Press "Enter" to skip to content

Slnko dnes oslavuje svoj deň

Aktualizované 4. mája 2024

Každoročne si 3. mája pripomíname Deň Slnka. Prvýkrát sa oslavoval v USA v roku 1978 a medzinárodný charakter nadobudol v roku 1994. V tento deň sa vo viacerých štátoch sveta usporadúvajú podujatia na podporu využívania slnečnej energie.

Takmer každý už počul o Dni Zeme (22. apríla), no o tom, že na dnešný deň pripadá Deň Slnka, vie oveľa menej ľudí. Pritom však ide o mimoriadne dôležitý element, vďaka ktorému má naša Zem súčasnú podobu. Slnko je obrovským zdrojom energie a v podstate poháňa celý priebeh života na Zemi. Ovplyvňuje nespočetný rad procesov, bez ktorých by nebol možný život. Rovnako ide o nenahraditeľný prvok tvoriaci dynamiku atmosféry a priebeh počasia.

Táto obrovská hviezda našej sústavy (109-krát väčšia než Zem) je od nás vzdialená až 150 miliónov kilometrov, no jej svetlo sa k nám dostane len za 8 minút. Vďaka Slnku, ale aj ideálnej polohe v Slnečnej sústave má naša planéta ako jediná vhodné podmienky pre život.

Deň Slnka si dnes viac užili obyvatelia východnej polovice nášho územia, kde bolo aj menej oblačnosti. Na západe sa vyskytli aj početnejšie zrážky, najmä v dopoludňajších hodinách.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *