Press "Enter" to skip to content

Prečo sa u nás častejšie vyskytuje polárna žiara?

V posledných mesiacoch sme sa relatívne často stretli s nezvyčajným úkazom pre naše zemepisné šírky, s polárnou žiarou. Tá vzniká v termosfére, teda vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry. Typická je skôr pre polárne oblasti, kde dochádza k interakcii nabitých častíc zo Slnka s magnetickým poľom Zeme.

Ako je teda možné, že sme ju mohli pozorovať aj u nás a prečo tak často? Odpoveďou je to, že sa dostávame do maxima slnečného cyklu, ktoré nastane niekedy v rokoch 2024 – 2025. Dĺžka jedného slnečného cyklu trvá okolo 11 rokov, pričom ten súčasný je oveľa výraznejší ako ten predošlý.

Vďaka tomuto faktoru dochádza k oveľa častejším erupciám na Slnku. S tým je spojené aj vyvrhnutie koronálnej hmoty (CME), ktorá pri vhodnom nasmerovaní k Zemi dokáže vytvoriť výraznú polárnu žiaru.

Na pozorovanie polárnej žiary v našich zemepisných šírkach je teda potrebná dostatočná intenzita a správny smer koronálnej hmoty. Polárna žiara sa nepredpovedá ľahko, pretože je zložité odhadnúť presnú rýchlosť a smer tejto hmoty. Zvyčajne to ale trvá 2 – 3 dni, kým táto hmota doputuje k Zemi.

V poslednom období sa u nás vyskytlo zopár menších polárnych žiar, napríklad naposledy ju bolo možné pozorovať tento štvrtok v niektorých častiach Slovenska. Absolútnym unikátom však bola polárna žiara z 5. novembra 2023, kedy Zem zasiahla dvojnásobná koronálna hmota (CME), ktorá spôsobila silnú geomagnetickú búrku. Vďaka tomu bolo možné pozorovať polárnu žiaru nielen u nás, ale aj na horizonte v južných častiach Európy.

Polárna žiara z 5. novembra 2023 nad mestom Prešov
Zdroj: Jano Štovka

Farba polárnej žiary závisí od toho, s akými molekulami slnečné častice reagujú. Tradične nadobúda zelenú farbu, čo je výsledkom reakcie s molekulami kyslíka. Ružové sfarbenie vzniká vtedy, ak má slnečná hmota dostatočnú energiu a preniká aj nižšie, kde reaguje s dusíkom. To bol aj dôvod, prečo mala spomínaná polárna žiara nad Slovenskom ružové odtiene.

Ak chceme pozorovať polárnu žiaru, je potrebné sledovať nedávnu aktivitu na Slnku a rôzne predpovede, ktoré vedia orientačne informovať o možnej polárnej žiare. Vhodným indikátorom je Kp index, ktorý hovorí o poruchách v magnetickom poli Zeme.

Pre našu oblasť je ešte vhodné sledovať kamerové záznamy z lokality Debraď, ktorá zachytáva severný horizont. Podľa tejto kamery sa dá ľahko zistiť, či je prebiehajúca polárna žiara pozorovateľná aj zo Slovenska.

Šanca na polárnu žiaru je podľa niektorých ukazovateľov aj dnes večer, nakoľko v piatok došlo k erupcii na Slnku, po ktorej bola vyvrhnutá koronálna hmota smerujúca k Zemi.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *