Press "Enter" to skip to content

Búrky – aké typy bleskov poznáme a ktoré sú pre človeka najnebezpečnejšie?

V tomto období sme každý deň svedkami búrok, ktoré za deň vyprodukujú stovky až tisíce bleskov. Vo všeobecnosti rozlišujeme 3 základné typy bleskov: IC blesky, CC blesky a CG blesky.

IC blesk (intra-cloud)

V rámci oblaku máme pozitívne i negatívne nabité náboje. Tento typ blesku vzniká interakciou medzi týmito časticami. Tá prebieha len v rámci jedného oblaku, takže IC blesk sa nikdy nedotkne zeme.

CC blesk (cloud-to-cloud)

CC blesk sa rovnako nedotýka zeme, avšak ide o interakciu medzi dvomi alebo viacerými oblakmi.

CG blesk (cloud-to-ground)

Tento blesk vzniká medzi oblakom a zemou. Predstavuje tak potenciálnu hrozbu pre človeka. V rámci CG bleskov rozlišujeme 2 skupiny bleskov:

CG- blesk: tento blesk je najbežnejší a tvorí až 95% všetkých CG bleskov. Z oblaku vychádza negatívny náboj a zo zeme kladný. Pri ich interakcii vznikne blesk.

CG+ blesk: tento blesk je veľmi vzácny a vzniká vo vrcholových častiach búrkového oblaku, ktoré sú pozitívne nabité. Tento typ blesku je veľmi ťažko predvídateľný a môže udrieť aj mimo oblaku.

Tento typ blesku sa vyskytoval aj tento týždeň počas ranných búrok na západnom Slovensku a sprevádzali ho silné zvukové rany.

Znázornenie spomenutých typov bleskov
Zdroj: bourky.cz

CG+ blesk je najnebezpečnejší zo všetkých, pretože je mnohonásobne silnejší ako CG- blesk a rovnako môže trvať niekoľkonásobne dlhšie.

Okrem tohto však existujú aj iné blesky, ktoré nemusia byť lineárne. Z nich je pravdepodobne najznámejší guľový blesk.

Blesky, ktoré udierajú do zeme predstavujú priame ohrozenie života človeka, preto je dôležité byť počas búrky obozretný. Táto zásada platí aj v prípade, že sa búrka nachádza mimo nás alebo už odišla. Práve CG+ blesky totiž môžu udrieť z búrkového oblaku aj do oblasti mimo neho.

Bohužiaľ, v tejto súvislosti sa včera odohrala tragická udalosť, kedy vo Francúzsku zabil blesk trénera na futbalovom ihrisku.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *