Press "Enter" to skip to content

Končí sa studené aprílové obdobie

Aktualizované 30. apríla 2024

Tohtoročná jar mala v našej oblasti až do polovice apríla nezvyčajne teplý charakter. Nadpriemerne teplé obdobie trvajúce prakticky od februára znamenalo skorý nástup vegetačného obdobia u rastlín a viaceré teplotné rekordy. Napríklad 14. apríla sme v našej oblasti zaznamenali teploty atakujúce 30°C, čo sú na apríl naozaj extrémne hodnoty.

Zmena prišla v polovici apríla, kedy studený front otvoril priestor pre prúdenie studeného vzduchu zo severných zemepisných šírok do väčšej časti Európy. To znamenalo návrat zimy a viaceré paradoxné situácie, keď niektoré oblasti skočili z leta priamo do zimy.

Sneženie prekvapilo aj vodičov na cestách vo viacerých štátoch strednej Európy, napríklad v Nemecku, Česku, Rakúsku, ale aj u nás. „Bláznivý apríl“ tak nezostal svojej povesti nič dlžný ani tento rok.

Za takéto výkyvy môže rozkolísaný jet stream, ktorý v tomto období priniesol nezvyčajne studené počasie do väčšiny Európy, ale aj vysoké teploty okolo 30°C do oblasti Ruska.

V najbližších dňoch sa dostaneme na zadnú stranu tlakovej výše, vďaka čomu nás opäť čaká teplé počasie s letnými teplotami okolo 25°C v najteplejších častiach Slovenska.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *