Press "Enter" to skip to content

Oblohu nad Slovenskom sfarbila impozantná polárna žiara, aká u nás nemá obdobu

Na Slovensku sa počas uplynulej noci opäť vyskytla polárna žiara, ktorá bola mimoriadne jasná. Dôvodom polárnej žiary je séria nedávnych erupcií na Slnku, ktoré vyprodukovali extrémne silnú geomagnetickú búrku na Zemi.

Tá dosiahla až mimoriadne silnú triedu G4, pričom niektoré zdroje ešte počas noci uvádzali aj najvyššiu možnú triedu G5. Išlo teda o najsilnejšiu geomagnetickú búrku za posledných 19 rokov.

Len nedávno sme v článku objasnili, prečo sa posledné mesiace vyskytujú polárne žiary relatívne často aj v našich zemepisných šírkach. Polárna žiara z dnešnej noci však prekonala aj tú z novembra 2023. Dokonca ide o najvýraznejšiu polárnu žiaru za posledných 20 rokov.

Výskyt polárnej žiary zaznamenali obyvatelia na celom Slovensku, no najviac ju bolo vidno na severe a západe, kde sa vyjasnilo. Zvyšok územia mal počas noci ešte zväčšenú oblačnosť, ktorá komplikovala pozorovanie. Polárnu žiaru bolo dokonca vidno aj priamo z Bratislavy.

„Aurora“ bola impozantná aj svojou dĺžkou, pretože sa vyskytovala prakticky celú noc, až do rána. Nebeské divadlo sa začalo už od 22:00 a najvýraznejšie bolo okolo 22:30. Polárna žiara postupne pretrvala až do polnoci, kedy sa opäť zvýraznila a dokonca začala nadobúdať zelené odtiene, čo v našich podmienkach nemá obdobu. Ďalšie kolo sa začalo okolo 1:30 a trvalo prakticky do svitania.

Priebeh polárnej žiary počas noci na webkamere Debraď
Zdroj: kamera Debrőd – Debraď North / Időkép

Polárna žiara by sa mala vyskytovať aj počas víkendu, nakoľko geomagnetická búrka je stále veľmi silná a podľa očakávaní by mala trvať až do 14. mája. Ďalšia šanca na jej pozorovanie je teda aj dnes večer, no podmienky bude výraznejšie komplikovať oblačnosť.

Pozrite si impozantné zábery z celej Európy:

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *