Press "Enter" to skip to content

Dunaj dnes dosiahol druhý povodňový stupeň a začína kulminovať

Aktualizované 8. júna 2024

Dunaj dnes v Bratislave dosiahol 2. stupeň povodňovej aktivity a v týchto chvíľach kulminuje. Voda by tak v tejto časti toku mala začať pomaly klesať.

Ako sme už informovali pred pár dňami, výdatné dažde v Nemecku si vyžiadali svoju daň a rieky v povodí Dunaja dosahovali úrovne storočnej vody. Mesto Passau zažilo najvyšší vodný stav už včera, kedy Dunaj dosiahol hodnotu takmer 10 metrov.

Voda v Dunaji začala stúpať aj u nás, avšak tu nehrozili také veľké povodne. Včera dosiahol Dunaj prvý stupeň povodňovej aktivity, dnes až druhý a počas noci bude kulminovať na výške pod hodnotou 8 metrov. Zajtra by podľa modelovej predpovede mal začať klesať.

Stav hladiny Dunaja v Bratislave k 22:30 a predpoveď vodného stavu
Zdroj: SHMÚ

Na povodeň na Dunaji sa pripravilo aj VD Gabčíkovo a opatrenia boli zavedené aj v Bratislave, kde dnes voda dosahovala úroveň nábrežia.

Vysoká hladina Dunaja v Bratislave
Foto: autor / 5.6.2024

Problémy narobila najmä rieka Morava. Tá nedosahovala tak výrazný vodný stav a vplyvom vysokej hladiny Dunaja ju spätne vzdulo. Voda z Dunaja tak preniká do koryta Moravy a postupne zaplavila dolnú časť jej toku v okolí Devína.

Zaplavený dolný tok Moravy pri sútoku s Dunajom
Foto: autor / 5.6.2024
Ochranné bariéry pred povodňou pod hradom Devín
Foto: autor / 5.6.2024

Vplyv vysokej hladiny Dunaja na koryto Moravy potvrdzuje aj to, že zatiaľ čo v Záhorskej Vsi dosahuje Morava hladinu okolo 2 metrov, tak neďaleko sútoku v Devínskej Novej Vsi dosahuje hodnoty skoro 6 metrov. Táto hodnota už znamená 2. stupeň povodňovej aktivity.

Pre porovnanie prikladáme zábery zo včerajšieho Passau:

Zaujímavosťou je, že posledná veľká povodeň na Dunaji z roku 2013 sa udiala v rovnakom čase. Najvyššie hodnoty hladiny boli vtedy u nás zaznamenané práve 5. a 6. júna.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *