Press "Enter" to skip to content

Letné horúčavy – vlny tepla

Vlna horúčav sa zvyčajne vyznačuje dlhotrvajúcim obdobím nadmerne horúceho počasia, ktoré môže byť sprevádzané vysokou vlhkosťou vzduchu. Špecifiká sa môžu líšiť v závislosti od krajiny alebo dokonca medzi regiónmi v rámci jednej krajiny. Vo všeobecnosti sa však pre väčšinu Európy dá vlna horúčav klasifikovať, keď maximálna denná teplota počas viac ako piatich po sebe nasledujúcich dní prekročí priemernú maximálnu teplotu o 5 °C. U nás to môže znamenať teploty, ktoré prekračujú 30 – 35 °C počas dlhšieho obdobia.

Horúčavy ako obdobia nadmerne horúceho a často vlhkého počasia môžu trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov. Vyznačujú sa teplotami, ktoré sú výrazne vyššie, ako je priemer pre konkrétnu lokalitu v danom ročnom období.

Hoci sú vlny horúčav prirodzenou súčasťou klimatického systému, môžu byť ovplyvnené aj faktormi, ako je zmena klímy, ktorá môže zvýšiť ich frekvenciu, intenzitu a trvanie.

Horúčavy sú najčastejšie v letných mesiacoch, keď je slnko najvyššie a denné svetlo je najdlhšie. K vlnám tepla často prispievajú systémy vysokého tlaku vzduchu: tieto systémy zahŕňajú vzduch klesajúci k zemskému povrchu, ktorý sa pri klesaní zohrieva, čo zabraňuje tvorbe oblakov a vedie k jasnej oblohe a intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Zdravotné riziká

Vlny horúčav predstavujú významné zdravotné riziká, najmä pre zraniteľné skupiny, ako sú starší ľudia, malé deti a osoby s už existujúcim zdravotným stavom. Vysoké teploty môžu viesť k dehydratácii, vyčerpaniu z tepla a dokonca k život ohrozujúcim úpalom. Nebezpečné môžu byť aj vysoké nočné teploty, pretože bránia organizmu ochladiť sa a zotaviť sa z denných horúčav.

Vplyv na životné prostredie

Vlny horúčav môžu prispieť k suchu, čo má významný vplyv na poľnohospodárstvo a zásoby vody. Môžu tiež viesť k zvýšenému výskytu lesných požiarov.

Mestské tepelné ostrovy

Mestá môžu počas vĺn horúčav zaznamenať vyššie teploty v dôsledku efektu mestských tepelných ostrovov. K tomuto efektu dochádza preto, lebo mestské oblasti s betónovými konštrukciami a asfaltom absorbujú viac tepla ako vidiecke oblasti, ktoré majú zvyčajne viac vegetácie.

Zmiernenie a príprava

Keďže sa očakáva, že vlny horúčav budú v dôsledku zmeny klímy častejšie a silnejšie, je nevyhnutné byť pripravený. To môže zahŕňať celý rad stratégií od celomestských iniciatív, ako je výsadba väčšieho počtu stromov alebo zvýšenie albedo (odrazivosti) budov, až po individuálne opatrenia, ako je udržiavanie hydratácie, vyhýbanie sa namáhavej činnosti počas najhorúcejších častí dňa a kontrola zraniteľných susedov.

Zmena klímy

Vlny horúčav sú čoraz častejšie a intenzívnejšie, na čom sa vedci zhodli. Podľa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) je veľmi pravdepodobné, že vplyv človeka viac ako zdvojnásobil pravdepodobnosť výskytu vĺn horúčav v niektorých lokalitách.

Netreba zabudnúť, že každá vlna horúčav sa môže líšiť a riziká s ňou spojené sa môžu líšiť v závislosti od intenzity, trvania a načasovania vlny horúčav spolu so zraniteľnosťou a pripravenosťou obyvateľstva.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *