Press "Enter" to skip to content

Búrky neutíchnu, západ dnes čaká búrlivý večer

Aktualizované 22. mája 2024

Slovensko sa stále nachádza vo vlhkom a labilnom vzduchu. Búrky sa počas posledných dní vyskytovali nielen popoludní, ale aj počas noci a nad ránom.

Včerajšie búrky prekvapili svojou intenzitou a lokálne spôsobili aj výrazné zrážkové úhrny nad 50 mm. Košice po silnej búrke s krupobitím zaplavilo a okolím Prešova sa prehnala supercela.

Nad ránom sa vytvorila ďalšia skupina búrok, ktorá putovala naprieč Záhorím a okolím Trnavy. Tá generovala aj nebezpečné CG+ blesky, ktoré spôsobovali silné zvukové rany. Takýto typ blesku udrel aj do postaveného mája v meste Šaštín-Stráže.

Najbližšie hodiny budú pokojnejšie, s lokálnym výskytom prehánok a búrok. Večer sa však naplno prejaví vplyv tlakovej níže, ktorá sa presunie nad Nemecko. Tá prinesie vlnu prehánok a búrok. Vyskytnúť by sa mali najmä na západe, pričom na krajnom juhozápade môžu byť aj silnejšie.

Najvhodnejšie podmienky na tvorbu intenzívnych búrok budú na pohraničí Rakúska a Maďarska.

Dnes bude aj pomerne teplo, pričom na juhovýchode krajiny môže teplota dosiahnuť až letných 28°C. Na juhu a západe bude vplyvom vlhkého vzduchu opäť na pocit dusno.

Zajtrajšok už bude v znamení prechodu studeného frontu. So zrážkami tak treba počítať na väčšine územia.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *