Press "Enter" to skip to content

Extrémne horúčavy a ľudský organizmus

Extrémne teplo môže mať na ľudský organizmus rôzne účinky, z ktorých mnohé môžu byť škodlivé, ak nie sú správne zvládnuté.

Dehydratácia

Jedným z prvých účinkov je zvýšené potenie, keď sa vaše telo snaží ochladiť. To môže viesť k dehydratácii, ak sa nekompenzuje dostatočným množstvom vody. Dehydratácia môže spôsobiť nespočetné množstvo zdravotných problémov vrátane kŕčov z tepla, závratov, únavy a zmätenosti.

Kŕče z tepla

Ide o bolestivé, mimovoľné svalové kŕče, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas intenzívneho cvičenia v horúcom prostredí. K vzniku kŕčov z tepla často prispieva nedostatočný príjem tekutín.

Vyčerpanie z tepla

Pri pokračujúcom vystavovaní sa vysokým teplotám môže dôjsť k vyčerpaniu organizmu z tepla, ktoré sa vyznačuje príznakmi, ako je silné potenie, zrýchlený pulz, závraty, únava, chladná a vlhká pokožka s husou kožou pri pobyte v horúčave, svalové kŕče, nevoľnosť a bolesť hlavy.

Úpal

Úpal je závažný a potenciálne smrteľný stav, ktorý nastáva, keď telesná teplota stúpne na 40 stupňov Celzia alebo viac. Vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Príznaky môžu zahŕňať horúcu, suchú pokožku alebo hojné potenie, zmätenosť, záchvaty, dýchavičnosť, stratu vedomia a dokonca kómu.

Kožné problémy

Horúčava môže spôsobiť aj vyrážky a popáleniny spôsobené teplom. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže viesť k úpalu a dlhodobé vystavenie môže prispieť k riziku vzniku rakoviny kože.

Nerovnováha elektrolytov

Potením sa stráca aj soľ a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu funkciu buniek a orgánov. To môže viesť k nerovnováhe elektrolytov, ktorá môže spôsobiť príznaky, ako sú svalové kŕče, únava, nevoľnosť a abnormálny srdcový rytmus.

Kardiovaskulárny stres

V horúčavách vaše telo presmeruje tok krvi smerom ku koži, aby stratilo teplo a ochladilo sa. Tým sa zvyšuje zaťaženie vášho srdca a ak trvá, môže viesť ku kardiovaskulárnemu stresu.

Zhoršené mentálne funkcie

Prehriatie môže zhoršiť aj kognitívne a mentálne funkcie. Môže spôsobiť zmätenosť, únavu a ťažkosti so sústredením.

Predchádzanie týmto účinkom si vyžaduje starostlivé riadenie vystavenia sa teplu, primeranú hydratáciu, pravidelné prestávky na odpočinok v chladnejšom prostredí a pozorné sledovanie akýchkoľvek príznakov ochorení súvisiacich s teplom. V prípade osôb s existujúcimi zdravotnými problémami alebo starších osôb je potrebná zvýšená opatrnosť, pretože môžu byť náchylnejšie na účinky extrémneho tepla.

Keď ste vystavení extrémnemu teplu, vaše telo sa začne nadmerne snažiť ochladiť a udržať si stabilnú vnútornú teplotu približne 37 stupňov Celzia. Tento proces je nevyhnutný, pretože vaše vnútorné orgány nemôžu správne fungovať, ak vaša telesná teplota príliš kolíše.

Ako už bolo spomenuté, jedným zo spôsobov, ako sa vaše telo snaží ochladiť, je produkcia potu, ktorý sa má odparovať a ochladzovať pokožku. Vo veľmi horúcich alebo vlhkých podmienkach však tento ochladzovací mechanizmus nemusí byť taký účinný. Nadmerné potenie tiež spôsobuje stratu tekutín a elektrolytov, čo môže viesť k dehydratácii a nerovnováhe elektrolytov, ak sa nenahradia.

Závažná dehydratácia môže spôsobiť príznaky od miernych (sucho v ústach, smäd, znížená tvorba moču, bolesť hlavy) až po závažné (závraty, zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie, zapadnuté oči, ospalosť, nedostatok energie, zmätenosť a mdloby). Ak sa nelieči, môže byť ťažká dehydratácia život ohrozujúca.

Predpokladá sa, že tepelné kŕče, ktoré sú príznakom vystavenia sa teplu, sú dôsledkom nedostatku elektrolytov. Zvyčajne sa spájajú s fyzickou aktivitou a môžu sa objaviť počas aktivity alebo po nej.

Vyčerpanie z tepla je vážnejší stav, ktorý sa môže vyvinúť počas niekoľkých dní vo vysokých teplotách, ak vaše telo stráca príliš veľa vody a soli, najmä prostredníctvom potu. Príznaky môžu zahŕňať silné potenie, bledosť, svalové kŕče, únavu, slabosť, závraty, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie a mdloby.

Úpal, najzávažnejšia forma úrazu teplom, sa môže vyskytnúť, keď vaša telesná teplota stúpne na 40 stupňov Celzia alebo viac. Ide o urgentný stav, ktorý môže viesť k poškodeniu mozgu, srdca, obličiek a svalov, ak sa okamžite nelieči. Poškodenie sa zhoršuje, čím dlhšie sa liečba odkladá, čím sa zvyšuje riziko vážnych komplikácií alebo smrti.

Okrem okamžitých fyzických účinkov môže dlhodobé vystavenie vysokým teplotám spôsobiť aj psychické účinky. Štúdie zistili, že horúce počasie môže zvýšiť agresivitu a násilie a môže negatívne ovplyvniť náladu a duševné zdravie.

Medzi ľudí, ktorí sú počas horúčav viac ohrození, patria starší ľudia, malé deti, ľudia s chronickými ochoreniami (napríklad srdcovými chorobami alebo vysokým krvným tlakom), športovci a pracovníci pracujúci vonku. Je veľmi dôležité prijať opatrenia na ochranu seba a ostatných ľudí, keď je horúce počasie, vrátane udržiavania hydratácie, vyhľadávania tieňa a pobytu v klimatizovanom prostredí, ak je to možné. Je tiež prospešné nosiť ľahké, svetlé oblečenie a vyhýbať sa intenzívnej fyzickej aktivite počas najteplejších častí dňa.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *