Press "Enter" to skip to content

Prelom mesiacov prinesie veľa zrážok a prechodné ochladenie

Aktualizované 8. júna 2024

Záver mája a začiatok júna prinesú do strednej Európy zmenu v počasí. Od piatku do nedele treba počítať s výraznejšími zrážkami, premenlivým počasím a naďalej aj s búrkami.

Čo sa týka extrémnych zrážok, najviac zasiahnutou oblasťou by malo byť opäť Nemecko a priľahlá alpská oblasť, no zrážky sa nevyhnú ani našej oblasti. Vytvorením tzv. omega bloku nad Atlantickým oceánom (výrazná tlaková výš) sa bude môcť nad oblasťou strednej Európy prehĺbiť nová tlaková níž a s ňou spojený zvlnený studený front výraznejšie ovplyvní počasie aj u nás.

Stred níže sa bude presúvať z oblasti Jadranu cez alpskú oblasť, Rakúsko, Česko a ďalej nad Poľsko. Takáto poveternostná situácia zvyčajne prináša do našej oblasti bohaté zrážkové úhrny. V letnom období dokonca okrem výdatných zrážok takéto postavenie níže podporuje aj dynamiku búrok.

Búrok sa tak opäť nezbavíme, práve naopak, pribudne ich ešte viac a treba s nimi počítať na celom území Slovenska. Zaujímavosťou je, že dnešný deň sa na našom území vyskytli búrky už pätnásty deň po sebe a opäť priniesli aj lejaky a krupobitie.

S touto zmenou bude spojené aj krátkodobé ochladenie, kedy môžu denné teploty klesnúť aj pod 20°C. Začiatok budúceho týždňa by sa však teploty mali vrátiť späť na letných 25°C a vyššie.

Zrážkovo zaujímavý bude v strednej Európe pravdepodobne aj začiatok prvej polovice júna, kedy by malo pokračovať dynamické počasie. Situáciu budeme ďalej sledovať a upresňovať.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *