Búrky sú jedným z najobdivovanejších a najsilnejších prejavov prírody, ktoré ukazujú krásu aj surovú silu zemskej atmosféry. Búrka, blýskavica, hromobitie, je komplexný meteorologický jav, ktorý zahŕňa rýchly pohyb vzduchu, zrážky a elektrické výboje. Procesy, ktoré poháňajú búrky, sú primárne riadené energetickou bilanciou Zeme, ako aj vzájomným pôsobením vlhkosti, tepla a vetra.

Veda o búrkach

Vznik

Búrky vznikajú, keď teplý, vlhký vzduch rýchlo stúpa a ochladzuje sa v atmosfére. Tento proces, nazývaný konvekcia, vytvára vo vzduchu nestabilitu. Ako teplý vzduch stúpa, ochladzuje sa a kondenzuje do oblakov, často kumulonimbov, ktoré sú charakteristické svojimi vysokými, kovadlinkovitými vrcholmi.

Vzostupné a zostupné prúdy

Ako teplý vzduch ďalej stúpa, vytvára vzostupný prúd, ktorý do vznikajúcej búrky vťahuje viac vzduchu a vlhkosti. Medzitým chladnejší vzduch klesá a vytvára zostupný prúd. Tento cyklus vzostupných a zostupných prúdov vytvára intenzívny vertikálny pohyb v búrke.

Zrážky

Keď vlhký vzduch stúpa a ochladzuje sa, vodná para kondenzuje na vodné kvapky alebo ľadové kryštáliky. Nakoniec sa tieto kvapôčky alebo kryštáliky stanú dostatočne ťažkými na to, aby spadli ako zrážky, napríklad dážď, krúpy alebo sneh.

Blesk

Pohyb vzduchu a zrážok v búrke vytvára elektrické náboje. Tento proces nie je úplne objasnený, ale predpokladá sa, že zrážky medzi ľadovými časticami spôsobujú oddelenie kladných a záporných nábojov v oblaku. To vedie k vytvoreniu elektrického poľa, ktoré, ak je dostatočne silné, vytvára blesk ako výboj energie.

Hrom

Blesk zohreje okolitý vzduch na teplotu až 30000 °C v priebehu niekoľkých mikrosekúnd. Toto rýchle zahriatie spôsobí, že vzduch sa explozívne rozpína a vytvára rázovú vlnu, ktorá sa šíri atmosférou ako zvukové vlny, ktoré vnímame ako hrom.

Krása búrok

Búrky sú vizuálne ohromujúce a predstavujú nádherné predstavenie sily a krásy prírody. Medzi najpútavejšie prvky búrky patria:

Blesky

Jasné, zubaté elektrické blesky poskytujú fascinujúcu svetelnú šou, ktorá osvetľuje tmavú oblohu žiarivými zábleskami svetla.

Oblačné útvary

Oblaky cumulonimbus spojené s búrkami často vykazujú pozoruhodné štruktúry a farby, od tmavých a zlovestných až po žiarivé odtiene ružovej a oranžovej počas východu alebo západu slnka.

Dúhy

Pri interakcii slnečného svetla s kvapkami dažďa vo vzduchu môžu vznikať nádherné dúhy, ktoré búrkovej scéne dodávajú farebný a magický aspekt.

Oblaky Mammatus

Tieto jedinečné oblaky pripomínajúce vrecká sa môžu tvoriť na spodnej strane kovadliny búrky a vytvárať na oblohe nadpozemský vzhľad.

Lovci búrok

Niektorých ľudí krása a sila búrok priťahuje natoľko, že ich aktívne prenasledujú a zachytávajú úžasné fotografie a videá týchto prírodných zázrakov.

Búrky slúžia ako pripomienka neuveriteľných síl, ktoré pôsobia v našej atmosfére, a poskytujú podmanivú ukážku krásy prírody a zároveň demonštráciu jej moci. Ak pochopíme vedecké pozadie týchto javov, môžeme lepšie oceniť ich úlohu v zložitých systémoch počasia na Zemi a úchvatné pohľady, ktoré ponúkajú.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *