Press "Enter" to skip to content

Jesenná rovnodennosť, prvý jesenný deň 2023

Aktualizované 7. decembra 2023

Jesenná rovnodennosť, udalosť ohlasujúca začiatok jesene, je miestom, kde sa stretáva veda, príroda a kultúrne tradície. Nastáva raz ročne a má astronomický význam a bohatú škálu kultúrneho a historického významu. Hoci je táto udalosť definovaná polohou Zeme voči Slnku, jej vplyv ďaleko presahuje rámec nebeskej mechaniky a hlboko ovplyvňuje rytmus sveta prírody a ľudskej spoločnosti.

V roku 2023 nastáva jesenná rovnodennosť – začiatok jesene – v sobotu 23. septembra o 08.49 stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Jesenná rovnodennosť je jednou z dvoch rovnodenností, ktoré nastávajú každý rok, druhou je jarná rovnodennosť v marci.

Astronomický význam

Deklinácia Slnka

Deklinácia Slnka je uhol medzi slnečnými lúčmi a rovinou zemského rovníka. V deň rovnodennosti je deklinácia Slnka nulová, čo znamená, že Slnko je priamo nad rovníkom.

Obežná dráha Zeme

Dráha Zeme okolo Slnka je elipsa, nie dokonalá kružnica. To znamená, že aj keď sú noc a deň v deň rovnodennosti takmer rovnaké, presný dátum, keď sú deň a noc najbližšie k rovnakej dĺžke (ekvilibrium), sa môže líšiť od rovnodennosti.

Kultúrny a historický význam

Staroveké observatóriá

Mnohé staroveké civilizácie si uvedomovali význam rovnodennosti. Predpokladá sa, že stavby ako Stonehenge v Anglicku a Kukulkánova pyramída v Chichén Itzá v Mexiku sa čiastočne používali na označovanie rovnodenností a iných astronomických udalostí.

Slávnosti úrody

Jesenná rovnodennosť sa vo viacerých kultúrach spája so slávnosťami úrody. Je to čas na oslavu úrody zeme, najmä v kultúrach, ktoré sú závislé od poľnohospodárstva. Napríklad čínsky festival polovice jesene, známy aj ako festival Mesiaca, sa koná v čase jesennej rovnodennosti.

Mytológia a povesti

Rôzne mytológie obsahujú príbehy alebo udalosti súvisiace s rovnodennosťou. V niektorých pohanských tradíciách je rovnodennosť časom, keď si treba uctiť rovnováhu svetla a tmy a pripraviť sa na zostup do kratších dní a dlhších nocí zimy.

Prírodné javy

Správanie zvierat

Keď sa dni začínajú skracovať, mnohé zvieratá sa začínajú pripravovať na zimu. Vtáky sa sťahujú do teplejších oblastí, medvede začínajú viac jesť v rámci príprav na zimný spánok a mnohým zvieratám rastie hrubšia srsť, aby sa pripravili na chladnejšie teploty.

Život rastlín

Stromy, najmä v oblastiach mierneho pásma, začínajú proces starnutia, pri ktorom sa rozkladá chlorofyl a listy menia farbu, čoho výsledkom je krásne jesenné lístie. Nakoniec stromy zhodia listy, aby sa pripravili na zimu.

Vzorce počasia

Zmena uhla dopadu slnečného svetla môže ovplyvniť priebeh počasia. V mnohých regiónoch môže prechod do jesene viesť k chladnejšiemu, sviežejšiemu vzduchu a občas aj k búrlivejšiemu počasiu, keď sa stretávajú teplé a studené vzduchové hmoty.

Ďalšie významné body

Meranie času

Pred rozšírením mechanických časomerných prístrojov bolo pozorovanie prírodných javov, ako je rovnodennosť, rozhodujúce pre určovanie času.

Efekt priestupného roka

Presný dátum jesennej rovnodennosti sa môže z roka na rok mierne líšiť a tento dátum môžu ovplyvniť aj priestupné roky.

V podstate jesenná rovnodennosť slúži ako živá pripomienka vzájomného prepojenia vesmíru, zemských cyklov a ľudskej civilizácie. Rovnodennosť vystihuje harmóniu a rovnováhu nášho sveta – od zložitého tanca nebeských telies až po starodávne tradície rôznych kultúr. Keď Zem pokračuje vo svojej ceste okolo Slnka, rovnodennosť nás nabáda, aby sme sa zastavili, zamysleli a ocenili krehkú rovnováhu svetla a tmy, rastu a odpočinku a neustále sa meniacu krásu ročných období.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *