Press "Enter" to skip to content

Studený front priniesol tornádo aj shelf cloud

Dnešný prechod studeného frontu dodal už vopred labilnému ovzdušiu ešte väčšiu vlhkosť. Priniesol dážď, prehánky, ale i búrky.

O príchode búrok sme už včera informovali. Podľa očakávaní sa objavili najmä na juhozápade Slovenska, ktorý k večeru zasiahla mohutná búrková línia z Jadranu. Línia veľmi rýchlo postupovala a na jej čele sa vytvoril ukážkový shelf cloud. Ten bolo dobre vidno aj z hlavného mesta.

Príchod búrky do Bratislavy s výrazným shelf cloudom
Foto: autor / 21.5.2024

Počas dnešného dňa už prechádzal cez naše územie studený front. Búrky, s ním spojené, zasiahli najmä stred a východ Slovenska. Na západe sa popoludní za frontom vyčasilo.

Dnešné búrky priniesli aj tornádo neďaleko Rimavskej Soboty, no našťastie bolo najslabšej kategórie. Zaujímavosťou je, že nemalo supercelárny pôvod, ale vzniklo vplyvom silnejšej búrky a reliéfu. Tornádo sa vyskytlo aj včera, v rakúskom meste Graz. Spôsobilo škody menšieho rozsahu.

Od búrok si neoddýchneme ani v najbližších dňoch. Front sa bude nad nami ešte zajtra rozpadávať a víkendové počasie zas ovplyvní tlaková níž, ktorá aj naďalej pretrvá nad Nemeckom.

Dlhodobo stabilné počasie bez prehánok a búrok je zatiaľ v nedohľadne.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *