Press "Enter" to skip to content

Piatkové ráno v znamení prízemného mrazu, zvyšok dňa však bude príjemný

Po prechode zvlneného studeného frontu sa k nám od severu dostal chladnejší vzduch. Front síce v našej oblasti nebol tak zrážkovo výrazný, ako sa pôvodne očakávalo, ale i napriek tomu nám priniesol výraznejšie ochladenie.

Situácia v počasí sa upokojila vo štvrtok, kedy nám tlaková výš nad severozápadom Európy zariadila príjemné slnečné počasie. Počas dňa však pofukoval severný vietor, ktorý trochu znižoval pocitovú teplotu. Ochladenie bolo citeľné najmä ráno, keď sa ešte vzduch nestihol dostatočne prehriať.

Chladnejší vzduch pociťujeme aj dnes ráno, pričom na niektorých miestach sa teploty približujú k nule. Najviac ohrozené sú podhorské kotliny a rovnako aj oblasť Záhoria.

Prízemný mráz síce nie je tak nebezpečný ako bežný mráz vo výške 2 metre povrchom, no vzhľadom na pokročilé štádium vegetačného obdobia môže spôsobiť škody.

Očakávaná teplota dnes o 6:00 ráno
Zdroj: model ALADIN / SHMÚ

Zvyšok dnešného dňa nadviaže na včerajšie príjemné počasie, s teplotami okolo 20°C. Menšia zmena nastane popoludní, keď sa k nášmu územiu začne približovať ďalší studený front. Ten prinesie prechodne zväčšenú oblačnosť, ale zrážky by sa mali vyskytovať len ojedinele a skôr na severe.

V podobnom duchu sa bude niesť aj sobota. Viac zrážok sa očakáva až v nedeľu, ale žiadne výdatné zrážky, či búrky nateraz nehrozia.

V kontexte s chladnejším obdobím u nás je zaujímavosťou mimoriadne chladné obdobie v severovýchodnej časti Európy – Rusko, Fínsko, Pobaltie a priľahlé oblasti, kde je na túto ročnú dobu naozaj nezvyčajne chladno a mráz tu už poškodil úrodu.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *